ŽIVOT

Komisija objavila koje će ekološke prakse poticati u poljoprivredi

Eko-shema je novi instrument Unije uveden kako bi se nagradilo poljoprivrednike koji u većoj mjeri od propisane doprinose ostvarivanju ciljeva EU-ovog Zelenog plana u zaštiti okoliša i klime.

    Objavljeno 16.01.2021
    Darija Kovačić

    Europska komisija objavila je ovoga tjedna popis ekoloških poljoprivrednih praksi koje bi mogle biti financijske potpomognute instrumentom eko-shema u budućoj EU-ovoj Zajedničkoj poljoprivrednoj politici (ZPP).

    Eko-shema je novi instrument Unije uveden kako bi se nagradilo poljoprivrednike koji u većoj mjeri od propisane doprinose ostvarivanju ciljeva EU-ovog Zelenog plana u zaštiti okoliša i klime.

    U popisu poželjnih praksi navode se organski uzgoj, ekološka rješenja za nadzor štetočina u poljoprivredi, agroekologija, stočarstvo koje uzima u obzir dobrobit životinja, agrošumarstvo, poljoprivreda velike prirodne vrijednosti koja štiti bioraznolikost te precizna poljoprivreda koja koristi digitalne tehnologije kako bi proizvodnja bila učinkovitija i održivija.

    Uz mjere za zaštitu tla i voda, poput zaštite od erozije i racionalnog korištenja resursa vode, Komisija namjerava financijski podržati prakse koje smanjuju zagađenja umjetnim gnojivima, te proizvodnje kojima se smanjuju ugljik u atmosferi i zadržava u tlu.

    EU je u svojem Zelenom planu za cilj, među ostalim, postavio do 2030. za 50 posto smanjiti uporabu štetnih pesticida i antimikrobnih lijekova u stočarstvu koji stvaraju otpornost na antibiotike, očuvati bioraznolikost uspostavom zaštićenih površina na najmanje 30 posto europskog kopna i mora te na 25 posto proširiti udio površina za organski uzgoj.

    Središnji cilj tog plana je učiniti do 2050. EU klimatski neutralnim i ustrojiti ekološki održivo gospodarstvo.

    Buduća Zajednička poljoprivredna politika EU-a ima središnju ulogu u stvaranju održivog sustava proizvodnje hrane i pomoći europskim poljoprivrednicima.

    Komisija je 2018. iznijela prijedloge za reformu ZPP-a, koji bi bio fleksibilniji i više uzimao u obzir lokalne uvjete i potrebe, a u svibnju 2020. objavila je strategije za očuvanje bioraznolikosti i “Od polja do stola”, ključne u  postizanju ciljeva Zelenog plana.

    ZPP ima najveći pojedinačni iznos u proračunu EU-a, te je za sljedećih sedam godina za tu politiku namijenjeno 387 milijardi eura. Za Hrvatsku je predviđeno 5 milijardi eura.

    Oni poljoprivrednici koji u svojoj proizvodnji budu išli i preko osnovnih ekoloških i klimatskih zahtjeva dobit će dodatnu financijsku potporu. Za tu se svrhu uvodi novi instrumenti “eko-sheme” za koje se očekuje da će znatno pridonijeti ostvarivanju Zelenog plana te će isključivo za njih biti namijenjeno 20 posto u proračunu za izravna plaćanja poljoprivrednicima.

    Europski parlament i Vijeće EU-a su listopadu prošle godine utvrdili svoja stajališta glede predložene reforme ZPP-a te je u studenom započeo trijalog o novom ZPP-u, koji uključuje i Komisiju.

    Nakon što su ministri članica Unije u listopadu usuglasili zajedničko stajalište o ZPP-u njemačka ministrica poljoprivrede Julia Kloeckner, koja je predsjedavala sastankom Vijeća, rekla je kako je postignuti “sporazum prekretnica za europsku poljoprivrednu politiku jer su države članice pokazale svoju ambiciju za višim ekološkim standardima u poljoprivredi”.

    “Ovaj sporazum ispunjava težnju ka zelenijoj, pravednijoj i jednostavnijoj Zajedničkoj poljoprivrednoj politici”, istaknula je Kloeckner.

    Ambiciozne ciljeve u postizanju “zelenije” europske poljoprivrede podržao je i Europski parlament.

    U prve dvije godine predviđena je inicijalna pilot-faza koja bi trebala omogućiti zemljama članicama da se pripreme za nove instrumente kako ne bi gubili prijeko potrebna sredstva.

    Zemlje članice odlučivat će same sukladno svojim potrebama koju ću vrstu ekološke proizvodnje odabrati, poput primjerice precizne poljoprivrede, agrošumarstva, organske poljoprivrede itd.

    Svi farmeri, uključujući i male poljoprivrednike morat će poštovati više ekološke standarde a, kako bi im se pomoglo u prilagodbi, za male poljoprivrednike predviđena su jednostavnije kontrole s manje administrativnog tereta.

    Nakon što Vijeće i Europski parlament dogovore nova pravila, ona bi se počela primjenjivati od 1. siječnja 2023. godine. Do tada će na snazi biti prijelazno razbolje tijekom kojeg će se primjenjivati postojeća pravila.

    (Hina)

    Foto: unsplash

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    U Javnom natječaju za financiranje projekata i programa udruga iz Proračuna Grada Osijeka u 2025. neće se financirati projekti i programi udruga iz područja kulture i sporta, a koji će se financirati putem posebnih javnih poziva

    Za financiranje projekata i programa udruga iz Proračuna Grada Osijeka u 2025. osigurano preko 380.000 eura

    Gradonačelnik Grada Osijeka raspisao je Javni natječaj za financiranje projekata i programa udruga iz Proračuna Grada Osijeka u 2025.  Javni Više…

    Prijave na Javni poziv mogu se podnijeti u vremenu od 27. siječnja do 28. veljače 2025. godine, a javiti se mogu sve udruge s područja OBŽ

    Objavljen Javni poziv za financiranje programa i projekata udruga od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji za 2025. godinu

    Temeljem članka 10. stavak 4. Odluke o financiranju programa i projekata udruga od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji Više…

    U Osijeku je prava najezda ovih letećih napasnika ima ih posvuda, a najviše vole mjesta s puno vegetacije. Njihov miris svi prepoznaju, znate ga i vi, sigurni smo :(

    FOTO: Najezda “smrdljivaca” u gradu Osijeku

    Grad Osijek i njegova okolica je žrtva novorođenih “smrdljivaca”. Problem je to pogotovo kada otvorite vrata, prozor ili boravite na Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    U središtu okruglog stola bili su učenici i učenice – njihovi glasovi, ideje i prijedlozi kako škole mogu postati ravnopravnija i sigurnija mjesta za sve

    U Osijeku je održan okrugli stol “ROZA u školama” – Glas učenika i učenica za ravnopravnije škole

    Zbog ispraćaja maturanata u Osijeku se od danas u 20 sati do sutra u 14 sati zatvara promet u Županijskoj ulici na potezu od konkatedrale do križanja s Ulicom Hrvatske Republike

    Sutra ispraćamo maturante u cijeloj županiji – policija apelira na mlade

    Cilj ovih aktivnosti je povećanje biološke raznolikosti i obnova dinamičnih riječnih krajolika, uz izravnu potporu provedbi EU Uredbe o obnovi prirode

    Međunarodni dan biološke raznolikosti – LIFE projekt koji obnavlja rijeku Dravu