GOSPODARSTVO

Rekonstrukcija Kopike?! Obnova i izgradnja bazena, beach bar, slapovi, divlja rijeka, umjetni valovi…

Prema uputama treba predvidjeti mogućnost natkrivanja i grijanja prostora za korištenje kompleksa tijekom cijele godine... :O

    Objavljeno 29.04.2020
    Ivona Amidžić

    U jeku pandemije, i sad kad već vidimo svjetlo na kraju tunela kad popuštaju mjere, nikome nije palo na pamet nešto kao velika rekonstrukcija i obnova Kopike. Ili ipak je?

    Jer, upravo je Upravni odjel za financije i nabavu Grada Osijeka objavio Poziv za dostavu ponude u čijem se predmetu nabave nalaze izrada Idejnog rješenja, Glavnog projekta, ishođenje pravomoćne građevinske dozvole i usluga projektantskog nadzora tijekom realizacije projekta za rekonstrukciju i dogradnju sportskog kompleksa (bazena) Copacabana u Osijeku.

    Sve ponude moraju biti dostavljene do 4. svibnja 2020. godine do 9.00 sati, bez obzira na način dostave, a kriterij za odabir ponude je najniža cijena. Zatim kreću ostali rokovi za isporuku idejnog rješenja, ishođenje građevinske dozvole, potpisa ugovora, a o radovima da i ne govorimo…

    U glavnom opisu posla navedeno je kako Grad Osijek u 2020. planira započeti temeljitu i sustavnu rekonstrukciju sportskog (bazenskog) kompleksa Copacabana, ukupne vrijednosti 15 milijuna kuna, prema Proračunu Grada Osijeka za 2020. i projekcijama Proračuna za 2021. i 2022. od čega se samo u 2020. predviđa realizacija u iznosu 7,5 milijuna kuna.

    Prema uputama cijeli je proces rekonstrukcije i obnove podijeljen na nekoliko faza od kojih je u svakoj detaljno opisano što se od izvođača očekuje. Dvije glavne faze donose najviše zanimljivosti!

    Dinamička FAZA I:

    Predviđa se rekonstrukcija olimpijskog bazena te okruglog bazena, izgradnju novog malog dječjeg bazena, radove na rekonstrukciji strojarskih i elektro instalacija bazenske tehnike, a u prostoru iznad istih predvidjeti bar/restoran, sanitarije i m/ž svlačionice.

    Ono na što je bitno obratiti pažnju je:

    OLIMPIJSKI BAZEN (h= 1,50-3,00 m, P=1.250,00 m2)

    • provjeriti statiku bazena
    • sa svim pripadajućim sadržajima i opremom izvesti po propisanim FINA-e (svjetska plivačka organizacija) koji zadovoljavaju standarde za plivanje, vaterpolo, ronjenje, sinkrono plivanje
    • s ciljem produženja sezone za sportske korisnike, kao i rasterećenja postojećeg zatvorenog plivališta, razmotriti mogućnost zagrijavanja vode u olimpijskom bazenu kao i njegovo natkrivanje ili izvesti pripremu za postavljanje balona
    • uz olimpijski bazen planirati i dodatne prostore za svlačionice, spremišta opreme, ambulantu, prostoriju za voditelja i osoblje centra
    • izmijeniti kompletni cjevovodni sustav bazena
    • bazen obložiti novom adekvatnom oblogom
    • pored sjeverne strane bazena izgraditi novu filternicu (istu izgraditi između olimpijskog i dubokog bazena – čime bi se skratila dužina cjevovoda)
    • planirana dubina olimpijskog bazena trebala bi biti 2,00 m – kroz cijeli bazen
    • olimpijski bazen opremiti potrebnom opremom
    • drugi zahvati prema preporuci projektanta

    DUBOKI BAZEN (h=2,40 m, P=925,00 m2)

    • provjeriti statiku bazena
    • postojeću bazensku školjku rekonstruirati na način da dubina bude u standardima bazena za zabavu (cca 1,20 – 1,50 m)
    • bazen opremiti atraktivnim vodenim sadržajima, što uključuje i sadržaje unutar same bazenske školjke – prijedlog: „suho-mokri“ ugostiteljski objekt koji bi imao šank i terasu uz bazen te u bazenu
    • promijeniti kompletni cjevovodni sustav te se spojiti na novu filternicu
    • drugi zahvati prema preporuci projektanta

    Dinamička FAZA II:

    Predviđa se rekonstrukcija ostalih bazena (veliki okrugli rekreacijski bazen i dječji bazen) te postojeće filternice.

