ŽIVOT

U siječnju ćete dobiti prvu plaću u eurima. Tada ćete shvatiti koliko malo imate

Prvu plaću ili mirovinu u siječnju ćete dobiti u eurima. I to će biti trenutak suočavanja sa stvarnošću, koliko u biti malo imate. Većina vas primit će plaću manju od socijalne pomoći u razvijenoj zapadnoj zemlji

Objavljeno 29.06.2022
Petar Tauković

Došla je i ta vijest – prvu plaću u siječnju iduće godine dobit ćete u eurima. Zadnje priopćenje Europske komisije kako “Hrvatska zadovoljava konvergencijske kriterije” bilo je zadnje važno izvješće koje trebalo donijeti na putu prema euru. Sve dalje je dobro planiran i detaljno razrađen postupak, koji bi trebao biti gotov do srpnja. Ne očekuju se više nikakvi zastoji, piše Index.hr

Uvodimo euro. Od početka rujna cijene će se iskazivati dvojno kako biste mogli pratiti želi li netko prelazak iskoristiti za tiha poskupljenja. S krajem ove kalendarske godine kuna odlazi u povijest, odnosno koristit će se još pokoji prijelazni tjedan.

Prvu plaću ili mirovinu u siječnju ćete dobiti u eurima. I to će biti trenutak suočavanja sa stvarnošću, koliko u biti malo imate. Većina vas primit će plaću manju od socijalne pomoći u razvijenoj zapadnoj zemlji. Ako ste u Hrvatskoj cijenjeni stručnjak, primit ćete plaću radnika koji radi pomoćne poslove u Njemačkoj.

Ako ste iznimno uspješan menadžer ili znanstvenik – bit ćete plaćeni kao i neki njemački šef skladišta ili šef smjene u kakvoj trgovini. Čak i s dvadesetak tisuća kuna, plaćom većom od one ministarske, imat ćete manje od kvalitetnog majstora, kuhara ili prosječnog inženjera u Njemačkoj ili Nizozemskoj.

Uvijek smo se voljeli uspoređivati s lošijima pa su iznosi u kunama dobro djelovali

Uvijek smo se voljeli kao narod uspoređivati s lošijima. Čak i u ono doba socijalizma voljeli smo se uspoređivati s Česima ili Mađarima i hvaliti kako nam je fino i dobro. To što su cijelo vrijeme tu bili Nijemci, vozili se u Golfovima i Mercedesima te kusali jadranske jastoge dok ste vi u radničkom odmaralištu bili sretni ako uhvatite nešto mesa uz grašak – to smo preskakali. Nismo se voljeli uspoređivati ni s Talijanima, njihovim Alfama i Lanciama te finim restoranskim računima koje kao narod koji cijeni hedonizam znaju napraviti.

Dugo je godina prošlo od tada, preskočili su nas u razvoju Česi, Slovaci, Mađari, čak i Rumunji – sada se popularno uspoređivati sa Srbijom i nekima još gospodarski jadnijima. Postojanje domaće valute je pomagalo tom stavu da smo netko i nešto – puno ljepše zvuči 7500 kuna nego 1000 eura. Da ne spominjemo mirovine. 3750 kuna djeluje skromno, 500 eura djeluje baš ponižavajuće.

Volimo prihode računati u kunama, troškove u eurima

Jeste li primijetili da iako kunu nismo nikada stvarno prihvatili, automobile, stanove, vikendice računamo u eurima – prihode volimo računati u kunama kako bi iznos izgledao veći. Zamislite u nas uobičajene razgovore. Kolika ti je plaća? 7500 kuna. Ili 9000 kuna. Koliko ti je kvadrat stana? Pa cijenim ga na 2400 eura. A auto? Evo, kupio sam ga za 9500 eura.

