ŽIVOT

Ove subote lansiranje bitnog satelita za praćenje klimatskih promjena

Hrvatska kao članica EU sudjelovala je u kreiranju i financiranju programa Copernicus od 2014.

Objavljeno 19.11.2020
Ivona Amidžić

U subotu 21. studenog 2020. u 17:17 UTC (18:17 po lokalnom vremenu) iz zračne baze Vandenberg u Kaliforniji (SAD) lansirat će se satelit Sentinel-6 Michael Freilich. Tada će višekratni raketni nosač SpaceX Falcon 9 ponijeti u orbitu satelit JASON-CS A/Sentinel-6A.

Važnost ove misije najveća je u praćenju klime i klimatskih promjena jer će pružiti dugačke kvalitetne globalne nizove podataka morske razine – potrebnih za utvrđivanje i praćenje porasta razine mora koji ima trend ubrzanja.

Misiju zajednički provode Američka svemirska agencija (NASA), Europska svemirska agencija (ESA), Europska komisija i Europska agencija za eksploataciju meteoroloških satelita (EUMETSAT), a konačni naziv dobila je početkom 2020. po Michaelu H. Freilichu, oceanografu, meteorologu i dugogodišnjem ravnatelju (do 2019.) NASA-inog odjela za zemaljska istraživanja. Misija se sastoji od dva satelita: JASON-CS A i JASON-CS B koji će biti lansirani s razmakom od pet godina.

JASON-CS/Sentinel-6 Michael Freilich primarno je oceanografska misija i predstavlja nastavak duge tradicije altimetrijskih misija mjerenja visine mora koje su započele 1992. suradnjom između NASA-e i Francuske svemirske agencije (CNES) na satelitu TOPEX/Poseidon te se nastavile na misiji JASON-1.

EUMETSAT je preuzeo upravljanje ostatkom JASON obitelji (Jason-2 i Jason-3), a sada će kontinuitet mjerenja biti ostvaren kroz JASON-CS koja će postati i referentna altimetrijska misija prema kojoj će se ostale kalibrirati. Veliki doprinos bit će i u operativnoj oceanografiji u mjerenju stanja mora i osobito značajne visine valova.

Satelit je opremljen sa šest instrumenata od kojih je najvažniji visinomjer tipa Poseidon-4, a podaci ostalih instrumenata, osobito informacije o vodenoj pari u atmosferi s naprednog mikrovalnog radiometra AMR i vertikalni profili temperature i vlage od GNSS-RO, imat će velik utjecaj na kvalitetu prognoze vremena asimilacijom u numeričke atmosferske modele.

Hrvatska kao članica EU sudjelovala je u kreiranju i financiranju programa Copernicus (počeo 2014.) unutar čije se svemirske komponente predvidio te dijelom financirao Sentinel-6 program. Hrvatska je punopravna članica EUMETSAT-a od 2006., a s ESA-om je 2018. potpisala ugovor o suradnji.

Dodatne informacija o misiji i satelitima možete pronaći ovdje.

foto: DHMZ

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

“U protekloj godini svaki okret na kalendaru povećavao je vrućinu. Naš planet nam pokušava nešto reći. Ali čini se da ne slušamo. Rušimo globalne temperaturne rekorde i žanjemo vjetar..."

Copernicus: Svibanj 2024. je 12. uzastopni mjesec s rekordno visokim temperaturama

Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju financira Europska komisija, primijetila je da je svibanj 2024. bio najtopliji svibanj zabilježen Više…

Projektom su razvijena četiri edukativna programa s temama prilagodbe klimatskim promjenama kroz mjere očuvanja zdravih ekosustava u istočnoj Hrvatskoj

Generacija prilagodbe: Mladi istočne Hrvatske na čelu klimatske adaptacije

Područje Slavonije i Baranje jedno je od najpogođenijih sve izraženijim posljedicama klimatskih promjena u Hrvatskoj, suočavajući se s ekstremnim vremenskim Više…

Sat za planet Zemlju najveća je globalna inicijativa usmjerena na mobiliziranje pojedinaca, poduzeća i vlada da budu dio razgovora i pronalaska rješenja potrebnih za izgradnju održive budućnosti

“Sat za planet Zemlju” – Budi dio globalnog pokreta

Gašenjem svjetla od 20:30 do 21:30 sati, 25. ožujka svi se stanovnici svijeta i naselja u kojima žive mogu uključiti Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Sajam je bio prilika za predstavljanje bogatstva uskrsnih običaja, a posebnu pažnju posjetitelja privukla su šarena, ručno ukrašena jaja – simboli Uskrsa i proljetnog buđenja

Uskrsni sajam na Trgu Ante Starčevića: Slavlje tradicije i zajedništva u Osijeku

Od dubokog duhovnog značenja do šarenih pisanica i blagoslova hrane – kako Hrvati obilježavaju Uskrs

Uskrs – najveći kršćanski blagdan i bogata tradicija Hrvatske

Policija će posebnu pozornost posvetiti stanju sigurnosti cestovnog prometa te poduzeti niz preventivno-represivnih aktivnosti

Policija savjetuje – Oprezno u prometu tijekom uskrsnih blagdana