ŽIVOT

Novi uspjeh osječkog Centra za nestalu i zlostavljanu djecu: Uoči 18. rođendana otvorili ured u Splitu

Dobro poznati Centar koji će ovog tjedna proslaviti 18. rođendan ove je godine otvorio i ured u Zagrebu, a na poziv župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana to je sada učinio i u Splitu

Objavljeno 25.11.2024
Matija Ivanković

Proteklog tjedna u Splitu je svečano otvoren Centar za sigurniji internet, treća lokacija ureda u Hrvatskoj kojeg uspješno vodi osječki Centar za nestalu i zlostavljanu djecu posljednjih 10 godina. Dobro poznati Centar koji će ovog tjedna proslaviti 18. rođendan ove je godine otvorio i ured u Zagrebu, a na poziv župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana to je sada učinio i u Splitu.

„Ovaj novi ured simbolizira širenje aktivnosti Centra u južnu Hrvatsku te dodatni iskorak prema osiguravanju bolje dostupnosti usluga djeci, roditeljima i stručnjacima, osobito u ruralnim i otočnim područjima. Zahvaljujući ugovoru sa Županijom, zaposlene su dvije nove stručne osobe, socijalna pedagoginja Danijela Perić Krstulović i pedagoginja Ljiljana Čulić, koje će voditi aktivnosti Centra u Splitu“, kaže Tomislav Ramljak, osnivač i voditelj Centra.

Nove stručnjakinje s radom su počele već ljetos pohađajući interne edukacije i usavršavanje.

Podsjetimo, Centar za sigurniji internet ima tri segmenta djelovanja, a to su edukacija djece, roditelja i stručnjaka o sigurnom korištenju interneta kao i prevencija nasilja među djecom i mladima, pružanje podrške putem besplatne i anonimne helpline linije 0800 606 606 te ujedno djeluje kao savjetovalište za žrtve nasilja.

Od Osijeka do Splita

Otvorenju ureda prethodila je konferencija za stručnjake “Sigurno djetinjstvo” koju je u Splitu organizirao Centar povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece. Ista je okupila više od 150 sudionika, a tijekom drugog dana odvio se trening za stručnjake s ciljem pružanja novih znanja i metoda rada s djecom koja su zlostavljana ili u riziku da to tek budu.

“Otvaranjem Centra za sigurniji internet u Splitu proširujemo našu misiju i dodatno doprinosimo zaštiti djece u digitalnom svijetu. Posebno zahvaljujemo Splitsko-dalmatinskoj županiji i županu Blaženku Bobanu, Igoru Stanišiću i Toniju Jurišiću Sokiću na podršci i prepoznavanju značaja ovog projekta,” izjavio je Ramljak. Ovaj novi ured predstavlja važan korak u jačanju mreže podrške i edukacije o sigurnosti djece u digitalnom dobu, dok Centar za nestalu i zlostavljanu djecu nastavlja svoj dugogodišnji rad u zaštiti djece diljem Hrvatske.

Da se Osijek treba ponositi ovakvom organizacijom koja svakodnevno brine o 120 djece u psihosocijalnom tretmanu u pet slavonskih županija, govori i činjenica da je u tijeku izgradnja nove zgrada u sklopu Centra u Višnjevcu. Riječ je ustanovi koja će dodatno proširiti kapacitete i usluge koje Centar pruža za djecu, mlade i obitelj.

Pomoć najviše traže učitelji osnovnih škola, roditelje je sram

Otkako su najavili svoj dolazak u Splitsko-dalmatinsku županiju, najveću i najmnogoljudniju u Hrvatskoj, njihovi stručnjaci svjesni su velike zadaće koje imaju.

“Sve češće primjećujemo da se i sami učitelji zanimaju za edukaciju o digitalnoj sigurnosti, jer shvaćaju važnost ovih tema u svakodnevnom životu učenika. Kada se pojave novi trendovi u digitalnom okruženju ili se u medijima raspravlja o određenim online opasnostima, dolazi do povećanja broja upita i prijava. To pokazuje da su škole i stručnjaci iz obrazovnog sustava sve svjesniji problema, a njihovo zanimanje za dodatnu edukaciju i podršku dodatno potiče razvoj preventivnih programa u području digitalne sigurnosti.”, pojasnila je socijalna pedagoginja Danijela Perić Krstulović, a njena kolegica pedagoginja Ljiljana Čulić ističe kako roditelji po tom pitanju dišu.

