ŽIVOT

[FOTO] Djevojke i mladići stigli u Požegu na dragovoljnu obuku

Prvu ovogodišnju grupu čini 120 ročnica i ročnika, pitamo vas, ide li i vaše punoljetno dijete na odsluženje vojnog roka?

Objavljeno 24.02.2024
Matija Ivanković

Prva ovogodišnja grupa djevojaka i mladića stigla je danas u Požegu na dragovoljno vojno osposobljavanje. U Bojnu za temeljnu vojnu obuku Središta za obuku pješaštva i oklopništva prijavilo se ukupno 120 ročnica i ročnika. U idućih osam tjedana tih će jedanaest djevojaka i 109 mladića proći obuku temeljnih vojnih vještina.

Služenje dragovoljne vojne obuke prvi je korak do profesionalne vojne karijere, odnosno dragovoljno služenje preduvjet je za karijeru vojnikinje ili vojnika u Hrvatskoj vojsci.

Od 2008. godine do danas, dragovoljno vojno osposobljavanje uspješno je završilo 9 519 muškaraca i 1 603 žene.

„Otac, stric i djed bili su dio Hrvatske vojske i zato sam se i ja odlučio za dragovoljno vojno osposobljavanje, zbog želje za pripadnosti Oružanim snagama“, kazao je  ročnik Toni Petrak koji na dragovoljno vojno osposobljavanje dolazi iz Slatine.

Ročnici dolaze iz svih krajeva Hrvatske, od Dubrovačko-neretvanske županije, preko Dalmacije i otoka, Istre, Primorja, Zagreba, središnje i sjeverozapadne Hrvatske do Osječko-baranjske županije i Grada Vukovara, a dvojica ročnika dolaze iz Bosne i Hercegovine.

„Odlučio sam se za dragovoljno vojno osposobljavanje zbog želje za novim izazovom“, ističe ročnik Matija Ratković iz Slavonskog Broda, a ročnica Josipa Smolčić na dragovoljno vojno osposobljavanje dolazi iz Rokovaca i kako kaže, glavni motiv prijave je ljubav prema Domovini.

Nakon rasporeda u postrojbe, ročnici su zadužili opremu i potpisali ugovore o dragovoljnom vojnom osposobljavanju i po prvi put ručali u vojničkom restoranu.

Pred njima su dva tjedna uvođenja u vojno okružje, nakon čega polažu svečanu prisegu, a potom slijedi najvažniji dio petotjedne obuke tijekom koje će svladati temeljne vojne vještine. Obuka se provodi u vojarni „123. brigade HV“ u Požegi te vojnim vježbalištima „Novo Selo“ i Glavica“.

Uspješnim završetkom dragovoljnog vojnog osposobljavanja, ročnici se mogu prijaviti na Specijalističku vojnu obuku i službeno postati profesionalni vojnici. Oni koji se ne odluče za vojnu karijeru, postaju pripadnici razvrstane pričuve.

Foto: MORH/J. Kopi

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Nakon uspješno završene obuke, ročnici stječu vojno-stručnu specijalnost strijelca roda pješaštva, čime ispunjavaju jedan od uvjeta za profesionalnu vojnu karijeru

[FOTO] 45. naraštaj ročnika završio dragovoljno vojno osposobljavanje u Požegi

U vojarni „123. brigade HV“ u Požegi 277 ročnika uspješno je završilo temeljnu vojnu obuku čime su stekli vojno – Više…

Raspisan je natječaji za kadetsku službu na prvu godinu sveučilišnih preddiplomskih studija Vojno inženjerstva i Vojnog vođenja i upravljanja

MORH raspisao javni natječaj za prijam u kadetsku službu

Ministarstvo obrane RH raspisalo je danas, 2. travnja javni natječaj za prijam u kadetsku službu u akademskoj godini 2025./2026. U Više…

U vojničku službu u trajanju od dvije godine prima se 300 kandidata za vojnika/mornara s početkom službe 5. svibnja 2025. godine

MORH raspisao natječaj za prijam 300 vojnika/mornara u djelatnu vojnu službu

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske raspisalo je u petak 28. ožujka 2025. godine javni natječaj za ugovorni prijam 300 vojnika/mornara s Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Od dubokog duhovnog značenja do šarenih pisanica i blagoslova hrane – kako Hrvati obilježavaju Uskrs

Uskrs – najveći kršćanski blagdan i bogata tradicija Hrvatske

Policija će posebnu pozornost posvetiti stanju sigurnosti cestovnog prometa te poduzeti niz preventivno-represivnih aktivnosti

Policija savjetuje – Oprezno u prometu tijekom uskrsnih blagdana

Predavanje je otvoreno za javnost te će se održati u Maloj svečanoj dvorani (P39) Filozofskog fakulteta u Osijeku (Lorenza Jägera 9), a prenosit će se i na Youtube-kanalu

Najava predavanja – Umjetnost i društveno-političke okolnosti u Francuskoj u drugoj polovici 19. stoljeća