Radovi u punom jeku na gradilištu postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda grada Osijeka
Prošli su se tjedan izlijevale temeljne ploče i zidovi u sekundarnom taložniku i biološkom reaktoru...
Na gradilištu postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda grada Osijeka radovi su u punom jeku, prenosi Glas Slavonije.
Prošli su se tjedan izlijevale temeljne ploče i zidovi u sekundarnom taložniku i biološkom reaktoru. Njihov je obujam 30 tisuća litara otpadne vode, tj. dnevna potrošnja vode u Osijeku. Svaki je dan uz brojnu mehanizaciju angažirano osamdesetak radnika.
Trenutni sustav odvodnje pokriva područje grada Osijeka, općine Antunovac, južne Baranje i općine Čepin, Ernestinovo i Laslovo. Sustav odvodnje sastoji se od 480 km kanalizacijske mreže i od početka izgradnje kontinuirano se proširuje te će u slijedećih nekoliko godina dosegnuti konačni obuhvat koji gravitira na jedno ispusno mjesto u Nemetinu. Sve otpadne vode sustava odvodnje grada Osijeka ispuštaju se u recipijent rijeku Dravu na ispusnoj građevini u Nemetinu na lokaciji budućeg centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
Podsjetimo, tvrtka Vodovod Osijek d.o.o. i zajednica ponuditelja koju predvodi tvrtka ING-GRAD d.o.o. zaključili su 16. srpnja ugovor o nastavku i dovršetku radova na izgradnji Postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda.
Dio je to velikog projekta kolokvijalnog nazvanog „Projekt Osijek“ vrijednog gotovo 541 milijun kuna od čega su EU sredstava 73%, a ostalo financiraju Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatske vode te Grad Osijek i Općina Čepin.
Ovo je jedan od šest ugovora jednog od najvećih projekata na području Osijeka i okolice. Projekt je vrijedan 228 milijuna kuna. Cijeli sustav pročišćavanja bit će smješten u Nemetinu, radit će se dvije i pol godine, a osigurat će bitno smanjenje ispuštanja nepročišćenih otpadnih voda u osjetljiva područja dunavskog sliva. Kad bude završen to će biti najveći i najsloženiji sustav za pročišćavanje otpadnih voda u Hrvatskoj.
Izgradnja Postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda je izuzetno zahtjevna investicija u građevinskom i tehnološkom smislu. Njegovom realizacijom izgradit će se čak 28 zasebnih građevinskih objekata na ukupnoj površini zahvata od 165.000 m2. U njemu će se pročišćavati otpadne vode grada Osijeka, Čepina, Antunovca, Bijelog Brda, Bilja i Darde što će obuhvatiti 135 tisuća stanovnika.
foto: screenshot
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?