Obilježavanje Dana obrane Grada Osijeka – sva crkvena zvona kreću zvoniti u 9,05 sati
Samo u šumi Rosinjača, nedaleko od Tenje, poginulo je 16 pripadnika osječke 106-brigade HV-e. Svaki kontakt s njima bio je izgubljen oko 9.05h. Ne smijemo niti zamisliti da je Osijek pao. Od toga dana RH-a nije izgubila ni pedalj svog teritorija.
“U Domovinskom ratu poginula je u Gradu Osijeku i širem području 1731 osoba uključujući i civile. Odlučili smo da nam se prilikom obilježavanja 5.12. Dana obrane Grada Osijeka pridruže i vjerske zajednice s područja Grada Osijeka. Vjerske zajednice koje imaju zvona da zvone u 9.05 sati u trajanju od pet minuta, a vjerske zajednice koje nemaju zvona da obilježe na svoj način u sjećanje na sve poginule. Zvonjava nije samo sjećanje na naše poginule, nego i snažna poruka zajedništva, ljubavi i mira”, rekli su iz udruge hrvatskih stradalnika Domovinskog rata “Sveti Rok” Osijek (UHSDR).
Njihovu inicijativu podržale su sljedeće vjerske zajednice: dekanati Đakovačko-osječke nadbiskupije-Istočni dekanat 6 župa, Zapadni dekanat 8 župa, Čepinski dekanat 4 župe, Grkokatolička župa Krista kralja, Medžlis Islamske zajednice Osijek, Židovska općina Osijek Protestantska reformirana kršćanska crkva Dobrog pastira, Evanđeoska pentekostna crkva Radosne vijesti, Evangelička (luteranska) crkvena općina Osijek, Reformirana kalvinska kršćanska crkva, Kršćanska adventistička crkva Osječko-baranjski okrug i Kršćanska baptistička crkva.
“Često se sjetimo poginulih, napose onih koje smo znali. No kod zvonjave više vjerskih zajednica van svakodnevnog zvonjenja sjetimo se svih istodobno i na taj način im se odužujemo. Zvona upućuju na drugu dimenziju. Sve se ovozemaljske razlike brišu. Ne postoji nacionalnost niti vjeroispovijest. Zvona na neki način umiruju i pomiruju. Željeli bismo da zvonjava za sve poginule i stradale postane tradicija”, kažu iz udruge UHSDR.
Zahvaljujemo se svim vjerskim zajednicama koje su prihvatile naš prijedlog, a posebno katoličkom Istočnom i Zapadnom dekanatu što su odredili da zvonjava traje 5 minuta. Prije 10 godina, 5. prosinca 2014. inicirali smo vrlo uspješno obilježavanje na ovaj način uz sudjelovanje više vjerskih zajednica. Svojedobno smo bili u posjeti nadbiskupu Hraniću kojemu se od srca zahvaljujemo na podršci.
Grad Osijek bio je na prvoj crti bojišnice, udaljen svega 7 km od snažnog neprijateljskog uporišta u Tenji. Bio je izložen svakodnevnom pogibeljnom granatiranju. Unatoč tome Grad je funkcionirao i pružao nezaobilaznu civilnu vojnu logistiku braniteljima. Bez civila nema ni ratnika i prilikom sjećanja i odavanja počasti poginulim braniteljima Grada Osijeka dužni smo se sjetiti i poginulih civila.
Dan 5. prosinca 1991. bio je najkritičniji ratni dan, kako za Grad Osijek tako i za cijelu Istočnu Slavoniju. Neprijatelj je izvršio artiljerijsko-pješački napad cijelu južnu bojišnicu u dužini od 23 km od Nemetina do Ivanovca iz pravca Tenje. Toga dana poginulo je 28 hrvatskih vojnika i 4 civila, ali neprijatelj je zaustavljen. Samo u šumi Rosinjača, nedaleko od Tenje, poginulo je 16 pripadnika osječke 106-brigade HV-e. Svaki kontakt s njima bio je izgubljen oko 9.05h. Ne smijemo niti zamisliti da je Osijek pao. Od toga dana RH-a nije izgubila ni pedalj svog teritorija.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?