ŽIVOT

Blago smanjenje broja pozitivnih i oboljelih u OBŽ

"Primjetan je lagani pad broja hospitaliziranih pacijenata i pacijenata koje infektolozi pregledaju, a taj trend se vidi i po broju bolničkih djelatnika koji su u samoizolaciji"

Objavljeno 23.12.2020
Ivona Amidžić

U Kliničkom bolničkom centru Osijek i Zavodu za javno zdravstvo OBŽ u zadnja 24 sata za područje Osječko-baranjske županije na koronavirus je testirano ukupno 409 uzoraka od kojih je 152 bilo pozitivno.

Novopozitivne osobe imaju prebivalište u 45 naselja na području Osječko-baranjske županije; najviše na području gradova Osijeka s prigradskim naseljima (35), slijede područja gradova/općina Đakovo (18), Našice i Valpovo (11), Beli Manastir (10), Čepin, Darda i Donji Miholjac (po 8), Belišće i Đurđenovac (po 5), Antunovac, Bilje i Podgorač (po 4), Bizovac i Satnica Đakovačka (po 3), Erdut, Kneževi Vinogradi,  Koška i Vladislavci (po 2) te Čeminac, Marijanci, Petrijevci, Podravska Moslavina, Punitovci, Semeljci i Trnava (po 1).

Na bolničkom liječenju nalazi se 219 osoba oboljelih od COVID-19, i to 165 u Kliničkom bolničkom centru Osijek (od kojih su 45 na respiratoru), a u Općoj županijskoj bolnici Našice hospitalizirano je 54 pacijenata s tim oboljenjem. U zadnja 24 sata preminule su dvije COVID pozitivne osobe (u dobi od 58 i 82 godine).

“Primjetan je lagani pad broja hospitaliziranih pacijenata i pacijenata koje infektolozi pregledaju, a taj trend se vidi i po broju bolničkih djelatnika koji su u samoizolaciji. U KBC-u Osijek u vrhuncu epidemije od ukupnog broja djelatnika imali smo četiri posto liječnika i sedam posto medicinskih sestara ‘izvan stroja’, a sada je ta brojka za oboje skupine oko 2,5 posto. Zahvaljujem građanima Osječko-baranjske županije što poštuju i pridržavaju se propisanih mjera, a ujedno apeliram da još malo izdrže, što nama u bolničkom sustavu puno znači kako bi se malo rasteretili i odmorili jer naši djelatnici mjesecima teško rade”, rekao je danas dr. sc. Željko Zubčić, ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Osijek.

Na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji se trenutno nalazi 3.077 osoba, a policija je provjeravala 21 osobu. Samoinicijativno su obavili 19 provjera pri čemu nisu utvrdili kršenje te mjere, a prilikom provjere dvije dojave građana u jednom slučaju (u Bilju) traženu osobu nisu zatekli na prijavljenoj adresi. Policijski službenici obavili su i 79 nadzora objekata pri čemu nisu utvrdili kršenje propisanih mjera.

Načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece zahvalio je građanima na odgovornom ponašanju, što potvrđuje mali broj kršenja mjera izolacije i samoizolacije. Naglasio je kako je od ponoći policija uspostavila osam nadzornih punktova (Klisa, Strizivojna, Levanjska Varoš, Ada i Podravska Moslavina te naplatne kućice Osijek, Čepin i Đakovo) na izlaznim područjima Osječko-baranjske županije, dok određene smjerove pokrivaju susjedne policijske uprave kako se ne bi duplirali i građane zaustavljali u razmaku od nekoliko stotina metara.

“Od ponoći do 6.00 sati kroz te punktove prošlo je 591 osobno i teretno vozilo sa 710 osoba od kojih je 11 zatečeno bez propusnice te im nije dopušten prolazak i vraćeni su nazad”, rekao je načelnik Bece.

Inspektori i službenici civilne zaštite obavili su 90 nadzora provođenja epidemioloških mjera; i to 68 u prodavaonicama i trgovinama, 10 u trgovačkim centrima, 4 u ugostiteljskim objektima, po 2 u pekarnicama i tržnicama te po jedan u frizerskom salonu, ljekarni, tvrtki i župi. Utvrdili su jednu nepravilnost za koju su izdali nalog za njeno otklanjanje.

Građani se obavještavaju da se 25. prosinca 2020. godine neće uzimati uzorci za testiranja na koronavirus, dok će 26. prosinca to biti moguće samo na drive-in lokaciji u Osijeku.

foto: screenshot

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Mladi nogometaši velikog srca donacijom televizora omogućili djeci na pedijatriji praćenje Vatrenih i uljepšali im boravak u bolnici

LEGEnde donirale 4 televizora Klinici za Pedijatriju KBC-a Osijek

LEGende, inaće licencirani igraći NK Osijeka 2017. odlućili su uoći Svjetskog nogometnog prvenstva domnirati TV prijemnike, kako bi djeca koja Više…

ShieldHealthAdria okuplja 11 bolnica, Telekom Slovenije i Combis u jačanju obrane zdravstva, bržem otkrivanju prijetnji i neprekinutoj skrib za pacijente u Slavoniji i istočnoj Hrvatskoj

KBC Osijek u europskom projektu za jaču kibernetičku otpornost bolnica

Klinički bolnički centar Osijek, najveća zdravstvena ustanova u istočnoj Hrvatskoj, jedna je od 11 bolnica iz Hrvatske i Slovenije koje Više…

Riješeni imovinsko-pravni odnosi za izgradnju najveće zdravstvene investicije u Slavoniji i Baranji vrijedne više od 850 milijuna eura

Novi KBC Osijek ulazi u realizaciju: Uoči Dana Županije uručen ugovor za povijesni zdravstveni projekt istoka Hrvatske

Na svečanoj sjednici Županijske skupštine Osječko-baranjske županije, održanoj 2. lipnja 2026. u Gospodarskom centru OBŽ povodom Dana Županije, napravljen je Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Ovo je priznanje, prije svega, za Grad Osijek, sve Osječanke i Osječane koji svojim radom, znanjem i predanošću doprinose tome da se naš grad iz dana u dan sve više razvija i napreduje“, rekao je gradonačelnik Radić

Osječkom gradonačelniku Ivanu Radiću uručeno priznanje “Europski najgradonačelnik“

Nika Komadina na originalan način podržala Vatrene i poručila da vjeruje u novi veliki uspjeh hrvatske reprezentacije

Ovo se ne viđa često: Vatreni show u ordinaciji pjevačice Nike Komadine

Već u srijedu, 1. srpnja, očekuje vas prva ljetna Portastična srijeda koja ove godine donosi dvostruki razlog za posjet – posebne pogodnosti u trgovinama i službeni početak sezonskih sniženja

Portastična srijeda otvara sezonu velikih ljetnih sniženja u Portanovi, a stiže i nova Summer Passport nagradna igra