Lučka uprava Osijek predstavila novi projekt: „Izgradnja i rekonstrukcija južne obale u luci Osijek“
Projekt je osmišljen kako bi zadovoljio rastuće potrebe za kapacitetima prekrcaja i skladištenja, čime će se osigurati visoka razina operativne učinkovitosti
U hotelu Osijek danas je održana početna konferencija projekta „Izgradnja i rekonstrukcija južne obale u luci Osijek“. Ovaj strateški važan infrastrukturni projekt, čiji je korisnik Lučka uprava Osijek, vrijedan je 2.979.622 eura, a sufinancira se 50% sredstvima Europske unije kroz CEF (Connecting Europe Facility) instrument i 50% državnim proračunom, s ciljem značajnog unaprjeđenja lučke infrastrukture i jačanja povezanosti Osijeka s mrežom europskih prometnih koridora.
Konferenciji su prisustvovali visoki dužnosnici, predstavnici Lučke uprave Osijek, voditelj projekta, ključni dionici i predstavnici medija. Uvodne govore održali su saborska zastupnica i predstavnica Osječko-baranjske županije, gđa Nataša Tramišak, ravnateljica Uprave unutarnje plovidbe Ministarstva mora, prometa i infrastrukture gđa. Duška Kunštek te predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka, g. Tihomir Florijančić.
Prisutne je na početku pozdravila Ravnateljica Lučke uprave Osijek, gđa Iva Horvat koja je istaknula da je cilj projekta osigurati modernu lučku infrastrukturu koja će uključivati nove prometnice, željezničke kolosijeke, kranske staze, vodoopskrbno-odvodnu mrežu, kontejnerski terminal te rekonstrukciju okomite i vertikalne obale. Ovim projektom, kao i paralelnom izgradnjom terminala za pretovar rasutog tereta vrijednog više od 34 milijuna eura, Luka Osijek strateški se pozicionira na europske unutarnje plovne putove, jačajući time gospodarstvo grada, županije i cijele Hrvatske.
Saborska zastupnica Nataša Tramišak osvrnula se na gospodarske i regionalne koristi projekta: „Ovaj projekt je od strateške važnosti jer znamo da bez prometne infrastrukture ne možemo razgovarati o daljnjem razvoju gospodarskih potencijala. Prometna infrastruktura jamči daljnji gospodarski rast i razvoj, a pogotovo ona koja najmanje onečišćuje naš okoliš. Upravo u tom segmentu unutarnji plovni putevi mogu dati dodatni zamašnjak.“
Gospođa Kunštek naglasila je ključnu ulogu projekta u jačanju prometnog sustava Republike Hrvatske: „Provedbom ovih integriranih ulaganja, konačni ishod biti će vidljiv u nadograđenoj infrastrukturi, poboljšanoj inter-mobilnosti, te unaprjeđenju tehnološkog postupka pretovara roba sa unutarnjih plovnih putova na cestovni, željeznički, povećani kapaciteti luke Osijek i posljedično ukupni kapaciteti koridora, poticajan razvoj unutarnje riječne plovidbe i poboljšana poduzetnička aktivnost u luci, njezinom širem području i regiji.“ izjavila je.
Tihomir Florijančić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka, čestitao je Lučkoj upravi na projektu istaknuvši kako se njime nastavlja niz uspješnih projekata koji su vezani uz rijeku Dravu te rješavaju gospodarski izazovi koji rijeku postavljaju u fokus kao gospodarski resurs.
Specifični ciljevi ovog projekta su:
- Osigurati odgovarajuću tehničku i administrativnu provedbu Projekta.
- Izraditi geodetske i geotehničke studije, Prometno-tehnološki elaborat i analize usklađenosti uočenih utjecaja i/ili utvrđenih mjera ublažavanja zahvata u odnosu na preciznije ciljeve očuvanja područja ekološke mreže Natura 2000.
- Izraditi dokumentaciju za izgradnju glavnog infrastrukturnog koridora i operativno-skladišnog platoa s osnovnom infrastrukturom.
- Izraditi dokumentaciju za izgradnju osnovne lučke infrastrukture u sklopu budućeg kontejnerskog terminala.
- Izraditi dokumentaciju za izgradnju osnovne lučke infrastrukture u sklopu budućih terminala za koletni, klasični, generalni i rasuti teret.
- Promovirati rezultate Projekta i CEF sufinanciranje
Projekt je osmišljen kako bi zadovoljio rastuće potrebe za kapacitetima prekrcaja i skladištenja, čime će se osigurati visoka razina operativne učinkovitosti. Očekuje se da će realizacija ovog projekta potaknuti daljnje gospodarske aktivnosti i ulaganja u regiji te doprinijeti boljoj povezanosti Hrvatske s europskim transportnim mrežama. Osim infrastrukturnih koristi, projekt će doprinijeti održivom razvoju kroz smanjenje emisija i optimizaciju logističkih procesa, u skladu s ciljevima Europske unije za zelenu tranziciju.
Na konferenciji su, osim ovog projekta, predstavljeni i drugi aktualni projekti Lučke uprave Osijek, koji uključuju modernizaciju lučke infrastrukture, razvoj i izgradnju pristaništa na lokaciji grada Osijeka i ostalim lokacijama u nadležnosti Lučke uprave Osijek.
Predstavljeni projekti odražavaju posvećenost Lučke uprave održivom razvoju i strateškom pozicioniranju luke Osijek kao jednog od vodećih logističkih središta u regiji.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?