Predstavljeni državni poticaji za spajanje općina
Jučer je u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku održan radni sastanak čelnika Osječko-baranjske županije i 42 jedinice lokalne samouprave...
Jučer je u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku održan radni sastanak čelnika Osječko-baranjske županije i 42 jedinice lokalne samouprave, jedna od točaka bila je rasprava o poticajima za dobrovoljno funkcionalno i stvarno spajanje jedinica lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj.
Kako je istaknuo zamjenik župana Mato Lukić, sastanci koordinacije dobra su prilika za rješavanje tema kojima se zbog dinamike posla načelnici ne stignu svakodnevno baviti, a jedna od njih svakako je ona o spajanju općina.
“Pročelnica UO-a za javne finacije, Snježana Raguž, prezentirat će poticaje koje država planira dati općinama za spajanje s drugim općinama, a na načelnicima je da vide o čemu se radi, s obzirom na to da oni najbolje znaju kako njihove općine funkcioniraju, no za sada nema naznaka da netko od njih razmišlja u tom smjeru.” – rekao je Lukić.
Točku o spajanju jedinica lokalne samouprave uvodno je obrazložila pročelnica Upravnog odjela za javne financije OBŽ Snježana Raguž. Rekla je kako je u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti predviđena reforma lokalne samouprave te je slijedom toga Vlada RH donijela Odluku o poticajima za funkcionalno i stvarno spajanje jedinica lokalne samouprave.
“Na temelju te Odluke Ministarstvo financija objavilo je Javni poziv i on je otvorenog tipa, a na njega se mogu prijaviti jedinice lokalne samouprave koje se žele spojiti. Funkcionalno spajanje može biti u obliku financiranja zajedničkog službenika koji će obavljati određene poslove, zajedničkog upravnog odjela te zajedničkog trgovačkog društva ili ustanove za obavljanje određenih poslova iz djelokruga rada jedinica lokalne samouprave. Poticaji će se odnositi na sufinanciranje u određenom postotku plaća i materijalnih rashoda zajedničkog službenika, odnosno maksimalno pet službenika ako je riječ o zajedničkom upravnog odjelu, kao i postotak izdvajanja jedinica lokalne samouprave koja izdvajaju za financiranje zajedničkog trgovačkog društva ili ustanove.
Kad je riječ o stvarnom spajanju to je pripajanje nekih jedinica nekoj postojećoj jedinici, a uvjet je da one budu razvrstane u I. do V. skupinu prema indeksu razvijenosti. Dobrobiti stvarnog spajanja su jednokratne pomoći i pomoći koje se ostvaruju na razdoblje od pet godina. Jednokratna pomoć odnosi se na sufinanciranje svih obveza onim jedinicama koje se pripajaju na dan 30. lipnja 2022. godine, a sredstva će biti uplaćena postojećoj jedinici kojoj su se pripojile. Kad je riječ o pomoći u razdoblju od pet godina, tu će se udvostručiti iznos fiskalnog izravnanja koji je jedinica koja se pripaja primila, a taj iznos će pripasti jedinici kojoj se pripojila, s tim da 50% tog iznosa mora uložiti u kapitalna ulaganja jedinice koja se pripojila, tako da ona ne bi bila zanemarena.” – istaknula je pročelnica Snježana Raguž.
“Zahvaljujući koordinacijama načelnika i gradonačelnika možemo jednostavnije organizirati i uskladiti postupanja svih jedinica lokalne samouprave, na čemu zahvaljujem Osječko-baranjskoj županiji. Također, ovo je prilika za iznošenje određenih problema s kojima se susrećemo i pronalazak njihovih rješenja u dijalogu s čelnicima Županije.” – kazao je načelnik Općine Bilje Željko Cickaj.
Na pitanje spajanja općina je odgovorio: “Mišljenja sam da određene jedinice lokalne samouprave vjerojatno nemaju svojih kapaciteta te da bi trebale ići na funkcionalno spajanje, jer treba voditi računa o racionalnom utrošku sredstava. Ipak, smatram da Općina Bilje nije predmet ove rasprave.”
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?