ŽIVOT

Na dan dobrovoljnih darivatelja krvi dodjela zahvalnica i priznanja

"Danas uručujemo nagrade i darivateljima s više od 100 darivanja, što je uistinu hvalevrijedan čin ljudske dobrote i humanosti"

Objavljeno 25.10.2021
Ivona Amidžić

Dan dobrovoljnih darivatelja krvi, 25. listopada, Gradsko društvo Crvenog križa Osijek redovito obilježava okupljanjem te dodjelom zahvalnica i priznanja dobrovoljnim darivateljima krvi koji su višestruko darivali krv.

Tako je danas (25. listopada 2021. godine) u dvorani Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku upriličena prigodna svečanost kojoj su, uz darivatelje, nazočili predsjednik Hrvatskog Crvenog križa dr. Josip Jelić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković, v.d. ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Osijek Martina Hećimović, predsjednik ovog Društva prof. dr. sc. Aleksandar Včev i drugi uzvanici.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je svim darivateljima na humanom djelu kojeg čine te Gradskom društvu Crvenog križa Osijek na organizaciji brojnih humanitarnih aktivnosti, među kojima je darivanje krvi samo jedna u nizu.

– Danas uručujemo nagrade i darivateljima s više od 100 darivanja, što je uistinu hvalevrijedan čin ljudske dobrote i humanosti. U svemu tome, važnu i veliku uloga imaju Hrvatski crveni križ i Gradsko društvo CK-a Osijek, čiji su kvalitetan i sustavan rad prepoznali i darivatelji te se odazivali svim njihovim pozivima. Posebno mi je drago da su stanovnici grada Osijeka i Osječko-baranjske županije u nacionalnom vrhu darivane krvi po glavi stanovnika što dokazuje njihovu veliku humanost i požrtvovnost – kazao je zamjenik Miletić.

Martina Hećimović, v. d. ravnateljice Gradskog društva CK-a Osijek, istaknula je kako će nagrade primiti gotovo 100 dobitnika priznanja za višestruko darovanu krv.

–  Ljudi koji su danas s nama dali su ukupno više od 4.500 doza krvi, a ako znamo da samo jedna doza može spasiti život, onda ovdje uistinu imamo heroje. Iako je pandemija koronavirusa izazvala određeni strah na samome početku kod darivatelja krvi, ipak smo redovnim informiranjem, promocijom i animacijom mladih darivatelja uspjeli vratiti sustav u ravnotežu i zaista nemamo većih problema u osiguravanju dostatnih doza krvi za sve zdravstvene ustanove – zaključila je Hećimović.

Posebnu pozornost danas je imao Miodrag Čučković iz Osijeka, koji je već 157 puta darivao krv te je ovom prigodom bio i rekordni darivatelj. Čučković je zaposlenik KBC-a Osijek, rođen je 1960. godine, dobrovoljni darivatelj je od 1973. godine, a ističe kako se nakon svakog darivanja dobro osjeća, dapače čak i nakon darivanja isti dan se može baviti i sportom. Želi uvijek pomagati drugima, a ujedno na taj način kontrolira svoje zdravlje.

U skupini sa 125 i više darivanja krvi su Damijen Bošnjak iz Baranjskog Petrovog Sela, Branko Tukara i Željko Kujek iz Samatovaca te Antun Džanko, Zlatko Katavić, Dražen Stjepanek i Bogdan Trišić iz Osijeka. Za 100 i više darivanja krvi priznanja su dobili Zlatko Krvavica, Hrvoje Malbaša, Dragan Mihalak i Ivica Putar iz Osijeka te Damir Perić iz Meca.

Priznanje za završno darivanje (95) dobio je Krešimir Klaić iz Čepina, a priznanja za darivanja više članova jedne obitelji dobili su Željko, Dora i Domagoj Kujek iz Samatovaca koji zajedno imaju 147 darivanja krvi.

Zahvalnice i priznanja dobili su još tri darivatelja za 35 darivanja, 53 za 50 darivanja te 23 za 75 i više darivanja krvi.

foto: OBŽ

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Odlične rezultate učenika prate i ulaganja u školstvo. U tijeku je najveći investicijski ciklus ulaganja u obrazovnu infrastrukturu u Osječko-baranjskoj županiji

Županica Nataša Tramišak dodijelila priznanja najboljim osnovnoškolcima i srednjoškolcima

Osječko-baranjska županica Nataša Tramišak dodijelila je jučer (15. lipnja 2026. godine) priznanja i pohvalnice učenicima osnovnih i srednjih škola za Više…

Mladi iz Osječko-baranjske županije osvojili zlato i srebro na državnom natjecanju Crvenog križa, potvrdivši visoku razinu znanja i predanosti

Županica primila ekipe CK Osječko-baranjske županije koje su na 27. državnom natjecanju ostvarile izvrsne rezultate

Županica Nataša Tramišak danas (15. lipnja 2026. godine) primila je ekipe mladih i podmlatka HCK Društva Crvenog križa Osječko-baranjske županije Više…

Važno je imati na umu da je ovo jedno od rijetkih natjecanja u kojima nije važno pobijediti, nego je važno ono znanje koje su natjecatelji stekli kroz pripremu i koje će nositi sa sobom tijekom cijeloga života

Rezultati 27. gradskog natjecanja mladih Hrvatskog Crvenog križa

U subotu 14. ožujka 2026. godine u OŠ “Dobriša Cesarić” u Osijeku održano je 27. gradsko natjecanje Mladih Hrvatskog Crvenog Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Glavni cilj ove aktivnosti je preventivno djelovanje na sprječavanja krađa, s obzirom da gužve na bazenima često privlače kradljivce koji koriste trenutke nepažnje građana

Policijska prevencija na osječkoj Copacabani

Dugotrajni toplinski val uzrokuje temperature iznad prosjeka, a vrhunac se očekuje krajem tjedna i početkom idućeg

Toplinski val ne popušta: Hrvatsku čekaju dani iznad 35 °C

Projektni tim demonstrirat će i neke od vježbi u koje se posjetitelji mogu uključiti te dati sve potrebne informacije zainteresiranima za sudjelovanje u projektu i radionicama koje se održavaju u partnerskim školama

STEMpo za građane: Javni događaj u sklopu obilježavanje Dana škole u Strizivojni