Copernicus: Europa doživjela najtopliji zabilježeni listopad
Služba za klimatske promjene Copernicus koju provodi Europski centar za vremenske prognoze, izjavila je kako je ovo bio najtopliji listopad...
Služba za klimatske promjene Copernicus koju provodi Europski centar za vremenske prognoze, izjavila je kako je ovo bio najtopliji listopad, temperature su bile za 2 stupnja celzijusa iznad razdoblja 1991.-2020.
Listopad 2022. – temperature
Topli period donio je rekordne dnevne temperature Zapadnoj Europi, ali i topao listopad Austriji, Švicarskoj, i Francuskoj, kao i velikim dijelovima Italije i Španjolske, Kanada je doživjela rekordnu toplinu, a uvjeti puno topliji od prosjeka bili su i na Grenlandu i u Sibiru.
Najveće temperature niže od prosjeka bile su zabilježene u Australiji, na dalekom istoku Rusije i u dijelovima zapadne Antartike.
Listopad 2022. – morski led
Opseg arktičkog leda bio je 9% ispod prosjeka, što je osmo mjesto najnižeg u satelitskom zapisu i znatno ispod rekordnog minimuma iz listopada 2020. Dva značajna područja s iznadprosječnim koncentracijama morskog leda prevladavala su u sibirskom sektoru okružena koncentracijama daleko ispod prosjeka.
Opseg antarktičkog morskog leda rangiran je kao 3. najniži za listopad, zajedno s listopadom 2016., s 4% ispod prosjeka. Kao i u kolovozu i rujnu, koncentracije morskog leda ostale su znatno ispod prosjeka u Bellingshausenovu moru i znatno iznad prosjeka u sjevernim Amundsenovim i Rossovim morima.
Listopad 2022. – hidrološki uvjeti
U listopadu 2022. bilo je sušnije od prosjeka u većem dijelu južne Europe i na Kavkazu. Drugdje u Europi, na sjeverozapadu Pirenejskog poluotoka, regijama Francuske i Njemačke, Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj, sjeverozapadnoj Skandinaviji, velikoj regiji istočne Europe i središnjoj Turskoj, bilo je vlažnije od prosjeka.
Izvan Europe, također je bilo sušnije od prosjeka u većem dijelu središnje Sjeverne Amerike, preko Roga Afrike, u velikim dijelovima Rusije, središnje Azije i Kine te u regijama Južne Amerike. Suprotno tome, uvjeti vlažniji od prosjeka utvrđeni su drugdje u Sjevernoj Americi, iznad južne središnje Azije. U Australiji su obilne padaline dovele do teških poplava na istoku i jugoistoku.
Samantha Burgess, zamjenica direktora C3S-a rekla je da je “Europa upravo imala najtopliji zabilježeni listopad u povijesti – više od 2 stupnja iznad prosjeka u posljednjih 30 godina, nakon najtoplije ljetne sezone ikada zabilježene. Ozbiljne posljedice klimatskih promjena danas su vrlo vidljive i trebamo ambiciozne klimatske akcije na COP27 za osiguravanje smanjenja emisija kako bi se stabilizirale temperature i došlo blizu cilja Pariškog sporazuma od 1.5 stupnjeva.”
Video materijal koji prati karte možete pronaći ovdje.
Više informacija o klimatskim varijablama u listopadu i klimatskim promjenama prethodnih mjeseci, kao i grafike visoke rezolucije i video možete preuzeti ovdje.
Odgovore na često postavljana pitanja u vezi s praćenjem temperature možete pronaći ovdje.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?