Stiglo nam je proljeće 2023!
Ove godine je ‘proljetna ravnodnevnica’ u ponedjeljak, 20. ožujka u 22:24 sati. Nakon dugih, hladnih i tamnih zimskih mjeseci proljeće donosi život u svijet prirode.
Proljeće astronomski započinje na proljetni ekvinocij, ravnodnevnicu, kada su dan i noć jednaki, odnosno kada svijetli dio dana traje 12 sati, jednako kao i tamni dio dana. Zapravo, proljeće koje započinje 21. ožujka za svoga života vjerojatno više nećete vidjeti, jer sljedeći put proljeće će započeti 21. ožujka tek 2101.
Ove godine je ‘proljetna ravnodnevnica’ u ponedjeljak, 20. ožujka u 22:24 sati. Nakon dugih, hladnih i tamnih zimskih mjeseci proljeće donosi život u svijet prirode. Dani postaju duži, cvijeće počinje cvjetati, drveće i grmlje ponovo imaju mladice, a životinjski svijet počinje se buditi iz zimskog sna.
Zašto se mijenja datum prvog dana proljeća?
Proljetna ravnodnevica može pasti bilo kada između 19.03. i 21.03. – ovisno o tome kada se Sunce nađe iznad ekvatora Zemlje. Postoje dvije različite metode koje utvrđuju početak i kraj godišnjih doba – meteorološka i astronomska.
Meteorološkom metodom – meteorolozi promatraju godišnja opadanja i rast temperature te stanje u atmosferi. To se određuje klimatološki, praćenjem statistike o temperaturama i koordinira prema kalendaru – kako bi godišnja doba podijelila na četiri tromjesečna godišnja doba. Prema ovoj metodi svako godišnje doba traje tri mjeseca.
Druga astronomska metoda, temelji se na – astronomskim sezonama te se odnosi na položaj Zemljine orbite u odnosu na Sunce. Prema ovoj metodi, astronomski kalendar utvrđuje godišnja doba prema tome kada Zemljina rotacijska os bude na 23,5 stupnjeva u odnosu na orbitu oko Sunca.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?