[FOTO] U Osijeku je više od 800 djece i mladih sudjelovalo na operi za djecu Brundibár
Učenici šest osnovnih i pet srednjih škola iz Osijeka, kao i gosti iz Belišća, učenici Osnovne škole Ivana Kukuljevića, imali su priliku doživjeti emotivnu izvedbu opere za djecu Brundibár
Dvije opere za djecu i mlade Brundibár po prvi puta izvedene su na istoku Hrvatske, u Osijeku, u novoj koncertnoj dvorani Franjo Krežma pri Kulturnom centru Osijek. Dvije izvedbe oduševile su više od 800 gledateljica i gledatelja, većinom školaraca u pratnji njihovih učitelja i nastavnika. Učenici šest osnovnih i pet srednjih škola iz Osijeka, kao i gosti iz Belišća, učenici Osnovne škole Ivana Kukuljevića, imali su priliku doživjeti emotivnu izvedbu opere za djecu Brundibár koja ni jednog gledatelja ne ostavlja ravnodušnim.
Operu je 1938. za židovsko sirotište u Pragu skladao češki Židov Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera. Međutim, ova opera za djecu svoj život na današnjim pozornicama duguje činjenici da su je 1944. više od 55 puta izvodila djeca zatočena u koncentracijskom logoru Terezin u tada okupiranoj Čehoslovačkoj. Bajkovitu priču o Jožici i Anuški koji se na gradskom sajmu za pažnju prolaznika bore s verglašem Brundibárom (Božidar Peričić) majstorski su izvele solistice i članice dječjeg opernog zbora „Zvjezdice“ pod umjetničkim vodstvom maestra Zdravka Šljivca i dirigentskom palicom Dijane Rogulja Deltin. Režija Krešimira Dolenčića i Kristine Grubiše naglasila je zajedništvo mladih u pjesmi i slozi, ali nagovijestila i tragičan kraj izvornih izvođača opere koji su skončali u logorima smrti, kao mala skupina među milijun i pol djece žrtava holokausta.
Darko Fischer, Osječanin koji je kao dijete preživio Drugi svjetski rat sklanjajući se pred progonima Židova u Bosanskoj Posavini i u Mađarskoj, mladima u publici nastojao je dočarati taj nezamisliv broj djece čiji je život nasilno ugašen. U svom svjedočenju koje je prethodilo svakoj od dviju izvedbi opere, opisao je godine straha i neizvjesnosti koji su pogotovo teško pogađali njegove roditelje, mladi židovski par s dvoje djece u stalnom bijegu pred nacističkim zločincima. Rad s mladima i dijeljenje svojih sjećanja i kasnijih saznanja, istaknuo je Fischer, za njega predstavljaju vraćanje duga svim članovima obitelji i šire rodbine koji su se na različite načine dovijali da sačuvaju dječje živote te onima koji rat nisu preživjeli. Pozvao je mlade da razgovaraju sa svojim roditeljima, djedovima i bakama o njihovim sjećanjima i prošlosti, jer će s protokom vremena za to možda jednom biti i prekasno.
Producentica opere Brundibár Nataša Popović, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust iz Zagreba te direktorica Festivala tolerancije, naglasila je kako su ovakvi susreti dragocjeni za razvijanje empatije i bolje razumijevanja prošlosti, jer je preživjelih svakom godinom sve manje. Četrnaesta i petnaesta izvedba, sedam godina nakon hrvatske premjere iz 2018. godine, donijele su novu energiju zajedništva, ovog puta u grad Osijek, nakon izvedbi na više pozornica u Zagrebu i u spomen-području Jasenovac. Predstavnici i članovi Židovske općine Osijek s posebnom su pažnjom pratili izvedbe, kao i osječki studentice i studenti studija glume i lutkarstva. Ulaz je za sve posjetitelje bio besplatan.
Izvedbe opere za djecu Brundibár od 2018. godine organiziraju Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust i Festival suvremenog židovskog filma Zagreb.
Hrvatsko izdanje opere Brundibár režiraju Krešimir Dolenčić i Kristina Grubiša, na hrvatsku verziju libreta Ane Tonković Dolenčić i Marije Tonković. U izvedbi sudjeluju Djevojački zbor Zvjezdice pod umjetničkim vodstvom maestra Zdravka Šljivca, bariton Božidar Peričić te glumac Zoran Pribičević, a producentica je Nataša Popović.
Izvedbe opere za djecu Brundibár u Osijeku omogućila je potpora Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, JANAF-a d.d., Židovske općine Osijek i Nacionalne kontakt točke Programa CERV Ureda za udruge.
Partneri u pripremi i izvedbama su Kulturni centar Osijek, Centar za kulturu i informiranje Maksimir (Zagreb) i Jadran Film d.d. Izvedbe dječje opere Brundibár izvode se s dopuštenjem Boosey & Hawkes Music Publishers Limited.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?