ŽIVOT

Djeca većinom ne pate od težeg oblika koronavirusa

Medicinske studije provedene u Europi koje se odnose na djecu oboljelu od covida-19 upućuju na to da je među njima smrtnost iznimno rijetka

Objavljeno 02.07.2020
Ivona Amidžić

Medicinske studije provedene u Europi koje se odnose na djecu oboljelu od covida-19 upućuju na to da je među njima smrtnost iznimno rijetka, piše BBC. Zabilježeno je da je dosad od posljedica covida umrlo četvero od 582 zaražene djece, od kojih je dvoje patilo od pratećih bolesti.

Uočeno je da su među djecom simptomi općenito blagi, a pojedinci testirani na koronavirus nisu ih ni pokazivali. No svako deseto dijete završilo je na intenzivnoj njezi.

Liječnici kažu da studija ulijeva nadu, no znanstvenici tek trebaju pronaći odgovarajući način liječenja za djecu kod koje se razvije najteži oblik bolesti.

Što je pokazala studija?

Grupa znanstvenika koju vode stručnjaci Instituta za zdravlje djece pri dječjoj bolnici Great Ormond Street iz Londona, pratila je stanje 582 zaražene djece u dobi od tri do 18 godina iz 25 europskih zemalja.

Na vrhuncu epidemije u travnju svi su oni bili pozitivni na koronavirus, a četvrtina ih je imala prateće zdravstvene probleme.

Od četiri preminula djeteta (0,69 posto uzoraka) nijedno nije bilo mlađe od 10 godina, a dvoje među njima bolovalo je od drugih bolesti.

Više od polovine djece obuhvaćene studijom trebalo je bolničko liječenje, a 8 posto ih je završilo na intenzivnoj skrbi.

Kakvi su bili simptomi u hospitalizirane djece?

Djeca su najčešće imala temperaturu (65 posto), infekciju gornjih dišnih puteva (54 posto), upalu pluća (25 posto) i gastrointestinalne simptome (22 posto).

Oko 16 posto djece, testirane jer su ostvarila kontakt sa zaraženom osobom, nije pokazivalo nikakve simptome.

Kakve su posljedice?

Znanstvenici ističu da je stopa smrtnosti među djecom “znatno niža” nego što pokazuje studija, s obzirom na to da pojedinci, kod kojih su se pojavili blagi simptomi, još nisu bili testirani u vrijeme kad se provodila studija.

Dodaju kako je potrebno prikupiti dodatne informacije jer će se na taj način pomoći liječnicima u izboru najbolje terapije za djecu koja obole od covida-19.

Dr.  Mark Tebruegge s Instituta za zdravlje djece pri dječjoj bolnici Great Ormond Street kaže da je kod većine djece i mladih uočen tek blaži oblik bolesti.

“No ne treba zanemariti činjenicu da je dio djece obolio od težeg oblika covida-19, koji je zahtijevao intenzivnu skrb. O tomu bi trebalo voditi računa tijekom planiranja i određivanja prioriteta zdravstvenih resursa kako se pandemija dalje bude razvijala”, smatra Tebruegge.

Kaže i da su djeca koja su, uz covid-19 imala i neki drugi virus dišnog sustava, češće završila na odjelu za intenzivnu skrb.

“Taj bi podatak trebalo uzeti u obzir kada govorimo o zimskom periodu koji je pred nama i kada su infekcije, poput prehlade i gripe češće”, smatra dr. Begona Santiago-Garcia iz madridskoga Sveučilišnog bolničkog centra Gregorio Maranon.

Rezultati istraživanja objavljeni su u stručnome časopisu The Lancet Child and Adolescent Health journal.

(Hina)

foto: unsplash

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Roditelji sve češće biraju prirodna rješenja, izbjegavajući agresivne kemijske sastojke koji mogu dodatno nadražiti kožu. Upravo zato sve više pažnje dobivaju prirodne metode zaštite koje ne remete ljetnu rutinu, a djeci omogućuju bezbrižnu igru i boravak na otvorenom

Ubodi komaraca kod djece: Kako zaštititi osjetljivu kožu prirodnim putem

Uz toplinu, more i izlete, ljetni mjeseci donose i jednu manje ugodnu pojavu – ubode komaraca. Iako su u većini Više…

Stručnjaci upozoravaju – visoke temperature posebno ugrožavaju djecu, a pravovremeno djelovanje može spasiti život

Toplinski udar kod djece: Kako prepoznati prve znakove i reagirati na vrijeme

Ljetni mjeseci sa sobom donose sunce, more i igru na otvorenom, ali i povećani rizik od toplinskog udara ili sunčanice Više…

Problem često započinje u djetinjstvu i nastavlja se u odrasloj dobi, a prekomjerna tjelesna masa već se od najranije dobi povezuje s povećanim rizikom od kroničnih bolesti poput dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti i poremećaja metabolizma

Sport – lijek za dječju pretilost: Kako spasiti zdravlje budućih generacija

Pretilost djece i adolescenata jedan je od najozbiljnijih javnozdravstvenih izazova današnjice. Broj pretilih mladih u svijetu u posljednjih se četrdeset Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Završetak izgradnje planiran je do ljeta 2026. godine, a centar će omogućiti djeci i mladima da stvaraju, uče, razvijaju se i otkrivaju svoje talente u vlastitoj zajednici, bez potrebe putovanja u veće gradove

Novo kreativno središte za djecu i mlade u srcu Ernestinova: Kreativni centar sve bliže otvorenju

Na osječkom stadionu Opus Arena danas u 21 sat odigrat će se nogometna utakmica 1. kola SuperSport Hrvatske nogometne lige između Nogometnog kluba Osijek i Građanskog nogometnog kluba Dinamo

Danas nogometna utakmica između Osijeka i Dinama na Opus Areni u Osijeku, policija će sve snimati…

U tijeku je i usvajanje zakonske regulative koja omogućava obrazovanje kandidata koji se pozivaju na prigovor savjesti

Božinović obišao Regionalni centar civilne zaštite Osijek u Bizovcu, uskoro tu dolaze prvi ročnici s prizivom savjesti