GOSPODARSTVO

Kod 569.197 građana utvrđena razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak

Porezna uprava će privremeno porezno rješenje dostaviti poreznim obveznicima prema adresi njihova prebivališta ili uobičajenog boravišta najkasnije do 30. lipnja

    Objavljeno 14.06.2020
    Ivona Amidžić

    Porezna uprava je započela s isplatom povrata poreza na dohodak za prošlu godinu, a više od 569 tisuća građana treba dobiti ukupno više od 1,1 milijardu kuna povrata poreza, doznaje se u Poreznoj upravi.

    Po podacima Porezne uprave, na dan 10. lipnja za ukupno 638.375 poreznih obveznika-građana proveden je poseban postupak utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2019. godinu, a većina njih je dobila ili ovih dana treba dobiti i rješenje o godišnjem obračunu. Naime, do 10. lipnja otpremljeno je 578.206 rješenja o godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2019. godinu iz posebnog postupka utvrđivanja poreza.

    U posebnom je postupku kod ukupno 569.197 građana utvrđena razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 1,135 milijardi kuna, dok je kod ukupno 59.896 utvrđena razlika poreza i prireza na dohodak za uplatu u iznosu od 107,09 milijuna kuna, navode iz Porezne uprave na upit Hine.

    “Porezna uprava tijekom lipnja 2020. godine dostavljat će poreznim obveznicima privremena porezna rješenja o ostvarenom godišnjem dohotku za 2019. godinu utvrđenom u posebnom postupku te se očekuje da će većina poreznih obveznika zaprimiti rješenja do 12. lipnja 2020. godine kada će započeti izvršenje povrata poreza”, ističu iz Porezne uprave.

    Naime, Porezna uprava zadnjih nekoliko godina primjenjuje poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak, što znači da većina poreznih obveznika – građana nema obvezu samostalno predavati godišnju poreznu prijavu, već obračun za njih automatski rade poreznici.

    Porezna uprava će privremeno porezno rješenje u posebnom postupku o utvrđenom godišnjem dohotku ostvarenom u 2019. dostaviti poreznim obveznicima prema adresi njihova prebivališta ili uobičajenog boravišta iz službenih evidencija kojima raspolaže, i to najkasnije do 30. lipnja, te će po njihovoj dostavi (najkasnije do 30. lipnja) izvršiti povrat poreza na dohodak ako porezni obveznici ispunjavaju uvjete za povrat preplaćenog poreza na dohodak i prireza, navode iz Porezne uprave.

    Redovni postupak – 68 tisuća obveznika podnijelo godišnju poreznu prijavu

    No, dio poreznih obveznika, npr. oni koji ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti, kao što su obrtnici, slobodna zanimanja i drugi obveznici koji dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga, te pomorci u međunarodnoj plovidbi, trebaju do kraja veljače Poreznoj upravi predati godišnju prijavu poreza na dohodak za prethodnu godinu (redovni postupak).

    Po podacima Porezne uprave, na nivou Republike Hrvatske ukupno je 68.221 poreznih obveznika podnijelo godišnju poreznu prijavu za 2019. godinu u redovnom postupku (podnošenjem obrasca DOH).

    Kod ukupno 24.278 poreznih obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza za povrat u iznosu od 130,7 milijuna kuna, dok je kod ukupno 18.997 utvrđena razlika za uplatu u iznosu od 157,97 milijuna kuna, navode iz Porezne uprave.

    Otprema rješenja o godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2019. godinu iz redovnog postupka započet će krajem lipnja 2020. godine, napominju poreznici.

    Podsjećaju i se poreznim obveznicima koji ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti i onima koji dohodak utvrđuju na način propisan za samostalne djelatnosti, više plaćeni porez vraća na njihov zahtjev ili im se uračunava u predujam za iduće razdoblje.

    “Ako se radi o fizičkim osobama koje obavljaju samostalne djelatnosti odnosno koji su imali obvezu podnošenja godišnje porezne prijave do 28. veljače 2020. godine, dužni su platiti porez na dohodak s danom podnošenja prijave odnosno u roku 15 dana od dana dostave rješenja, a u slučaju više plaćenog poreza na dohodak isti im se vraća na njihov zahtjev ili im se uračunava u predujam za iduće razdoblje”, objašnjavaju iz Porezne uprave.

    (Hina)

    foto: pixabay

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Zbog svojih karakteristika, njegove prošlosti i na njoj utemeljenih očekivanja u budućnosti ovo je odličan čuvar vrijednosti imovine

    Ne dopuštam da mi inflacija pojede teško zarađeni novac!

    Građani koji imaju gotovinu u banci odnosno oni koji ga drže kod kuće najviše su pogođeni inflacijom. Kamate na oročenu Više…

    45-godišnjak je od 2018 - 2021. godine podizao gotovinu, a sa ciljem izbjegavanja plaćanja poreza poreznoj upravi dostavio potrebne podatke...

    Oštetio državni proračun za više od 2.000.000 eura

    Kriminalističkim istraživanjem policijskih službenika Sektora kriminalističke policije Policijske uprave osječko-baranjske utvrđena je osnovana sumnja da je 45-godišnjak s područja Baranje Više…

    Hrvatski građani koji putem interneta kupuju robu iz trećih zemalja će od početka srpnja plaćati PDV po stopi od 25 posto

    Porezna uprava: Ukida se oslobođenje plaćanja PDV-a pri uvozu pošiljki male vrijednosti

    Od 1. srpnja na snagu stupaju izmjene Zakona o PDV-u, a kojima se između ostalog ukida oslobođenje od plaćanja PDV-a Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Pridružite se Ofirovom dinamičnom timu kao voditelj/voditeljica računovodstva i pružite svoj doprinos u poslovanju tvrtke

    Tvrtka Ofir zapošljava voditelja/voditeljicu računovodstva

    Ova Portastična srijeda je jedinstvena jer se poklapa sa sezonskim popustima, što znači da posjetitelje očekuju neodoljivi dvostruki popusti

    Sezonska sniženja i portastična srijeda

    Cijena zlata u zadnjih je dvadeset godina porasla za više od 650%, a prosječni godišnji rast u tom je periodu bio veći od 9%, što je prinos s kojim ulagači itekako mogu biti zadovoljni

    Iza nas je uspješna godina za ulagače u zlato – što možemo očekivati u 2025.?