[FOTO] 22. Tiha misa Arijane Lekić-Fridrih i udruge Domino uz podršku udruge Adela iz Osijeka u Vukovaru i Osijeku
U Osijeku se, na petoj po redu osječkoj Tihoj misi, odazvao rekordan broj građanki i građana čime smo pokazale da unatoč diskriminatornom i šovinističkom narativu koji se sve češće čuje čak i od sada vladajuće garniture političara, ipak, kao društvo u cjelini ne podržavamo to, kažu iz udruge Adela
7. rujna 2024. godine Arijana Lekić-Fridrih održala je svoj performans Tiha misa 22. put, u Vukovaru u 8.30 i u Osijeku u 10 sati.
U Osijeku se, na petoj po redu osječkoj Tihoj misi, odazvao rekordan broj građanki i građana čime smo pokazale da unatoč diskriminatornom i šovinističkom narativu koji se sve češće čuje čak i od sada vladajuće garniture političara, ipak, kao društvo u cjelini ne podržavamo to, kažu iz udruge Adela.
“Građanke i građani Osijeka i Vukovara prepoznali su da mi stojimo za ravnopravne članove obitelji, za pravo žena na izbor, za domovinu koja je domovina svima te za obranu istinskih vjernica i vjernika od uzurpacije molitve u fundamentalističke svrhe. Građanke i građani su prepoznali da, dok patrijarhat za koji takozvani „molitelji“ mole, proizvodi ginekologe koji siluju pacijentice tijekom pregleda, muževe, dečke, bivše mužve, partnere i slične koji misle da im je žena vlasništvo pa ih ubijaju kada ih nakon godina zlostavljanja ostave, nećemo odustati od obrane svojih stečenih prava, i hvala im na tome.
Na vukovarskoj Tihoj misi imale smo čast čuti kako „molitelji“ ne znaju izmoliti krunicu, a imale smo također čast i vidjeti kako neki od njih ne znaju što s krunicom činiti kad im je u rukama. Navedeno je jasan dokaz onoga što tvrdimo svo vrijeme, od samih početaka licemjernoga klečanja po trgovima, a to je – ti ljudi ne mole, oni zloupotrebljavaju blagonaklonost društva prema molitvi za izražavanje svoga diskriminatornog narativa i pozivanja na diskriminaciju. Osim toga, zloupotrebljavaju molitvu za slanje političke poruke kao i senzibilizaciju društva na diskriminativan narativ te normalizaciju diskriminacije. Da to čine onako kako se političke poruke različitih organizacija šalju a ne kroz pozivanje na slobodu vjeroispovijesti, njihovo javno okupljanje kao i poruka koju šalju, u skladu sa Zakonom o suzbijanju diskriminacije, moralo bi biti zabranjeno.
Zbog ovoga pozivamo sve ljude koji razumiju problem da nam se pridruže i na sljedećoj Tihoj misi, jer ne stojimo protiv molitve, već protiv manipulacije molitvom, ne stojimo protiv vjere, već protiv slobode (ne)vjerovanja, ne stojimo protiv obitelji, već za ravnopravne članove obitelji, ne stojimo za abortus, već za pravo žene na autonomiju svoga tijela i odluka,” izjavili su članice i članovi udruge Adela
FOTO: Udruga Adela
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?