    VELIKI REKREACIJSKI BAZEN (okrugli bazen h=1,12-1,80, P= 1962,00 m2)

    • provjeriti statiku bazena
    • provjeriti statiku postojećeg tobogana i da li ga je moguće sanirati
    • provjeriti statiku samog tornja kako bi se utvrdila mogućnost da se na postojeći toranj nadogradi još tobogana
    • najveću bazensku školjku moguće je rekonstruirati na način da se zadrži tobogan sa pripadajućim bazenskim prostorom, kao i da se planira čitav niz novih sadržaja/vodenih atrakcija (slapovi, hidromasaže, divlja rijeka…)
    • predvidjeti mogućnost postavljanja uređaja za induciranje umjetnih valova
    • promijeniti kompletni cjevovodni sustav te se spojiti na postojeću filternicu
    • drugi zahvati prema preporuci projektanta

    DJEČJI BAZEN (h=0,50-0,80, P=962,47 m2)

    • razmotriti mogućnost izgradnje novog dječjeg bazena unutar Velikog rekreacijskog bazena, budući da je sadašnja lokacija dječjeg bazena udaljena od svih ostalih sadržaja (ugostiteljskih i ostalih), što bi u konačnici rezultiralo manjim troškovima izgradnje i održavanja
    • bazen treba biti izveden na propisanoj dubini, opremljen sadržajima prilagođenim djeci do 10 godina starosti i što je moguće više prekriven nadstrešnicama/zaštitom djece od sunca
    • postojeću bazensku školjku statički ispitati i predvidjeti rekonstrukciju uz prenamjenu u novi sadržaj prema iskazanim potrebama
    • drugi zahvati prema preporuci projektanta

    Osim toga planira se i još nekoliko dodatnih “sitnica”

    Većina se planova fokusira na bazene i sadržaj vezan za njih, ali se osim toga planira ujediniti cijeli prostor sadržajima koji će ga povezati u veliku zabavnu cjelinu. Radi se o “sitnicama” kao što su:

    • planirati ugostiteljske sadržaje; uz šetnicu prema Dravi izgraditi niz manjih objekata za iznajmljivanje s točno određenom namjenom (fast food, caffe bar, prodaja voća, sladoleda…)
    • planirati dostatan broj sanitarnih čvorova
    • razmotriti isplativost bušenja bunara za vodu kojom bi se bazeni punili
    • riješiti/predložiti problem naplate s obzirom na kupalište na Dravi i postojeću šetnicu

    Naglašeno je kako je potrebno planirani projekt uskladiti sa sadašnjim trendovima i standardima izgradnje otvorenih bazenskih kupališta, način modernizacije bazena sa atrakcijama sličnim onima u raznim aqua parkovima (valovi, brza rijeka, beach-bar). Bazenske školjke treba u cijelosti rekonstruirati i uključiti dodatne zabavne i komercijalne sadržaje.

    Zanimljivo je da je napomenuto kako treba predvidjeti mogućnost natkrivanja i grijanja prostora za korištenje kompleksa tijekom cijele godine, ali ne u okviru predviđene vrijednosti projekta već u nekom novom, budućem financijskom okviru, sada samo na razini idejnog koncepta i osnovnih instalacija odnosno mogućnosti prilagodbe.

    Projektom treba predložiti i hortikulturno rješavanje kompletnog prostora predlažući adekvatnu sadnju humaka, cvjetnih nasada, sadnju bjelogoričnog drveća radi hlada te način uređenja zelenih površina uz bazenski kompleks.

    foto: youtube (screenshot)

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Kombinacija zelene oaze uz planinsko okruženje i termomineralne vode daje relaksirajući odmor za sve genracije. Kompleks se sastoji od Hotela, zatvorenih i otvorenih bazena, wellness i spa centra, sala za konferencije, kao i dodatnih sadržaja

    [FOTO] Terme Ozren – bogatstvo prirode koji djeluju na vašu dušu i tijelo

    Bilo da planirate obiteljski odmor ili romantični vikend za dvoje, onda je idealno mjesto za vas kompleks termomineralnih voda “Terme Više…

    Osim povećanja broja operacija i letova, danas je centralni događaj obnova putničke zgrade, koja je izgrađena davne 1980. Obnove će biti ne samo vizualna već i energetska i tehnička obnova

    Obnavlja se i rekonstruira putnički terminal Zračne luke Osijek

    Sporazum za izvođenje radova gradnje putničkog terminala Zračne luke Osijek, vrijedan 11,3 milijuna eura , potpisan je u utorak između Više…

    Prvi kontakt s putnikom koji dolazi u Osijek i Osječko-baranjsku županiju sada je jedna prekrasna zgrada po svom izvornom obliku koji je bio prije 125 godina

    [FOTO] obnovljena zgrada željezničkog kolodvora

    Završila je obnova zgrade osječkog željezničkog kolodvora, vrijedna oko četiri milijuna eura (bez PDV-a), a u četvrtak su je obišli Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Potpuno se zatvara za promet Kapelska ulicu, u dijelu od od Mlinske do Kolodvorske, a radovi i nova privremena regulacija prometa će trajati do 31. srpnja 2024.

    Obavijest o promjeni u privremenoj regulaciji prometa u Kapelskoj ulici koja se zatvara za promet

    Riječ je o inženjerskom uredu u kojemu Infobipovi zaposlenici primarno razvijaju najnovija SaaS cloud komunikacijska rješenja za globalno tržište.

    [FOTO] Infobip predstavio novootvoreni ured u Osijeku

    Nova je to manifestacija namijenjena upravo maturantima kako bi im se pomoglo i usmjerilo u odabiru daljeg obrazovanja ili na tržištu rada

    [FOTO] Održan “Sajam mogućnosti – putokaz budućnosti” koji pomaže maturantima u odabiru studija i(li) posla