ŽIVOT

Web detektivi – djeca obučena za prepoznavanje i prijavljivanje neprimjerenog sadržaja na Internetu

Cilj je povećati razinu znanja i svijesti o posljedicama zlouporabe Interneta i društvenih mreža te pridonijeti općoj sigurnosti djece

Objavljeno 17.11.2023
Darija Kovačić

Policijski službenici za prevenciju, Policijske uprave osječko-baranjske, su sa stručnjacima Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek (Centar za sigurniji Internet) nastavili provoditi radionicu Web detektivi.

Projekt su tijekom 2013. godine pokrenuli Centar za nestalu i zlostavljanu djecu i policijski službenici za prevenciju Policijske uprave osječko-baranjske u sklopu preventivnog projekta ”Sigurnost i zaštita djece na Internetu“.

Radionice su tijekom listopada i studenog ove godine provedene u tri četvrta razreda Osnovne škole Frana Krsta Frankopana u Osijeku te dva peta razreda Osnovne škole Matija Petra Katančića u Valpovu, prilikom čega je educirano 97 učenika, pet učiteljica i dvije pedagoginje.

Provođenjem radionica Web detektivi, djeca se educiraju kako prepoznati i prijaviti neprimjeran sadržaj na Internetu. Radionica se provodi dva dana po sat vremena i nakon završetka radionice svako dijete dobiva diplomu i detektivsku iskaznicu kako bi, temeljem jedinstvenog koda s iskaznice, mogao prijaviti neprimjereni sadržaj putem dojavnog internetskog obrasca i time ispuniti svoju zadaću web detektiva.

Cilj je povećati razinu znanja i svijesti o posljedicama zlouporabe Interneta i društvenih mreža te pridonijeti općoj sigurnosti djece.

Zadaće Web detektiva su:
•         Prijaviti međuvršnjačko nasilje putem Interneta
•         Prijaviti cyberbullying ili elektroničko nasilje
•         sprječavati poticanje grupne mržnje i ismijavanje, vrijeđanje, napad na privatnost, uznemiravanje, različite poruke vulgarnog sadržaja, uhođenje, prijeteće poruke, lažno predstavljanje, širenje nasilnih i uvredljivih komentara, iznošenje osobnih tajni, podataka ili slika koje nisu namijenjene javnosti, slanje okrutnih, zlobnih, katkad i prijetećih poruka, namjerno izbacivanje nekog iz online svijeta, kreiranje internetskih stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka, slanje fotografija svojih kolega te traženje ostalih da ih procjenjuju po određenim karakteristikama, odnosno da glasaju za osobu koja je, primjerice, najružnija, najnepopularnija ili najdeblja u školi…

Osim prijave putem detektivske iskaznice Web detektiva, zlonamjerno ponašanje možete prijaviti i pozivom policiji na broj 192, dolaskom u policijsku postaju ili on-line prijavom na Red Button.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Na vozilima su obavljene preinake na ispušnim sustavima koje nisu dopuštene kako bi vozilo stvaralo prekomjernu buku, preinake na ovjesu vozila koje nisu dopuštene ili odobrene, na vozilima su ugrađeni pneumatici neodgovarajućih dimenzija, zatamnjenja svjetala i pokazivači smjera

[FOTO] Zbog većih tehničkih nedostataka s prometnice isključeno pet preinačenih vozila

Policijski službenici Policijske uprave osječko-baranjske su u Osijeku u subotu proveli pojačane mjere u prometu prema vozačima koji učestalo krše Više…

Građane pozivamo da zbog prometnih gužvi za dolazak na groblja koriste javni gradski prijevoz

Policija – Blagdan Svih svetih – savjeti građanima

Povodom blagdana Svih svetih i Dušnog dana, na području grada Osijeka, očekuje se povećan promet vozila i kretanja građana, posebno Više…

Policijska uprava osječko-baranjska obilježit će 5. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa u ponedjeljak 21. listopada 2024. godine u 10 sati na Trgu Ante Starčevića u Osijeku

5. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa

Ovogodišnja kampanja provodi se u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje od 2021. do 2030. – usmjerena je na sigurnost Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Riječ je o sadnji u okviru projekata ozelenjivanja urbanih i periurbanih površina, odnosno gradskih i prigradskih naselja, kako bi se povećala otpornost urbanih sredina na klimatske promjene, ali i povećala bioraznolikost

U Osijeku krenula prva velika sadnja po europskim standardima čak 1700 stabala

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima