OSJEČANI

27. slavonski biennale – Slika kao virus

Finissage izložbe održati će se u petak, 12. ožujka 2021. u vremenu od 15 - 20 sati.

Objavljeno 11.03.2021
Darija Kovačić

U Muzeju likovnih umjetnosti izložba 27.slavonski biennale – Slika kao virus, pred samim je zatvaranjem.

Finissage izložbe 27. slavonski biennale održati će se u petak, 12. ožujka 2021. u vremenu od 15 – 20 sati. Epidemiološka situacija u kojoj se i dalje nalazimo primorala nas je na prilagođavanje te donošenje jednog posve drugačijeg načina održavanja finissage-a. Posjetitelji će izložbu 27. slavonski biennale moći pogledati navedenog dana, a viša kustosica Valentina Radoš provest će ih kroz postav uz neobavezno druženje.

Izložba će se moći samostalno pogledati i za vikend 13. i 14. ožujka (subota- i nedjelja, 10 -13 sati), a nakon toga se zatvara.

O Izložbi:

Muzej likovnih umjetnosti otvorio je izložbu 27. slavonski biennale 10. prosinca 2020. Izdanje ove, već sada povijesne manifestacije koja je prvi puta ostvarena prije više od polovine stoljeća, obilježilo je specifično pandemijsko vrijeme. Izložba je postavljena u izolaciji muzejskog prostora, no kako se situacija vezana za pandemiju mijenjala i mi smo se prilagođavali. Naša vrata bila su otvorena za posjetitelje, uz pridržavanje propisanih mjera.  Izniman odaziv publike nije spriječio ni „nevidljivi“ virus.

Izložba 27. slavonski biennale pokazala je da suvremena umjetnost živi i diše, mi dišemo s njom, esencijalna je i bitna za društvo.

Ono što je nekada bio Biennale Slavonaca u označavanju zavičajnosti kao točka umjetničkog kretanja i slike koju stvaramo o sebi i o svom svijetu, kao i veza koje nas povezuju s drugima nama sličnim, danas je Slavonski biennale koja nastoji apostrofirati fragmentarnost suvremenog življenja. Danas je naš zajednički zavičaj globalan, prostranstva živih slika širokog su horizonta i ukazuju na ono što nas unatoč razlikama spaja – bilo da je to biološka izloženost virusu bilo ljudska potreba za slikom. Ako promatramo umjetnost kao svojevrstan lakmus-papir vremena, a smatramo da bismo trebali, 35 radova koje ih je ocjenjivački sud izabrao individualni su glasovi koji progovaraju unutar tematskog okvira izložbe, svaki svojim tonalitetom, jezikom i suverenim zauzimanjem mjesta. Nastojali smo napravit proboj u šire i međunarodne umjetničke scene i po prvi puta imamo izložbu doista internacionalnog karaktera.

U konceptualnom smislu je ovo naše 27. izdanje manifestacije izdvojeno po pandemijskoj specifičnosti vremena u kojem je ostvareno – vremena u kojem je izložba postavljena u izolaciji muzejskog prostora, a posjetitelji su je razgledali u svojim domovima. Muzeološki izazovi kako izlagati beskontaktno, virtualno, gotovo skrivajući se od nevidljivog neprijatelja, ostat će trajna oznaka 2020. godine. Gledajući unazad, pred samo zatvaranje izložbe, smatramo da smo prepreke nadišli i postavili i predstavili izložbu koja je našla svoju publiku. Naziv Slika kao virus nije nužno samo izravna referenca na virusnu ugrozu koja je obilježila tekuću godinu (iako nam je to možda prva i prirodna pomisao), već je referenca i na širu sliku suvremenosti i sveprisutne funkcionalne zakonitosti ljudske vizualne kulture te ništa manje važnu muzeološku ulogu konteksta i propitivanja“, istaknula je Viša kustosica Valentina Radoš te dodala:

“Zahvaljujemo se iznimnoj stručnosti i trudu Ocjenjivačkog suda u sastavu: dr.sc. Krešimir Purgar, (predsjednik), Jasminka Babić, Matija Debeljuh, dr. sc. Nataša Lah, i Valentina Radoš (kustosica manifestacije) odabrao je radove 35 autora i autorica te umjetničkih suradnja, koji su  na ovogodišnjoj izložbi, iz cjelokupne natječajne selekcije, izlagali. Imena odabranih autora/ica i autorskih suradnja kojima se također zahvaljujemo su:

Taeyoung Ahn (J. Koreja); Marija Ančić; Gildo Bavčević i Tanja Vujasinović; Bob Bicknell-Knight (V. Britanija); Miran Blažek; Duška Boban; Denis Butorac; Eric del Castillo (Mexico / Hrvatska); Iva Džaja; Ena Gilih; Shir Handelsmann (Izrael); Ji-young Hong (J. Koreja); Alem Korkut; Goran Kujundžić; Luana Lojić; Mark and Sol (J. Koreja); Kristina Marić; Tetsuya Maruyama (Japan / Brazil); Mario Matoković; Toni Meštrović; Ana Mušćet; Ivana Ognjanovac i Mare Šuljak; Jaakko Pallsvuo / Anni Puolakka / Tarwuk / Viktor Timofeev (Finska, Latvija, SAD); Predrag Pavić; Ana Petrović; Viktor Popović; Nenad Roban; Anja Serdar; Iva Simčić (BiH); Tea Teodorović; Ivana Tkalčić; Andrej Tomić; Slobodan Tomić; Neven Tudić; Lea Vidaković.

Foto: Taeyoung Ahn

 

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Na festivalu će se provesti 20 radionica i demonstrativnih aktivnosti iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva, umjetnosti i matematike, a u sklopu njih brojne zanimljive aktivnosti

[NAJAVA] STEAM festival za djecu

Udruga STEAM centar u subotu, 10. lipnja organizira festival za djecu od 4 do 14 godina pod nazivom STEAM fest. Festival  Više…

Izložba Euro na kotačima jučer je otvorena na Trgu Ante Starčevića, također ju možete i posjetiti danas te se informirati i osvojiti nagrade...

FOTO: Euro se napokon na kotačima dovezao u Osijek

Izložba Euro na kotačima nastala je u suradnji Vlade Republike Hrvatske i Hrvatske narodne banke, a sufinancira ju Europska unija, Više…

Iako su uvjeti rada bili otežani učenici i nastavnici Obrtničke škole Osijek potrudili su se provesti više različitih projekata i radionica van redovne nastave

Izložba učeničkih radova “Projekti Obrtničke škole” u Gisku

Tijekom mjeseca studenog u Ogranku Donji grad Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek može se pogledati izložba učenika Obrtničke škole Osijek Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Učenici, djelatnici škole i roditelji zajedničkim su snagama pripremili nezaboravnu blagdansku atmosferu ispunjenu toplinom, zajedništvom i zabavom

Adventski sajam u Grigorici🎄

Fakultet ima jednu od najviših stopa zapošljavanja svojih studenata na razini Sveučilišta, koji su ujedno i među najboljima na upisu po rezultatima državne mature

U osječkom IT parku obilježeno 25 godina Mathosa

Grad Osijek organizira rođendansku plesnu večer za umirovljenike kao posebnu zahvalnost što su utkali dio sebe u razvoj našeg grada

Plesna večer za umirovljenike povodom proslave Dana grada Osijeka