Deset fantastičnih prirodnih čuda

Vrata pakla u Turkmenistanu
Rupa promjera 60-ak metara i duboka 20-ak nastala je urušavanjem špilje u pokrajini bogatoj plinom tijekom probnih bušenja 1971. godine. Iz nje su počele istjecati velike količine metana, a budući da je to opasan i moćan staklenički plin, inženjeri su ga odlučili zapaliti. Nadali su se da će metana uskoro nestati, a vatra se sama ugasiti, međutim, krater je nastavio rigati plamen nesmanjenom žestinom sve do danas.
Tijesni kanjoni na jugozapadu SAD-a
Kanjoni smješteni na jugozapadu SAD-a protežu se kroz savezne države Utah i Arizona. Neki su toliko uski da čovjek jedva prođe kroz njih, piše dnevnik.hr
Nacionalni park Tsingy de Bemaraha na Madagaskaru
Ovo je jedan od novijih nacionalnih parkova na Madagaskaru, za javnost je otvoren 1998. godine. Specifičan je po svojim oštrim šiljcima od vapnenca koji mogu biti visoki i 50-ak metara.
Koraljni greban Belizea
Drugi po redu najveći koraljni greben na svijetu dug je oko 300 kilometara.
Yellowstonska kaldera
Vulkanska kaldera u Nacionalnom parku Yellowstone smještena je u sjeverozapadnom dijelu Wyominga. Godišnje ovo područje pogodi između 1.000 i 2. 000 potresa.
Nacionalni park Wulingyuan u Kini
Ovim nevjerojatnim krajolikom dominiraju uski krški vrhovi, a neki su visine i preko 200 metara. Među njima se nalaze tjesnaci, potoci i špilje.
Pustinja Namib u Namibiji
Pustinja Namib smatra se najstarijom pustinjom na svijetu, a smještena je u jugozapadnoj Africi.
Salar de Uyuni u Boliviji
Najveće slano jezero na svijetu nalazi se u jugozapadnoj Boliviji. Jezero ima površinu oko 10.000 kvadratnih kilometara, a prekriveno je do nekoliko metara debelom korom od soli.
Oko Sahare u Mauritaniji
Za Oko Sahare se vjerovalo da je nastalo udarom meteora ili da je davno ugasli vulkan. Danas geolozi vjeruju da su prstenasti oblici produkt izdizanja i erozije. Ovaj geološki fenomen u Mauritaniji u jugozapadnoj Sahari ima promjer 48 kilometara.
Arhipelag Sokotra u Jemenu
Arhipelag se nazali u Indijskom oceanu, a zbog bogatska biorazličitosti, Sokotra je stavljena pod zaštitu UNESCO-a 2008. godine.
Magazin.hr
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?