ŽIVOT

Grad Osijek započeo podjelu 31.600 spremnika za odvojeno prikupljanje otpada

Građani odvajaju papir, plastiku, biootpad i miješani komunalni otpad, a podjelom ovih spremnika više neće morati koristiti plastične vreće za odvajanje biootpada i plastike

Objavljeno 13.01.2022
Ivona Amidžić

Grad Osijek započeo je u četvrtak podjelu 31.600 spremnika za odvojeno prikupljanje otpada kućanstvima individualnog stanovanja. Riječ je o ulaganju vrijednom gotovo osam milijuna kuna, od čega Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurava 85 posto sredstava iz EU fondova, dok je 15 posto investicija Grada.

Osječki gradonačelnik Ivan Radić izvijestio je danas kako sve višestambene zgrade u Osijeku imaju mogućnost odvajanja otpada na svome pragu te da će sada to moći činiti i kuće.

– Građani odvajaju papir, plastiku, biootpad i miješani komunalni otpad, a podjelom ovih spremnika više neće morati koristiti plastične vreće za odvajanje biootpada i plastike – rekao je gradonačelnik Radić i podsjetio kako Grad Osijek sustavno ulaže u gospodarenje otpadom i zaštitu okoliša.

– Uspješno su sanirana odlagališta otpada Nemetin i Filipovica, u tijeku je sanacija i trećeg, onog u Sarvašu. Imamo tri reciklažna dvorišta i kompostanu, uskoro ćemo otvoriti i četvrto. Osijek je proglašen najboljim eko-gradom u državi, što je zasluga svih nas, nastavit ćemo i u budućnosti raditi na isti način – dodao je osječki gradonačelnik.

Pojašnjavajući dinamiku podjele posuda, direktor Unikoma Mario Turalija rekao je kako podjela započinje u rubnim dijelovima grada. Prve su posude tako dobili stanovnici Višnjevca, a podjela će se nastaviti prema mjesnim odborima i gradskim četvrtima.

– Plan podjele je takav da ćemo gledati da što prije podijelimo kante. Dijelit ćemo ih u jutarnjim i poslijepodnevnim satima, uključujući i subote kada su građani kod kuće. Oni koje ne zateknemo kod kuće mogu se javiti u Unikom i dostavit ćemo im kante na kućnu adresu. Dosad smo ih podijelili oko 2000 i nadam se da ćemo s podjelom završiti kroz par mjeseci.

S novih 15.500 žutih posuda za plastiku te 16.100 smeđih posuda za biootpad, Grad Osijek u cijelosti zatvara sustav u kojem se otpad odvaja na mjestu njegova nastanka. U osječkoj gradskoj upravi stoga očekuju kako će već ove godine ispuniti zadani europski cilj od 50 posto odvojeno prikupljenog otpada.

Dodajmo tomu i kako Grad Osijek jedini od velikih hrvatskih gradova neće plaćati penale za otpad u prethodnoj godini, što je rezultat ostvaren kombiniranom akcijom izgradnje infrastrukture te povećanja svijesti i informiranosti građana.

foto: Grad Osijek

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Gradonačelnik Ivan Radić izjavio je kako je riječ o nastavku politike vraćanja komunalnih djelatnosti pod upravljanje grada i gradskih poduzeća, započete nakon preuzimanja gradske uprave 2021. godine

Dimnjačarske usluge u Osijeku nakon dugogodišnje koncesije preuzima gradska tvrtka Unikom

Gradsko vijeće Osijeka na 7. sjednici u četvrtak donijelo je odluku kojom će komunalnu djelatnost dimnjačarskih poslova ubuduće obavljati gradska Više…

Najniži iznos uskrsnice u 2026. godini iznosit će 60 eura, a najviši 120 eura. U usporedbi s 2021. godinom, kada je najniža uskrsnica iznosila 13,27 eura, a najviša 53,09 eura, riječ je o višestrukom povećanju

Grad Osijek osigurao 600 tisuća eura za uskrsnice u 2026. godini

Grad Osijek i ove će godine isplatiti uskrsnice umirovljenicima, korisnicima Socijalnog programa te djeci korisnicima inkluzivnog dodatka. Za isplatu uskrsnica Više…

Ledena kiša ispraznila zalihe: na osječke ceste bačene rekordne količine soli, zimska služba u protekla je 24 sata imala najintenzivniji angažman od početka zimskih uvjeta

Grad pod ledom: bačeno najviše soli od početka zime, slijede još hladniji dani

Zbog kombinacije snijega i ledene kiše, osječka Zimska služba u protekla je 24 sata imala najintenzivniji angažman od početka zimskih Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

U kampanji je sudjelovalo 149 organizatora volontiranja koji su proveli 198 aktivnosti u 69 gradova i općina diljem Hrvatske

16. izdanje kampanje Hrvatska volontira okupilo je više od 3.600 volontera diljem zemlje

Promjena je vezana uz pomicanje termina i lokacije održavanja javnog događaja u Kneževim Vinogradima 27. lipnja

STEMpo – revidirani kalendar aktivnosti za lipanj 2026.

Glavni cilj ove aktivnosti je preventivno djelovanje na sprječavanja krađa, s obzirom da gužve na bazenima često privlače kradljivce koji koriste trenutke nepažnje građana

Policijska prevencija na osječkoj Copacabani