KBC-ov tim za testiranje uzoraka iz pet županija radi punom parom
Preuzimaju uzorke iz svih pet slavonskih županija, točnije devet bolnica - kapacitet testiranja uzoraka dvostruko je veći
U KBC-u je od 1. travnja krenulo testiranje na koronavirus. To omogućuje da se unutar ustanove u nekoliko sati provjere sumnjivi slučajevi i da se odluči tko je za normalnu obradu i liječenje, a tko je za stroge kriterije zaštite osoblja.
“Istrijažirani čisti pacijenti koji nisu sumnjivi upućuju se kroz centar na ulaz u novu kirurgiju na objedinjeni hitni bolnički prijem i oni se kao i inače obrađuju i liječe u KBC-u Osijek. Imamo dobro složen tim”, objasnio je Zubčić.
Predviđali su da će kapacitet testiranja biti povećan za trećinu, tj. da će se dnevni broj testiranja kretati od 100 do 150 u punom pogonu, ali zapravo je situacija puno bolja.
Zubčić je potvrdio kako je kapacitet testiranja uzoraka dvostruko veći, a od ponedjeljka KBC Osijek preuzima uzorke iz svih pet slavonskih županija, točnije devet bolnica. “Kad se kompletno uhodamo mogli bi testirati i trostruko više od prvotne količine uzoraka”, dodao je Zubčić.
Trenutačno je u rad u laboratoriju Odjela za kliničku mikrobiologiju u KBC-u Osijek, kojem je na čelu prof. dr. sc. Domagoj Drenjančević, a koji se sada bavi gotovo isključivo dijagnostikom infekcija COVID-19, uključeno 17 djelatnika KBC-a Osijek, piše Glas Slavonije.
Razlog zbog kojeg su se testiranja nisu mogla obavljati na više mjesta su različite dijagnostičke platforme i tako je uvijek kad se pojavi nešto novo, objasnio je doktor Drenjančević. Radi se o tome da se o virusu puno ne zna i potrebno je bilo neko vrijeme da se prilagode testovi za dijagnostičku platformu koja se nalazi u KBC-u Osijek.
Objasnio je to činjenicom da je jednostavno nemoguće da u svijetu bilo koji laboratorij ima sve dostupne uređaje, ali to što je KBC Osijek instalirao potreban dijagnostički test je postalo golema pomoć cijeloj Hrvatskoj.
U KBC-u Osijek su ponosni što mogu pomoći i ostalim županijama, iako, kako navode, mogli bi napraviti i više. Glavni nedostatak koji ih koči da bi testirali punim kapacitetom je nedostatak reagensa na tržištu.
Planiraju uvesti još jednu dijagnostičku platformu, uz dvije koje već imaju, a doktor Drenjančević je za Glas Slavonije objasnio kako je vrijeme potrebno za testiranje jedne serije nekoliko sati.
foto: pixabay (ilustracija)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?