Na potresom pogođenom području angažirano je preko dvije tisuće osoba koje pomažu stanovništvu
Iz vojarne “Pukovnik Predrag Matanović” izmještena su 142 korisnika Doma za starije i nemoćne u lječilište Topusko.
Članovi Stožera civilne zaštite za otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije tijekom petka su obišli općine s ciljem upoznavanja sa stanjem i problemima te s potrebama i zahtjevima lokalnih čelnika prema Stožeru.
Održali su sastanak s predstavnicima lokalne samouprave i svim institucijama koje sudjeluju u pripremi i podjeli toplih obroka. Predstavnici lokalne samouprave iznijeli su potrebe na terenu, a koje su važne za određivanje kriterija prilikom podjele obroka te se razgovaralo o potrebnim lokacijama gdje bi se organizirala prehrana. Postignut je dogovor o potrebi preuzimanja odgovornosti za prehranu od strane države.
Iz vojarne “Pukovnik Predrag Matanović” izmještena su 142 korisnika Doma za starije i nemoćne kod pružatelja socijalnih usluga i u lječilište Topusko.
Od 15. siječnja tvrtka ”Pleter usluge d.o.o.” angažirana je za pripremu i dostavu potrebnih obroka.
Iz Stožera su objavili i kako su angažirani 61 pripadnik i 15 vozila Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite na aktivnostima održavanja baze operacija (kampa), za snimanje i kartiranje bespilotnim letjelicama, za postavljanje četiri šatora i 3 kontejnera, za spašavanje arhivske građe iz crkve u mjestu Gora te za uklanjanje urušenog objekta radi oslobađanja pristupa uginuloj životinji kako bi se mogla zbrinuti. Za zbrinjavanje odvoza strvina pozvana je Agroproteinka. U izvješću Stožera stoji i kako je dostavljeno 20 kreveta, deka, jastuka i vreća za spavanje u 4 naselja, 10 grijalica u 4 naselja, dostavlja se i stari kruha za životinje u 10 naselja te su započeli istovar turskih kontejnera u industrijskoj zoni u Lekeniku. Najavljen je i plan za buduće dane rada a u kojem, među ostalim piše, kako će se vršiti prijevoz i isporuka kontejnera i šatora po lokacijama.
Od policijskih snaga na potresom pogođenom području angažirano je 216 policijskih službenika i 85 vozila (od toga iz ispomoći 106 policijskih službenika) koji obavljaju poslove policijskih ophodnji, zbog usmjeravanja prometa, skrbi o sigurnosti imovine i pružanje pomoći građanima, vrše kontrole vozila radi sprječavanja nezakonitog prijevoza stoke, a evidentirane su i krađe te je zaprimljena kaznena prijava građanina s područja Gline zbog lažnog profila na društvenoj mreži “Facebook” radi prikupljanja pomoći.
Na terenu je su i 343 pripadnika Hrvatske vojske čija je zadaća, među ostalim, sastoji od pomoći pri sanaciji prometnica i klizišta, smještaju civila u vojarnu, ispomoć civilnoj zaštiti i HCK te pomoć pri podjeli humanitarne pomoći.
Od ostalih službi na potresom pogođenom području nalaze se i članovi Hrvatske vatrogasne zajednice (577 vatrogasaca sa 147 vozila), 103 člana HGSS-a, 454 djelatnika i volontera HCK, Hitna medicinska služba te preko 300 osoba iz Hrvatskog Centra za Potresno Inženjerstvo koji su do jučer pregledali 14753 objekta.
Uz navedene službe na terenu su svakodnevno i mnogi volonteri, mediji i pojedinci koji pomažu pri smještaju ljudi, podijeli obroka te brizi o životinjama.
Foto: Božidar Vrselja
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?