ŽIVOT

Dr. Ljiljana Perić otkriva što je sve proživjela dok je bolovala od koronavirusa

Temperatura se penjala do 38,5 i silazila do 35,7 - Dolazila je u valovima, prvo svakih šest sati onda osam...

Objavljeno 12.05.2020
Ivona Amidžić

Predstojnica Klinike za infektologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek, prof. prim. dr. sc. Ljiljana Perić, jučer se vratila na posao nakon 33 dana bolovanja koje je provela u borbi s koronavirusom. To joj je bilo prvo bolovanje u 34 godine staža u KBC-u Osijek, piše Jutarnji List.

Prvo što je dr. Perić potvrdila je da zna točno kako je unijela virus u tijelo, a radilo se o nesvjesnom diranju lica. Perić je objasnila kako je prije nekoliko godina išla na operaciju oka i to je oko “bilo sklono” čestim infekcijama. Nakon odrađene smjene skinula je rukavice, golim rukama dirala masku na licu i istim rukama rutinski počešala oko. Ono se nakon dva dana počelo crveniti i nije prolazilo čak ni uz pomoć antibiotske masti.

Došla je i temperatura, a 7. joj je travnja potvrđen pozitivni nalaz na koronavirus.

Odlučila je ostati na liječenju u bolnici zbog više faktora koje je procijenila iz iskustva. Radi se o dobi, visini temperature, stalnoj izloženosti virusu, iscrpljenosti organizma… Postojao je rizik od komplikacija i nije im htjela dati startnu prednost.

Kako je sve izgledalo?

Svaki put je, na kratko, prije temperature dolazila zimica, a temperatura se penjala do 38,5, osjećala se jako iscrpljeno i imala je upalu mišića. Znala je da se treba dobro znojiti i unositi dovoljno tekućine kako bi to nadoknadila, a tijelu će pomoći i vitamin C. Tako je odlučeno kako je najbolja venska terapija skidanja temperature, a koja se uvijek ponovno vraćala nakon šest sati.

Nakon tri dana temperatura se vraćala nakon osam sati, pa nakon 12 i onda je nestala. Nakon toga ju nisu mogli dignuti iznad 35,7, ali to je već bio sam kraj borbe.

Prva su tri dana bila najkritičnija jer je onda najveća šansa da se razvije upala pluća, no doktorica Perić je uspjela sve izgurati.

Spomenula je i najpoznatije simptome koji se vežu uz COVID-19, a to su kašalj, grlobolja i poremećen osjet okusa. Kašljala uopće nije, grlobolja je bila nešto blaža, ali su joj zato okusi bili pomiješani i imala je veliku dozu neugode na nepcu. Kao primjer opisuje kako joj je ista hrana u jednom trenutku bila neslana, a potom preslana.

Iskustvo je puno pomoglo

Dr. Perić je opisala i kako se pobrinula da jede kvalitetno i unosi puno vitamina C, meda i mliječnih proizvoda. Za to se, kod svojih pacijenata, uvjerila da puno pomaže.

Zbog svoje dobi se bojala, ali borbu je ipak dobila. Teoretski se sad više ne bi trebala moći zaraziti, ali i dalje će nositi svu potrebnu zaštitnu opremu i poštovati mjere zaštite.

Najavila je kako će svakako napraviti serološki test kako bi se vidjelo postoje li antitijela koja bi trebala biti tamo. Za usporedbu, antitijela kod gripe ne prežive dugo u tijelu, zato se gripom svake sezone možemo ponovno zaraziti i zato se rizičnoj skupini preporuča cijepljenje svake godine. Za koronavirus ipak postoji nada da antitijela traju nešto duže.

foto: youtube (screenshot)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

“U protekloj godini svaki okret na kalendaru povećavao je vrućinu. Naš planet nam pokušava nešto reći. Ali čini se da ne slušamo. Rušimo globalne temperaturne rekorde i žanjemo vjetar..."

Copernicus: Svibanj 2024. je 12. uzastopni mjesec s rekordno visokim temperaturama

Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju financira Europska komisija, primijetila je da je svibanj 2024. bio najtopliji svibanj zabilježen Više…

Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva

Vlada proglasila kraj epidemije, Capak i Beroš objavili što se sve mijenja

Vlada je na današnjoj sjednici proglasila kraj epidemije koronavirusa. Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja Više…

Europski je tjedan cijepljenja koje je najbolja prevencija protiv zaraznih bolesti, ali i jedno od najvećih javno zdravstvenih dostignuća 20. stoljeća

U svijetu je broj cijepljene djece u padu, a u Hrvatskoj se po pitanju povjerenja u cjepiva osjetno promijenio trend u posljednje četiri godine

Ključnom porukom „Velika nadoknada cijepljenja“ ovaj se tjedan pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije obilježavaju ovogodišnji Svjetski i Europski tjedan cijepljenja. Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Riječ je o sadnji u okviru projekata ozelenjivanja urbanih i periurbanih površina, odnosno gradskih i prigradskih naselja, kako bi se povećala otpornost urbanih sredina na klimatske promjene, ali i povećala bioraznolikost

U Osijeku krenula prva velika sadnja po europskim standardima čak 1700 stabala

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima