ŽIVOT

SSSH: Pandemija koronavirusa dovela do porasta nasilja nad ženama na radnom mjestu

Velik dio zlostavljanja na radnom mjestu preselio se online

    Objavljeno 25.11.2020
    Darija Kovačić

    Covid-19 doveo je do porasta nasilja u obitelji i na radnome mjestu. Napadima i nasilju najizloženiji su radnici koji rade u skrbi, prijevozu, trgovinama, na poslovima čišćenja, od kojih većinu čine žene. Za vrijeme ove krize, mnoge od njih doživljavaju nasilje na radnom mjestu, raznih oblika i intenziteta, od vrijeđanja, zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja do fizičkih napada.

    Velik dio zlostavljanja na radnom mjestu preselio se online. Tehnike nadzora koje koriste poslodavci kako bi pratili rad svojih radnika koji rade od kuće dale su zlostavljačima nove alate kojima mogu prijetiti, zastrašivati i zlostavljati radnice (i radnike). Rad od kuće nije siguran za one kojima prijeti nasilje u obitelji. Također, udar pandemije na osobni dohodak mnoge je žene učinio ranjivima i žrtvama ekonomskog ucjenjivanja i zlostavljanja. Trend rada od kuće nastavit će se i nakon pandemije Covid-19, a nedostatak učinkovitih mehanizama za sprečavanje i rješavanje problema zlostavljanja i nadzora putem interneta prijeti dodatnom porastu nasilja.

    Kako bi suzbili nasilje nad ženama na radnom mjestu, uključujući i ovu novu prijetnju, SSSH je danas, 25. studenoga, ponovno uputio zahtjev Vladi RH za hitnih pokretanjem postupka ratifikacije nove konvencije Međunarodne organizacije rada (MOR) br. 190 o nasilju i uznemiravanju u svijetu rada koja bi obvezala Hrvatsku na prevenciju i rješavanje problema nasilja u svijetu rada, uključujući online uznemiravanje i zlostavljanje. Podsjećamo da je SSSH tražio ratifikaciju konvencije još prije godinu dana. Tada smo iz Ministarstva rada dobili odgovor kako će za vrijeme hrvatskog presjedanja Vijećem EU jedna od točaka dnevnog reda na Vijeću za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravstvo i pitanja potrošača (EPSCO) biti i odluka o ovoj Konvenciji na  temelju koje će Hrvatska pristupiti daljnjim aktivnostima vezanim uz njenu ratifikaciju. Međutim, u međuvremenu se nije ništa dogodilo.

    Konvencija br. 190 o nasilju i uznemiravanju u svijetu rada, , usvojena je na 108. zasjedanju Međunarodne konferencije rada u lipnju 2019., a potporu joj je tada i cijela hrvatska delegacija, uključujući i Vladu RH. Radi se o prvom međunarodnom radnom standardu koji se bavi nasiljem i uznemiravanjem u svijetu rada

    Konvencija potvrđuje da svi imaju pravo na rad i radno okruženje bez nasilja i uznemiravanja. Konvencija se temelji na širokom konceptu „svijeta rada“ i vodi računa o činjenici da se današnji rad ne odvija uvijek na fizičkom radnom mjestu odnosno tijekom rada i u prostoru poslodavca. Primjerice, obuhvaća nasilje i zlostavljanje koje se događa za vrijeme putovanja u vezi s poslom, za vrijeme putovanja na ili s posla, u smještaju koji je osigurao poslodavac ili kroz komunikaciju u vezi s poslom, uključujući onu koju omogućuje informacijska i komunikacijska tehnologija.

    SSSH je podsjetio Vladu RH i na njenu odgovornost da osigura poticajan okvir za kolektivno pregovaranje na svim razinama, naglasivši kako sindikati i poslodavci igraju važnu ulogu u sprečavanju nasilja nad ženama na radnome mjestu, utvrđivanjem odgovarajućih postupaka za izvještavanje i praćenje, pružanjem potpore žrtvama i postupanjem prema počiniteljima. Pitanje nasilja i uznemiravanja sve se češće adresira konkretno i u kolektivnim ugovorima diljem Europe, a podaci pokazuju kako je čak 60 posto manje seksualnog uznemiravanja u tvrtkama u kojima djeluje sindikat.

    O iskustvima radnica s nasiljem na radnom mjestu, o utjecaju pandemije na porast nasilja i o ulozi sindikata bit će govora u online razgovoru “Nasilje nad ženama na radnom mjestu u vrijeme epidemije”, što ga SSSH organizira u srijedu, 25. studenoga s početkom u 15 sati preko platforme Zoom.

     

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Tražite li posao ili vam je dosta ovog vašeg trenutnog, pogledajte ovdje, možda vam se nešto učini zanimljivim!

    Imamo novu ponudu slobodnih radnih mjesta u županiji Osječko-baranjskoj

    U nastavku vas čeka 10 prilika koje mogu promijeniti vaš profesionalni put! Croatia Energy Project d.o.o. traži Mehaničara (m/ž) za Više…

    Kampanja je usmjerena na podizanje svijesti o važnosti osobne sigurnosti i odgovornog ponašanja tijekom boravka na moru, u prirodi, na putovanjima i u svakodnevnim situacijama koje su česte ljeti

    Kampanja “Odgovorno ljetovanje” – informativna podrška građanima i turistima za sigurnije ljeto

    I ove godine Ravnateljstvo civilne zaštite nastavlja s kampanjom „Odgovorno ljetovanje“, koja građanima i posjetiteljima Hrvatske pruža kratke savjete i preporuke Više…

    Aktivnosti policijskih službenika za prevenciju bile su usmjerene na savjetovanje spasilaca, redara i volontera o sigurnosti na bazenima te sprječavanju krađa i teških krađa, a posebice sprječavanje moguće pojave kaznenih djela seksualnih delikata na štetu djece

    Policijska prevencija na kupalištu osječke Copacabane (policija savjetuje kako se zaštititi)

    Policijski službenici Policijske uprave osječko-baranjske, u suradnji sa Športskim objektima d.o.o. Osijek, Rekreacijski centar Copacabana, jučer su na prostoru Kopike Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Geotermalna energija jedan je od rijetkih obnovljivih izvora koji je stabilan, lokalno dostupan i neovisan o vremenskim ili tržišnim uvjetima

    U Osijeku počelo istraživanje geotermalnog potencijala za potrebe toplinarstva

    Ciljevi ljetnog rukometnog kampa su poticanje djece na bavljenje rukometom i sportom općenito, pružanje sadržaja za aktivno i sportsko ljeto, stvaranje i jačanje prijateljstva među igračicama i igračima te ukazivanje na važnost timskog rada

    RK Tenja organizira 10. ljetni rukometni kamp

    Ovim preseljenjem je osigurana veća prostorna i funkcionalna povezanost Zavoda s ostalim bolničkim ustrojstvenim jedinicama, što će doprinijeti još kvalitetnijoj i dostupnijoj skrbi za pacijente

    KBC Osijek – preseljenje poliklinike Zavoda za dermatologiju i venerologiju