10 top (rock) pjesama za nedjeljno popodne
1. Child in time se smatra jednom od najboljih pjesama ikad snimljenih. Deep Purple je objavio ovu pjesmu na albumu In Rock 1970. godine. Pjesma je na koncertima Deep Purplea bila na svim koncertnim repertoarima, sve do ’02, kada je zadnji put otpjevana na jednom javnom nastupu. Razlog zašto je više ne izvode, je da pjevač Ian Gillan nema više glasovne mogućnosti kakve je nekada imao, te nije u stanju otpjevati neke visoke note. Pošto je on strogi profesionalac i strastveni umjetnik, ne iznenađuje činjenica što ne želi „oštetiti“ pjesmu nekim blažim pjevanjem ili ubacivanjem bek vokala. Pjesma traje nešto više od 10 minuta.
2. Pjesmu Today objavila grupa Jefferson Airplane na svom kultnom albumu Surrealistic pillow. Radi se o pjesmi sa tako osjećajno-ljubavnim tekstom da bi mogla proći kao himna ljubavi.
3. Led Zeppelin je bila jedna od najpoznatijih i najproduktivnijih grupa u svoje vrijeme, ali jedna njihova pjesma se izdvaja iz ostalog repertoara. Stairway to heaven je pjesma koja ima svoju unikatnu čar. U Americi je najčešće slušana pjesma na radiju. Oko pjesme se vrti kontroverza da sadrži skrivenu pouku kada se sluša unazad. Robert Plant, koji je napisao tekst, odbija sve takve optužbe i tvrdi da je većina teksta nastala spontano.
4. Son of alerik je jedno fantastično djelo grupe Deep Purple, ponajviše njihovog gitariste, Ritchie Blackmorea. Pjesma je instrumentalnog karaktera i ne zadrži tekst. Struktura pjesme je prilično šarena, ali se cijelo vrijeme Ritchie drži neke početne ideje koju ne ispušta niti jednog trenutka. Zato je nemoguće obraditi ovu pjesmu, a da se ne naruši njena sjajnu kompozicija. Kratko i jasno – remek-djelo rock povijesti.
5. Naizgled lijepa je pjesma grupe Azra. Objavljena je ’82. u sastavu albuma Filigranski pločnici. Pjesma ima reggae ritam, ali zahvaljujući zvukovima gitare, ubraja se u rock. Ova pjesma se može komotno mjeriti sa najboljim rock pjesmama na svijetu. Zanemarivanje ovakvog remek-djela postavlja pitanje, koliko još genijalnih glazbenih tvorevina ima u raznim krajevima svijeta koje nikad neće steći svjetsku reputaciju.
6. Wish You Were Here naslovna je pjesma devetog studijskog albuma grupe Pink Floyd objavljenog u rujnu 1975.g. Riječi pjesme govore o autorovom (Roger Waters) osjećaju otuđenja od drugih ljudi, a kao i veći dio albuma, odnosi se na bivšeg člana grupe Syd Barretta. Ideju za glavni riff dobio je David Gilmour prebirući akustičnu gitaru u svom domu, te u pauzama snimanja albuma, a Waters je već imao dio teksta te su zajednički kompletirali pjesmu.
7. Na sedmom mjestu ove liste se nalazi jedna veoma neobična pjesma. White rabbit je pjesma za čiji je tekst pjevačica Grace Slick navodno trebala čitavih 30 minuta. Bas linija ima jake crte klasične španske pjesme, a ubraja se u žanr psychedelic rocka. U Americi se ova pjesma često veže sa konzumiranjem droge, radi svog neobičnog teksta. Inače, tekst je pun likova i radnji književnog djela ‘Alisa u zemlji čuda’.
8. Još jedno remek-djelo je Break on through (to the other side) od grupe The Doors. Zaraznim ritmom i sa solom u sredini, pjesma ne može nikoga ostaviti ravnodušnim.
9. Na devetom mjestu nalazi se pjesma Red Hot Chili Peppersa pod imenom Scar Tissue. Pjesma je objavljena na albumu Californication koji je objavljen ’99 i pripada klasicima rock glazbe. Ova pjesma, kao i čitav album, nastali su pod okolnostima borbe sa drogom. Svojom strukturom, unikatnim riffom i fantastičnim solo-ima zaslužila je mjesto na ovoj listi.
10. Ovo mjesto zauzima veliki hit od legendarnog Jimija Hendrixa, pjesma pod nazivom All along the watchtower. Ta pjesma je Jimijev cover istoimene pjesme od Bob Dylana. Dylanov original datira još iz daleke ’67,a odmah nakon objave je Jimi počeo da radi na svojoj interpretaciji. Većina ljudi slažu se da je svoju interpretaciju pjesme Jimi doveo do savršenstva. Kroz čarobne 4 minute Jimi pokazuje svoje virtuozne sposobnosti na gitari.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?