Teški poljoprivredni strojevi uništavaju nam petinu obradive zemlje: Rezultat neplodnost i poplave!
Suvremeni kombajni težinom zbijaju zemlju: Ukupna težina natovarenog kombajna povećana skoro deset puta!
Poljoprivredna mehanizacija omogućila je razvoj, obradu većih površina i više prinose kultura. Pored pozitivne strane javile su se i mane, a jedna od njih je zbijanje zemljišta, prenosi Agroklub.
Švedski znanstvenici su objavili analizu u Zborniku Nacionalne akademije znanosti (PNAS) kojom tvrde da je teška mehanizacija odgovorna za uništavanje skoro petine obradive zemlje u svijetu.
Ističu da bi trebalo projektirati poljoprivredne strojeve tako da ne prelaze određenu težinu: “Zbijanje se može dogoditi u roku od nekoliko sekundi prilikom vožnje, ali mogu proći i desetljeća da se takvo zemljište oporavi.”
Kombajni kao dinosauri
Osim gubitka plodnosti, ova pojava dovodi do pojave poplava. Dokazano je da zbijanje tla teškom mehanizacijom može dugoročno narušiti njegovu funkcionalnost.
Suvremeni kombajni su upoređeni s divovskim sauropodima. Negativno djelovanje težine velikih strojeva prenosi se u dubinu, u zonu rasta korijena. Strojevi su odavno prekoračili mehaničku granicu koju zemlja može podnijeti.
Svojim prohodima istiskuju zrak i vodu, zbijaju dublje slojeve koji postaju neplodni.
Sve teži strojevi
Kombajni koje koristimo su svake godine sve teži. Ukupna težina natovarenog kombajna je povećana skoro deset puta. Od 4.000 kg u 1958. godini došli smo do današnjih uređaja koji su 2020. težili oko 36.000 kg.
Analiza je pružila dokaze da sadašnji trendovi povećanja težine poljoprivrednih vozila nisu održivi. Neophodno je prilagođavanje, jer su opterećenja dubljih slojeva zemlje sve veći.
tekst: Ranka Vojnović
foto: unsplash
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?