ŽIVOT

Smrtnost od raka debelog crijeva u EU najviša je u Republici Hrvatskoj – Poruka struke: Kolonoskopija vam može spasiti život

Medicina je strahovito napredovala u području onkologije i to više nije tako, dijagnoza raka više ne znači smrtnu presudu i ključno je vrijeme postavljanja dijagnoze

Objavljeno 28.11.2023
Matija Ivanković

S više od dvije tisuće preminulih od ove bolesti godišnje u našoj zemlji, baza podataka Europske Komisije (European Cancer Information System) ukazuje kako je procjena smrtnosti od raka debelog crijeva u EU 27 u prošloj godini najviša upravo u RH.

Nakon raka pluća ovo je druga najsmrtonosnija onkološka bolest te sedmi uzrok svih smrti u RH (izvor: HZJZ, Izvješće o umrlih osobama u RH u 2022.)

Nedovoljan odaziv na Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva, mitovi koji prate kako ovu bolest tako i kolonoskopiju kao iznimno važnu pretragu u dijagnostici, ali i liječenju, neki su od detektiranih problema za koje liječnička struka apelira na promjene s naglaskom na edukaciju.

Važne poruke upravo na ovu temu pružila je tribina naziva Odazovi se – za život!, održana danas u Osijeku.

Pacijenti se boje dijagnoze onkološke bolesti. Boje se dijagnoze raka. I zbog toga smo svi pomalo krivi jer smo godinama oko te dijagnoze stvorili da je riječ o nečem konačnom i smrtonosnom. Prije puno godina je to i bilo tako, ali medicina je strahovito napredovala u području onkologije i to više nije tako. No, mi kao struka i kao društvo nismo to adekvatno popratili i dovoljno glasno i jasno rekli pacijentima da dijagnoza raka više ne znači smrtnu presudu i da je tu ključno vrijeme postavljanja dijagnoze, poručila je dr. Ljiljana Cenan, spec. obiteljske medicine.

Rak debelog crijeva visoko je izlječiva bolest ako se otkrije na vrijeme, zajednički je apel struke.

Moramo apelirati kako je rak debelog crijeva puno češći u bolesnika koji nisu imali nijednog oboljelog od kolorektalnog karcinoma u obitelji. Moramo apelirati i na probir, administracija bi u taj program trebala uključiti obiteljsku medicinu. Poruka svim građanima jest kako je kolonoskopija jednostavna pretraga koja se može napraviti bezbolno. Nemojmo misticirati kolonoskopiju, štoviše pričajmo o tome što više – iznio je dr. Vladimir Borzan, spec. interne medicine, subspec. gastroenterologije i hepatologije iz KBC-a Osijek.

Kako je pojasnio dr. sc. Borna Kovačić, dr. med., voditelj Zavoda za abdominalnu kirurgiju KBC-a Osijek, kolonoskopija nije pretraga koje se danas itko treba bojati. Otkrivanjem i uklanjanjem polipa tijekom kolonoskopije uklanja se i zločudna bolest u samom začetku:

Ako se radi o zloćudnoj bolesti tada su potrebni radikalniji načini liječenja. Ako nemamo uznapredovali tumor ili metastatski oblik bolesti tada je mogućnost liječenja dobra. Imamo na raspolaganju dvije tehnike kirurškog zbrinjavanja; laparoskopsku i klasičnu tehniku. Bolest stoga može iz zloćudne faze prijeći u apsolutno izlječivu bolest, poručio je dr. sc. Kovačić naglasivši – ne čekajte, javite se na vrijeme.

Ignoriranje simptoma i odgađanje kolonoskopije u slučaju bolesti rezultiraju njezinim kasnijim otkrivanjem kada su i lošije prognoze.

Vrlo jasno stoga je istaknuo doc. dr. sc. Ilijan Tomaš, dr. med., pročelnik Zavoda za onkologiju KBC-a Osijek:

Svatko od nas u životu je doživio neku nelagodu. Koonoskopija spašava život. To je nešto što vrijedi i pretrpjeti da bi si spasili život. Onda kad će vam to spasiti život više na to ne gledate kao nešto strašno jer defnitivno imate mogućnost otići na vrijeme, obaviti tu pretragu i spasiti sebi život.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Peto izdanje utrke održano je po teškim vremenskim uvjetima, ali su trkačice i trkači, njih tristotinjak, još jednom pokazali da imaju veliko srce te su uspjeli prikupiti 2552 eura

Trčanjem za Dan grada Osječani prikupili preko 2000 eura za KBC Osijek

Osječanke i Osječani uvijek rado pokazuju svoju humanitarnu stranu. Tako su i krajem prošle godine, za Dan grada Osijeka, spojili Više…

Odaziv na preglede je 23 posto, čime stručnjaci nisu zadovoljni jer je Hrvatska po mortalitetu od te bolesti na drugom mjestu u EU

Važnost testiranja za rano otkrivanje raka debelog crijeva: Pojavnost u Hrvatskoj raste

Pojavnost raka debelog crijeva u Hrvatskoj i dalje raste, od njega dnevno oboli 10, a umre šest osoba, zato je Više…

Piližota pozvao građane da u subotu dođu na Trg Ante Starčevića od 10 do 13 sati i podrže humanitarnu akciju Dan ružičaste vrpce

Potpora Grada Osijeka Gradskoj ligi protiv raka Osijek

„Povećanje znanja i svijesti građana Republike Hrvatske o važnosti prevencije raka debelog crijeva“ naziv je odobrenog EU projekta čija je Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Na jedinstveni teniski turnir prijavile su se ukupno 32 poslovne žene rekreativke iz cijele Hrvatske

Osijek u znaku sporta – započeo DNNA Ladies Tennis Tournament

Za oko 2.600 učenika osmih razreda osnovnih škola za koje je Osječko-baranjska županija organizirala „Sajam obrazovanja“ je prezentirala sve na jednom mjestu te ponudila detaljne informacije o svim mogućnostima daljnjeg školovanja, kao i o zapošljavanju i stanju na tržištu rada.  

[FOTO] Sajam obrazovanja ponudio osmašima sve informacije o srednjim školama

U pratnji animatora, i profesora, djeca će se zabavljati te uz poučan sadržaj provoditi ljetne praznike.

Francuska alijansa – Ljeto s Franom