“Kraken”, nova varijanta koronavirusa se munjevito širi: Koliko je opasan?
Stigao nam je i "kraken" pa se sezona gripe radi "relaksiranih" mjera spojila s ostalim sezonskim respiratornim bolestima ali i koronavirusom koji je još uvijek itekako prisutan...
U posljednja 24 sata zabilježeno je 189 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 1.399. Među njima je 558 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 29 pacijenata. Preminulo je 13 osoba. Broj osoba u samoizolaciji je 739. U protekla 24 sata oporavile su se 192 osobe. Do danas je ukupno testirano 5.442.774 osoba, od toga 2.935 u posljednja 24 sata.
XBB.1.5 podvarijanta je soja omikron, neformalnog naziva kraken. Riječ je o najviše zaraznoj verziji koronavirusa dosad. Ali zašto se zove baš kraken? I prethodne varijante imale su svoja neformalna imena pa se tako u engleskom govornom području u javnosti znalo govoriti o varijantama ‘noćna mora’ i ‘scrabble‘.
U samo mjesec dana kraken je postao dominantan soj u SAD-u. Početkom prosinca samo dva posto slučajeva zaraze u SAD-u uzrokovano je ovom podvarijantom, a već početkom siječnja njih preko 50 posto.
Znanstvenici zasad pretpostavljaju da je ova varijanta otpornija na imunološki sustav od drugih podvarijanti omikrona. Od drugih sojeva je i više zarazna jer ima dodatnu mutaciju zbog koje se bolje veže za stanice. WHO preporučuje nošenje maski na dugim letovima zbog najnovije varijante omikrona.
Sezona gripe – bolnice pune
Uz novi soj korone, podvrsti omikrona, na velika vrata se vratila i stara poznanica – gripa (influenca)
Nagla visoka temperatura, opća slabost i malaksalost, glavobolja, bol u mišićima, suhi kašalj i začepljenost nosa – simptomi su velikog broja osoba u Osječkim ambulantama u kojima je posljednja dva tjedna situacija pomalo kaotična.
Kako čovjek oboli od gripe?
Osnovni put prijenosa gripe je kapljični. Virus se izlučuje kašljanjem, kihanjem i govorom. Zatvoreni prostori osobito su pogodni za njegovo širenje. Moguć je prijenos direktnim ili indirektnim kontaktom (rukama, preko predmeta i sl.) kada kapljice ili izlučevine iz nosa i grla dospiju na ruke ili druge površine i ako nečistim rukama dodirujemo svoja usta, oči ili nos.
Odrasla osoba je zarazna tri do pet dana od početka bolesti, a djeca do sedam dana. Rijetko bolesnik može biti zarazan i dulje vrijeme, do dva tjedna. Važno je reći kako bolesnik može biti zarazan i dan prije početka simptoma bolesti.
Liječenje gripe sastoji se u mirovanju, nadoknadi tekućine, uzimanju lijekova protiv temperature i kašlja, a kod starijih osoba ili kroničnih bolesnika ukoliko dođe do komplikacija bolesti obvezan je i liječnički pregled.
Najbolja zaštita od gripe je pravovremeno cijepljenje protiv ove bolesti, a u sezoni respiratornih bolesti se preporučuje i nošenje zaštitnih medicinskih maski (dokazanog sredstva za spriječavanje kapljučnog prijenosa virusa) kako bi se širenje spriječilo u što većoj mjeri.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?