ŽIVOT

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara obilježen s više od 10.000 ljudi

Žrtva svih poginulih i nestalih u Vukovaru nikada ne smije biti zaboravljena, ona ima značajnu ulogu u hrvatskoj povijesti, uspostavi samostalne, nezavisne i suverene države, poručuje Banožić

    Objavljeno 18.11.2020
    Darija Kovačić

    Kolona sjećanja koju su predvodili hrvatski branitelji Vukovara danas je, 18. studenoga 2020. godine bila središnji događaj obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.  2020. “Vukovar – mjesto posebnog pijeteta”.

    Uz Vukovarce, hrvatske branitelje i njihove obitelji te predstavnike udruga proisteklih iz Domovinskog rata, obilježavanju su nazočili i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević, ministar obrane Mario Banožić, načelnik GS OS RH admiral Robert Hranj, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović, saborski zastupnici, pripadnici Hrvatske vojske, MUP-a, predstavnici lokalne uprave i samouprave te drugi.

    Obilježavanje je počelo ispred Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana gdje je održan prigodni program i formirana Kolona sjećanja koja je krenula na križni put vukovarskim ulicama prema Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata. Tamo su sudionici položili ruže na počivališta poginulih i ubijenih branitelja i civila, a izaslanstva su odala počast žrtvama Vukovara polaganjem vijenaca i svijeća ispred Spomen obilježja žrtvama iz Domovinskog rata. Đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit monsinjor Đuro Hranić predvodio je molitvu za žrtve Domovinskog rata Grada Vukovara, a svetu misu za sve pokojne i nestale u Domovinskom ratu nadbiskup i metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić.

    Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković rekao je da na današnji dan odajemo dodatnu počast i simboliku gradu Vukovaru, svim hrvatskim braniteljima i žrtvama koje su donijele pobjedu u Domovinskom ratu i koje su zaslužne za našu slobodu. “Danas im još jednom iskazujemo našu zahvalnost”, istaknuo je predsjednik Vlade.

    Ministar obrane Mario Banožić rekao je da Vukovar predstavlja simbol otpora i hrabrosti, žrtve, pobjede i zajedništva pred kojim svi trebamo zastati i pokloniti se. S posebnom zahvalnošću se prisjećamo poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i civila u Vukovaru i posebno poštovanje odajemo njihovim obiteljima, kao i svim civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata. Njihova žrtva, žrtva Vukovara i Vukovaraca nikada ne smije biti zaboravljena, ona ima posebno značajnu ulogu u hrvatskoj povijesti, u uspostavi samostalne, nezavisne, suverene i demokratske države. Naša je dužnost na ovaj dan dostojanstveno i primjereno odati počast svim sudionicima obrane Vukovara – grada simbola hrvatske slobode“, istaknuo je ministar Banožić.

     

    U okviru današnjeg obilježavanja državni dužnosnici obišli su nedavno obnovljeni Vukovarski vodotoranj te položili vijenac i upalili svijeću na Spomen obilježju na mjestu masovne grobnice na Ovčari. Temeljem Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj donesenog 14. studenoga 2019., 18. studeni od ove godine obilježava se kao Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

    (morh)

     

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Održana 12. dodjela godišnje nagrade SUNCOKRET ruralnoga turizma. Nagrada je posvećena promicanju izvrsnosti i inovacija u ruralnom turizmu

    Dodijeljene nagrade “Suncokret ruralnog turizma”

    U predivnom ambijentu Vukovara, srcu Vukovarsko-srijemske županije, 17. siječnja je održana dodjela godišnje nagrade SUNCOKRET ruralnoga turizma – The Sunflower Više…

    Samo u šumi Rosinjača, nedaleko od Tenje, poginulo je 16 pripadnika osječke 106-brigade HV-e. Svaki kontakt s njima bio je izgubljen oko 9.05h. Ne smijemo niti zamisliti da je Osijek pao. Od toga dana RH-a nije izgubila ni pedalj svog teritorija.

    Obilježavanje Dana obrane Grada Osijeka – sva crkvena zvona kreću zvoniti u 9,05 sati

    “U Domovinskom ratu poginula je u Gradu Osijeku i širem području 1731 osoba uključujući i civile. Odlučili smo da nam Više…

    Taj maleni automobil i njegov vozač Branko Breškić 26. lipnja 1991. godine stali su na put moćnom tenku tzv. JNA-a. Slika gažanja fiće tenkom obišla je u svjeti u ušla u povijest te postala jednim od simbola Domovinskog rata u Osijeku

    27.06.1991. crveni Fićo je stao ispred agresorskog tenka i postao simbol otpora

    Na današnji dan 1991. godine tenkovi JNA izašli su na ulice Osijeka kako bi otvoreno demonstrirali moć. No njima se Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Proteklog vikenda Portanova je bila domaćin Velike potrage za pisanicama, koja je privukla više od 200 mališana s roditeljima. Maleni tragači s oduševljenjem su sudjelovali u zabavnoj potrazi, a trud im se itekako isplatio – podijeljeno je preko 200 nagrada!

    [FOTO] Kad je i zeko u dilemi – Portanova nudi rješenje

    Zoom Zoom travel za svibanj priprema čitav niz pažljivo osmišljenih putovanja – od planinskih krajolika do povijesnih gradova i romantičnih jezera. U nastavku izdvajamo neke od najatraktivnijih ponuda. Rezervirajte svoje mjesto za putovanje na vrijeme!

    Svibanj donosi priliku za čak dva produžena vikenda – jeste li već isplanirali svoje vikende?

    Potpisan Ugovor o sufinanciranju EU projekta Učimo zajedno 8 kojim se osiguravaju pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama

    Pomoćnici u nastavi ne unaprjeđuju samo obrazovni sustav nego grade društvo jednakih mogućnosti