Računalna prijevara – prevario ga prodavač električnog skutera!
Računalne prijevare su postale učestale a žrtve su najčešće informatički nepismene ili neiskusne osobe. Pročitajte savjete kako se zaštititi
Početkom travnja ove godine, putem aplikacije Facebook Messenger 58-godišnjak je stupio u kontakt s nepoznatom osobom koja je oglasila prodaju električnog skutera. Prilikom dogovaranja kupovine 58-godišnjak je prevarantu proslijedio svoje podatke i sve podatke svoje bankovne kartice. Nakon dostavljenih podataka prevarant mu je s računa skinuo 750,00 kuna. Policija traga za prevarantom.
Podsjećamo da su ovakve računalne prijevare putem interneta postale učestale. Često se događa da se prevaranti javljaju kupcima, a i prodavačima putem mobilnih aplikacija tražeći ih podatke njihovih bankovnih kartica.
Upozoravamo građane da nikad ne dijele ili upisuju CVC/CVV broj niti autoriziraju transakciju jer za uplatu na vaš račun dovoljno je proslijediti IBAN broj.
Također, ako vam kupac šalje bilo kakvu poveznicu uvijek ju dobro provjerite iako se na prvi pogled često čini kao prava u većini slučajeva bude prijevara.
Ne morate nigdje klikom potvrditi svoj broj računa i podatke s kartice kako bi vama bila izvršena uplata. Osobne podatke i podatke bankovne kartice (ime i prezime, trajanje kartice, CVC/CVV) upisujete samo ako vi kupujete i to samo na provjerenim stranicama banke ili pružatelja usluge plaćanja.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?