Fina, simpatična, no pomalo tugaljiva psihološka igra, plaće u kunama, troškovi u eurima, sve kako bismo sakrili istinu – imamo malo. Ali volimo pokazivati da imamo više. Uvođenje eura će ukinuti tu igru, moći ćemo svoje plaće izravno uspoređivati s onima u ostatku Europe. I dobro razmisliti koliko i zašto radimo za taj iznos eura. Koliko god mislili da je stvar ista, jer se i ovako lako preračuna, nije ista, psihologija je čudna stvar, jasna izravna usporedba će imati zanimljiv učinak.

O euru se puno pisalo, pisat će se još, ali realno ekonomija tipa hrvatske od uvođenja eura može samo profitirati. Kao prvo, kako smo rekli, kunu nikada nismo stvarno prihvatili, ne samo da sve veće vrijednosti računamo u eurima već i štedimo u eurima. Hrvatskoj ekonomiji, nužno otvorenoj prema ostatku Europe, olakšat će plaćanja, a nestaju i valutni rizici prema euru. Turistima koji uglavnom dolaze iz euro-područja olakšat će trošenje.

Na kraju, no ne najmanje važno – moći ćemo izravno provjeravati cijene u online i drugim trgovinama, lakše uspoređivati što nam se isplati. U jednoj maloj ekonomiji toliko naslonjenoj na euro, a dodatno smo i zaduženi u euru pa i dugove treba vraćati u eurima – vlastita valuta gotovo i nema neke smislene prednosti. Usporedno označavanje cijena, koje kreće najesen, trebalo bi osigurati da neki ne zloporabe promjenu za poskupljenja i ta obveza koja je zakonski nametnuta je dobro rješenje.

Moći ćemo lako usporediti i plaće i troškove

Sama činjenica da ćemo svoje plaće i troškove od cijene hrane do cijene goriva moći izravno uspoređivati s onima u Sloveniji, Austriji, Njemačkoj ili Italiji znači puno. Znači da ćemo točno znati koliko se naš rad cijeni ovdje, a koliko ondje, kolike su cijene u nas, a kolike drugdje, gdje su cijene korektne, a gdje trgovci vole nabijati marže.

Nećemo se više moći samozavaravati kako je 10.000 kuna neka super wow fantastična plaća – kad to nije ni 1500 eura, ni plaća običnog radnika bez nekih majstorskih znanja u zapadnoj državi. Koliko god nas ta usporedba na neki način lupila po glavi – možda je to najveći benefit uvođenja eura.

Tek kad shvatimo koliko smo u biti ekonomski nisko, koliko su nas svi pretekli, tek tada možda počnemo kao narod razmišljati što trebamo napraviti kako bismo živjeli bolje.

Zato – dobrodošao euro!

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Poznati Hrvatski matematičar Toni Milun je odgovorio i na ovo pitanje. Možemo li bez kalkulatora preračunati eure u kune?

VIDEO Kako bez kalkulatora preračunati eure u kune

Može se i nije teško – dovoljne su dvije računske operacije. Iznos u eurima pomnožimo s 10 i potom oduzmemo Više…

Hrvatska je ponoć obilježila ulazak u schengenski prostor simboličnim skidanjem ploče na graničnom prijelazu Bregana, podizanjem rampe i zelenim svjetlom slobodnog prolaska na mjestu nekadašnje granične kontrole koja je noćas otišla u povijest

Hrvatska je u ponoć postala članica eurozone i Schegena

Nakon što smo i službeno postali 20. članica europodručja, monetarne unije članica Europske unije (EU), čime joj službena valuta i jedino Više…

Svi građani od danas, 1. prosinca mogu zamijeniti 100,00 kn za početni paket eurokovanica, koji sadrži 33 eurokovanice s hrvatskom nacionalnom stranom, u vrijednosti 13.28 eura

Građani od danas mogu kupiti početni paket eurokovanica, objavljena i cijena

“Mjesec dana prije uvođenja eura kao službenog sredstva plaćanja u Republici Hrvatskoj građanima je omogućeno nabavljanje početnih paketa eurokovanica. Kako Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima

Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!