GOSPODARSTVO

Završen 3. međunarodni Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane

Potrebna bolja edukacija svih sudionika u lancu proizvodnje hrane te važnost pravilnog deklariranja hrane kako bi se izbjegle zablude kod potrošača

    Objavljeno 14.11.2020
    Darija Kovačić

    Na održanom 3. međunarodnom Kongresu o sigurnosti i kvaliteti hrane pod nazivom „Hrana, zdravlje i klimatske promjene“ čak 240 stručnjaka iz 16 zemalja  raspravljalo je o utjecaju klimatskih promjena na kvalitetu hrane, utjecaju hrane na zdravlje te njezinom porijeklu i zajedničkoj odgovornosti svih uključenih u lanac proizvodnje hrane. Organizatori Kongresa su Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Hrvatsko mjeriteljsko društvo i Mreža za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane Jugoistočne Europe (SEEN-FSQC) uz suorganizaciju i suradnju s drugim eminentnim institucijama iz zemlje i inozemstva.

    Program Kongresa odvijao se od utorka, 10. studenoga do petka, 13. studenoga, a u sklopu njega održane su tri radionice, 11 pozivnih predavanja, 23 predavanja ostalih sudionika, tri sponzorirana predavanja te 41 poster prezentacija. Održan je i Okrugli stol pod nazivom „Utjecaj klimatskih promjena na uzgoj hrane i njezine dostupnosti cjelokupnom pučanstvu“, sufinanciran od strane Svjetske zdravstvene organizacije te Druga međunarodna konferencija Centra za sigurnost i kvalitetu hrane.

    Neki od najvažnijih zaključaka koje su eminentni stručnjaci donijeli odnose se na važnost pravovremene identifikacije rizika u ispitnim i akreditiranim laboratorijima (FMA analiza jedan je od alata koji se nudi kao jednostavno rješenje za njihovo upravljanje), na važnost deklariranja hrane kao skupa važnih podataka  kojima proizvođači hrane komuniciraju sa potrošačima o bitnim sastojcima hrane, kao i podrijetlu i nutritivnom sastavu kako bi se izbjegle zablude kod potrošača te važnosti pravilne prehrane u domovima za starije osobe, što predstavlja ključan faktor u očuvanju zdravlja ove skupine populacije.

    „Iznimno smo zadovoljni uspjehom trećeg izdanja ovog Kongresa, koji se zbog trenutne epidemiološke situacije u državi, održao potpuno virtualno. Zahvaljujem svim sudionicima te našim suorganizatorima i pokroviteljima što su i ove izazovne godine prepoznali važnost razgovaranja, raspravljanja i dijeljenja svojih saznanja o utjecaju klimatskih promjena na hranu te posljedično i zdravlje stanovništva“, rekao je dr. Zvonimir Šostar, ravnatelj NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“ i predsjednik ovoga Kongresa. Ujedno je nadodao kako se projekt Centra za sigurnost i kvalitetu hrane provodi sukladno planiranim aktivnostima te su tako izgrađeni i opremljeni novi laboratorijski prostori koji su već sada u mogućnosti davati analitičke i savjetodavne usluge proizvođačima hrane te omogućiti znanstvenoj zajednici njihovo usavršavanje.

    Kada su u pitanju klimatske promjene i njihov utjecaj na proizvodnju hrane, istaknuto je kako je Republika Hrvatska donijela važan strateški dokument koji nadležna tijela, kao što su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Ministarstvo poljoprivrede integriraju u strateške i planske dokumente, kako na nacionalnoj, tako i na lokalnoj razini, a sve kako bi se cjelokupan sustav te svi važni nacionalni sektori uključili u prilagodbu klimatskim promjenama.

    Također, sudionici su se složili kako je potrebno osigurati edukaciju svih sudionika u lancu hrane, osobito proizvođača hrane, kako bi stečena znanja koristili u svakodnevnom radu i time osigurali bolje prihode. Jednako tako, neophodno je uključiti akademsku zajednicu u širenje svijesti o važnosti prilagodbe klimatskim promjenama te važnosti osiguranja potrebnih resursa svim institucijama koje se bave praćenjem klimatskih promjena, kao i njihovo međusobno povezivanje.

    Na Kongresu je istaknuto kako kontaminanti hrane i dalje predstavljaju velik izazov u njihovom otkrivanju i kvantifikaciji, stoga je neophodno pratiti razvoj novih tehnologija i analitičkih metoda te ulagati u edukaciju laboratorijskih djelatnika kako bi stečeno znanje mogli svakodnevno primjenjivati u praksi, a svoje znanje prenositi drugima.

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Cilj konferencije je predstaviti najnovije informatičke tehnologije i povezati ih s priktičnom primjenom, a uz već poznati program namijenjen najmlađima, KulenDayz kids, ove godine pokrenut je i program za poduzetnike, Kulendayz bizz

    Osijek je od 30. kolovoza do 1. rujna domaćin 16. IT konferencije KulenDayz

    Osijek će od 30. kolovoza do 1. rujna 2024. ponovno biti domaćin IT konferencije KulenDayz, koja će okupiti oko tisuću Više…

    Sigurno ste se bar jednom našli u situaciji da vam na zabavi ponestane pića, grickalica ili leda. Ili možda nešto od higijenskih ili kozmetičkih sitnica, Store2Door je rješenje za vas!

    Store2Door otvoren u Osijeku

    Novi pristup prodaji potrepština, pića, grickalica, razne hrane i leda vas očekuje u Store2Door online trgovini u kojoj na lak Više…

    Edukacija o prevenciji i mjerama zaštite donose veću i trajniju sigurnost u borbi protiv ove bolesti koja je zabilježena u 441 objektu u Vukovarsko-srijemskoj i u 3 objekta u Brodsko-posavskoj županiji

    Nastavljaju se aktivnosti OBŽ u borbi protiv afričke svinjske kuge

    Afrička svinjska kuga se na području istoka Hrvatske pojavila prije gotovo dva mjeseca, a do danas je zabilježena u 441 Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Provjerite 10 pažljivo odabranih radnih pozicija pronađite svoju idealnu priliku za poslovni napredak!

    Nova tjedna ponuda poslova za Osječko-barnjsku županiju

    Ovo preuzimanje označava početak nove ere u ponudi vrhunskih vina na području Slavonije i Baranje

    LU-MA Ekskluziv preuzela je vinoteku Vinita u Osijeku: nova vinska priča na istoku Hrvatske

    Pridružite se Ofirovom dinamičnom timu kao voditelj/voditeljica računovodstva i pružite svoj doprinos u poslovanju tvrtke

    Tvrtka Ofir zapošljava voditelja/voditeljicu računovodstva