“Roditelji još uvijek pokazuju sramežljivu zainteresiranost, ali ćemo i to promijeniti. Želja nam je stvoriti pozitivno okruženje za sve populacije korisnika, i mislim da nam to ide za rukom ”, optimistično govori nova zaposlenica Centra za sigurniji internet kojeg predvodi Centar za nestalu i zlostavljanu djecu. Obje su složne oko jedne stvari – najveći izazov su brze promjene u digitalnom svijetu.

“Koliko god htjeli biti u toku s trendovima, oni su uvijek brži od nas. Na našu sreću, imamo cijelu vojsku mladih volontera koji nam u tome pomažu. Uz njihovu pomoć, trudimo se uvijek biti u “trendu” s najnovijim promjenama”, kažu nam.

Pomoć stručnjaka Centra za sigurniji internet u vezi suočavanja s elektroničkim nasiljem, uputama kako primjereno reagirati u školskom i obiteljskom okruženju na prekomjerno korištenje tehnologije te koje korake poduzeti u slučaju iznude, vrbovanja ili mogu potražiti djeca i mladi te roditelji i stručnjaci putem helpline linije 0800 606 606. Ove je godine zaključno s 15. studenim linija imala više od 815 poziva, a za usporedbu, u cijeloj 2023. godini imala je ukupno 473 poziva.

Kako pomoći Centru u radu?

Otvorenjem Centra za sigurniji internet u Splitu, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu još jednom je potvrdio svoju predanost zaštiti djece i edukaciji o sigurnom korištenju interneta. Kao neprofitna organizacija koja već 18 godina djeluje u službi dobrobiti djece, Centar ovisi o podršci zajednice kako bi mogao nastaviti svoje brojne aktivnosti. Donacije omogućuju organizaciju radionica za djecu, roditelje i stručnjake, pružanje savjetodavne podrške žrtvama nasilja te opremanje prostora i financiranje terenskog rada u ruralnim i otočkim sredinama, gdje su ovakve usluge najpotrebnije. Svaka donacija doprinosi stvaranju sigurnijeg djetinjstva i daje priliku djeci da rastu i razvijaju se u okruženju koje ih štiti i podržava. Podržite njihov rad  uplatom donacije na žiro-račun: HR752340009111077168, poziv na broj HR01-2020 i budite dio promjene!

Svoju donaciju možete uplatiti skeniranjem QR koda u KeksPay aplikaciji ili skeniranjem 2D barkoda aplikacijom digitalnog bankarstva niže.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Radi se o aktualnom serijalu koji dokumentiraju i objavljuju na YouTube kanalu. Izašlo je oko 15 videa i bit će ih još jako puno kako kažu

[VIDEO] Mladi par iz Splita putuje fićom “Luigi” po Hrvatskoj i zemljama balkana

Nakon mukotrpne restauracije jedne stare Zastave 750, popularnog Fiće, koja se odužila na čak dvije godine, mladi par iz Splita Više…

Projektom „Legosi imaju stav“ stavlja se veći naglasak na participaciju mladih i prezentiranje njihovih zaključaka javnosti, stručnjacima i donositeljima odluka

Održana konferencija “Svaki glas je važan” – CNZD

Konferencija je održana dana 21. veljače 2023. godine u prostoru Centra za nestalu i zlostavljanu djecu na adresi bana Josipa Više…

Predviđene su različite "postaje", tj. stolovi sa zadanim radom koji se izrađuje po kojima će biti raspoređeni sudionici. Izrađenim dekoracijama ćemo ukrasiti prostor poludnevnog boravka za djecu i unijeti božićni duh u cijeli prostor Centra!

Kreativne radionice izrade božićnih dekoracija u CNZD – otvoreno za javnost

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu poziva sve zainteresirane građane za sudjelovanje na kreativnim radionicama izrade božićnih dekoracija! Radionice su Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Dan je to kada bismo trebali itekako dobro promisliti o ovom našem komadiću Zemlje, osvrnuti se oko sebe i razmisliti što bi svatko od nas mogao napraviti kako bismo sačuvali prelijepi Mediteran

[FOTO] Hrvatska leži na jednom od najljepših dijelova svijeta! Vrijeme je da zajednički proslavimo identitet, zajedničko nasljeđe i ljubav prema Mediteranu

Riječ je o sadnji u okviru projekata ozelenjivanja urbanih i periurbanih površina, odnosno gradskih i prigradskih naselja, kako bi se povećala otpornost urbanih sredina na klimatske promjene, ali i povećala bioraznolikost

U Osijeku krenula prva velika sadnja po europskim standardima čak 1700 stabala

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh