Predstava „Botaničari“ uči najmlađe kako odgovorno gospodariti otpadom
Danas prva izvedba u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića
Ovog će se rujna u Osijeku, u sklopu projekta „Čist grad – naš ponOS“, kojeg je sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda, a provodi Grad Osijek, održati čak tri izvedbe interaktivno-edukativne dječje predstave „Botaničari“.
Kako odgovorno gospodariti otpadom najmlađi Osječani i njihovi roditelji mogu doznati već ove subote, 12. rujna u 18 sati u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića. Sljedeće izvedbe predviđene su za 22. rujna u 18 sati u kinu Urania te 23. rujna u 18 sati ponovno u Dječjem kazalištu.
Predstava „Botaničari“ u izvedbi Teatra To go samo je jedna u nizu aktivnosti koje Grad Osijek provodi kako bi sve ciljane skupine informirao i educirao o njihovoj ulozi u uspostavi cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u Osijeku.
Interaktivna predstava tako, uz problematiku otpada, progovara i o važnosti zaštite prirode te očuvanja okoliša i ozonskog omotača, a namijenjena je djeci od 3 do 10 godina.
Radnja započinje pronalaskom sjemena drevne biljke imena Maximus Botanicus koja ima iznimne mogućnosti filtriranja zraka. Međutim, naizgled jednostavan proces sadnje biljke, uslijed nepredviđenih okolnosti i posebne pripreme sudbonosne sjemenke, pretvara se u komičnu avanturu kroz koju gledatelje vode ekojunaci – botaničar Florijan Stolisnik i njegov pomoćnik Borko.
Ulaz na predstave je besplatan. Za izvedbe u Dječjem kazalištu ulaznice je potrebno preuzeti na blagajni, radnim danom od 08:00 do 15:00 sati ili sat vremena prije predstave, dok za izvedbu u kinu Urania nije potrebna ulaznica. Sve izvedbe održat će se u skladu s propisanim epidemiološkim mjerama.
Grad Osijek u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i energetike osigurao je sredstva za provedbu izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom.
Ukupna vrijednost projekta „Čist grad – naš ponOS“ je 2.362.500,00 kuna, a Europska ga unija sufinancira iz Kohezijskog fonda u iznosu od 2.008.152,00 kuna, odnosno 85 posto. U sklopu projekta provodi se niz izobrazno-informativnih aktivnosti o gospodarenju otpadom na području Osijeka kako bi se dostigli ciljevi zacrtani Planom gospodarenja otpadom Grada Osijeka za razdoblje 2017.-2022. odnosno smanjio nastanak otpada, povećala stopa recikliranja i ponovne uporabe te općenito otpad iskoristio kao vrijedna sirovina.
Osnovni je cilj projekta educirati građane Osijeka o važnosti odgovornog postupanja s otpadom, kako bi se u konačnici smanjila količina otpada koja se proizvodi i odlaže na odlagališta.
foto: unspalsh i Grad Osijek
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?