CRNA KRONIKA

Znate li koliko se ukradenih vozila u RH na kraju pronađe?

Zamislite ovo: probudili ste se i žurite na posao. Silazite na parking i tražite svog limenog ljubimca, no mjesto na kojem ste jučer parkirali zjapi prazno. Odjednom shvatite: netko vam je ukrao vozilo

    Objavljeno 09.04.2025
    Matija Ivanković

    Zamislite ovo: probudili ste se i žurite na posao. Silazite na parking i tražite svog limenog ljubimca, no mjesto na kojem ste jučer parkirali zjapi prazno. Odjednom shvatite: netko vam je ukrao vozilo.

    Nažalost,  ovo nije filmska scena, već stvarnost s kojom se svake godine susreće stotine građana u Hrvatskoj. Točnije, njih 726 u prethodnoj godini.

    Postavlja se pitanje: koliko se ukradenih vozila u Hrvatskoj na kraju zaista pronađe?

    Srećom, većina ukradenih vozila bude pronađena

    Prema podacima MUP-a, u 2024. godini evidentirano je 598 kaznenih djela krađe motornih vozila (svih kategorija), 128 kaznenih djela neovlaštene uporabe motornih vozila te 50 navedenih kaznenih djela u pokušaju. To nas dovodi do ukupne brojke od 776 kaznenih djela. Kao i prethodnih godina, meta kradljivaca najčešće su bila vozila marke Volkswagen te vozila francuskih proizvođača.

    Međutim, nije sve crno – većina tih vozila sretno je vraćena vlasnicima. Točnije, od ukupno 726 otuđenih vozila, njih 495 je vraćeno. Što je postotak uspješnosti od 68,2%.

    Zagrebačka županija prednjači po broju kaznenih djela

    Zagrebačka županija prednjači po broju kaznenih djela – ukupno 280, što je porast od 18,1% u odnosu na 2023. godinu. Slijede ju Splitsko – dalmatinska i Primorsko – goranska županija gdje je zabilježen pad kriminalnih djela za više od 20%.

    Rasprostranjenost krađa i neovlaštenih uporaba cestovnih motornih vozila po policijskim upravama pogledajte na sljedećem grafičkom prikazu:

    Izvor: kompare.hr prema podacima MUP-a

    Pripazite na najčešće greške vozača

    Nažalost, ne možete biti 100% sigurni da se nećete pronaći na meti kradljivca, ali na neke stvari možete pripaziti.

    Prvo, uvijek trebate zaključati svoje vozilo. Čak i kada ste u svom dvorištu, idete sekundu do kioska ili skok do bankomata. Zakon propisuje da morate poduzeti sve mjere kako bi spriječili da se vozilo samostalno pokrene ili da ga netko neovlašteno upali – uključujući isključivanje motora, zaključavanje i uzimanje ključeva sa sobom.

    Kasko osiguranje pokriva krađu vozila, ali samo ako zadovoljite određene uvjete

    Osiguravajuće kuće posebno su oprezne kad je u pitanju osiguranje od krađe vozila. Većinski jer ovo pokriće sa sobom nosi i rizik od potencijalne manipulacije i prevare vlasnika. Zato su posebno propisani uvjeti koje je potrebno zadovoljiti da bi šteta bila prihvaćena.

    O kojim je točno uvjetima riječ otkrio nam je Bojan Radlović, predsjednik uprave kompare.hr.

    “Štete se u pravilu isplaćuju samo ako krađa nije bila olakšana kradljivcima. Vozilo mora biti zaključano, a u njemu ne smiju ostati ključevi ni prometna dozvola. Kod prijave štete, većina osiguravajućih kuća zahtjeva prilaganje oba ključa i original prometnu dozvolu. U suprotnome, postoji mogućnost otklanjanja, odnosno odbijanja štete. 

    Ukradena vozila, kao i bilo koje druge štete, veliki su stres za vlasnike. Zato im nastojimo barem malo olakšati. Klijentima nudimo besplatnu podršku prilikom prijave štete. Naša svrha nije samo pomoći pri prijavi, već i osigurati da naši klijenti razumiju svoja prava i obveze.” 

    Nikad dosta opreza 

    Iako krađa vozila i dalje predstavlja realan sigurnosni izazov, ohrabruje podatak da se većina ukradenih vozila u Hrvatskoj ipak uspješno pronađe. To, naravno, ne umanjuje potrebu za oprezom. Redovito zaključavanje vozila, uklanjanje ključeva i dokumenata te poštivanje uvjeta kasko osiguranja ključni su koraci za smanjenje rizika i ostvarenje prava na naknadu u slučaju krađe.

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    19-godišnjak je počinio kazneno djelo teške krađe, a provalio je u jednu osječku udrugu te ukrao stvari i počinio znatnu materijalnu štetu

    Otkriven provalnik, koji je iz prostora udruge ukrao laptop

    Provedenim kriminalističkim istraživanjem policijskih službenika I. policijske postaje s ispostavom Čepin utvrđeno je postojanje osnovane sumnje da je 19-godišnjak počinio Više…

    Nepoznati počinitelj je ušao u dvorište tvrtke u Osijeku s čijeg je krovišta demontirao, a potom i ukrao oko bakrene oluke i cijevi

    Demontirao, pa ukrao preko 30 metara bakrenih oluka i cijevi

    Nepoznati počinitelj je od 17. siječnja do 13. veljače ušao u dvorište tvrtke u Osijeku s čijeg je krovišta demontirao, Više…

    Nepoznati počinitelj je od 7. do 10. veljače na gradilištu provalio u spremnik za gorivo teretnog automobila i radnog stroja te ukrao preko 300 litara goriva.

    Iz teretnog automobila i radnog stroja ukrao gorivo

    Nepoznati počinitelj je od 7. do 10. veljače na gradilištu u blizini Šumarine provalio u spremnik za gorivo teretnog automobila Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    58-godišnjak je vidio oglas u kojem se prodaje traktor. Stupio je u kontakt s nepoznatom osobom s kojom je dogovorio i platio traktor 13.320 eura, pokušajte pogoditi što se onda dogodilo...

    Ostao bez novca i traktora

    Na mjestu događaja preminula su djeca starosti 10 i 8 godina koji su se nalazila na zadnjem sjedištu osobnog automobila...

    Teška prometna nesreća s poginulim osobama

    Nepoznati počinitelj je 15. travnja u Osijeku provalio u stan iz kojeg je ukrao novac u vlasništvu 76-godišnjakinje čime je vlasnicu oštetio za veliku količinu novaca, policija savjetuje kako se zaštititi.

    Provalio u stan i ukrao novac