Proračun Grada Osijeka rebalansom utvrđen na povijesnih 203,8 milijuna eura
Sjednici je nazočilo 24 vijećnika, a razmatrane su ukupno 33 točke dnevnog reda, pri čemu je najvažnija bila upravo rebalans proračuna

Na 2. sjednici Gradskog vijeća Grada Osijeka, održanoj u utorak, vijećnici su većinom glasova usvojili drugi rebalans ovogodišnjeg proračuna, kojim je proračun Grada Osijeka povećan za 3,8 milijuna eura i utvrđen na rekordnih 203,8 milijuna eura. Sjednici je nazočilo 24 vijećnika, a razmatrane su ukupno 33 točke dnevnog reda, pri čemu je najvažnija bila upravo rebalans proračuna.
Gradonačelnik Ivan Radić istaknuo je kako je riječ o najvećem proračunu u povijesti Osijeka, gotovo dvostruko većem u odnosu na početak njegova mandata. Naglasio je da ovakav razvojni proračun potvrđuje stabilan rast prihoda i rashoda, uz posebno istaknut rast prihoda od poreza na dohodak, koji su povećani za 4,1 milijun eura (6,22%) i sada iznose 70,9 milijuna eura. Ovaj rast rezultat je kontinuiranog povećanja broja zaposlenih i većih plaća – u Osijeku danas radi 4500 ljudi više nego 2021. godine.
– Grad Osijek, za razliku od ostala četiri velika hrvatska grada, nije ukidanje prireza nadomjestio povećanjem porezne stope na dohodak, čime smo građanima, koji su do tada plaćali prirez od 13 posto, omogućili veće plaće. Unatoč tome, prihodi od poreza na dohodak i dalje bilježe rast, a cijene komunalnih usluga ostale su nepromijenjene još od 2010. godine – kazao je gradonačelnik Radić.
Uz rast poreznih prihoda, Grad je iz državnog proračuna osigurao 900 tisuća eura za biciklističke staze, a očekuje se i dodatnih 252.000 eura za projekt obnove dvorane i parka Zrinjevac te milijun eura za II. fazu Copacabane.
Također, rashodi za zaposlene povećani su za 3,1 milijun eura, na ukupno 68,7 milijuna eura, što se prvenstveno odnosi na zaposlene u osnovnim školama i gradskoj upravi. Materijalni rashodi veći su za 2,5 milijuna eura, najviše zbog ulaganja u dječje vrtiće, održavanje cesta i školskih objekata. Subvencije su povećane za 406.000 eura, uglavnom za Ukop i Sportske objekte, a osigurana je i kapitalna pomoć GPP-u za nabavu novih školskih autobusa.
Gradonačelnik je naglasio i nastavak ulaganja u infrastrukturne projekte ističući kako je osigurano 7,5 milijuna eura za dovršetak Copacabane, od čega su četiri milijuna eura iz ITU mehanizma, a završetak svih radova očekuje se do iduće kupališne sezone.
Osigurana su i sredstva za opremanje odmarališta u Omišlju te za izgradnju nove osnovne škole u Retfali, nadogradnju postojećih škola i izgradnju 13 školskih sportskih dvorana.
U obnovu nathodnika na Glavnom željezničkom kolodvoru, koji povezuje Industrijsku četvrt i Gornji grad, ulaže se 400.000 eura.
Sredstva su osigurana i za izgradnju prometnice koja povezuje Filipovicu s gradom te za preseljenje komunalnog poduzeća Unikom na novu lokaciju.
Odgovarajući na pitanje o projektu produžetka promenade prema Višnjevcu, gradonačelnik je istaknuo da će na Pampasu biti uređena zelena oaza s više od 150 novih stabala i 434 zelena nasada, bez rušenja šume.
– S tog područja u mom mandatu uklonili smo čak 40.000 tona otpada. Nisam vidio da su ti vijećnici, koji danas iznose kritike, tada zagovarali rješenja ili se potrudili oko tog problema, niti su bivše gradske vlasti poduzele išta da se to smeće ukloni. Da shvatite razmjere, riječ je o 40.000 tona otpada koji smo maknuli, kao i deset hrđavih olupina brodova koji su godinama stajali na tom području. Taj dio smo u potpunosti očistili, a na tom prostoru planiramo urediti zelenu oazu s više od 150 novih stabala – naglasio je gradonačelnik.
– Neće se uopće rušiti šuma, kako se pokušava prikazati. Na tom području postoji bent koji će ostati, izgradit će se sustav obrane od poplava, a dodatno će biti zasađeno još 434 zelena nasada. Ovdje ne govorimo ni o kakvoj betonizaciji, već o oplemenjivanju i zazelenjavanju prostora, produžetku najduže šetnice u ovom dijelu Europe i omogućavanju stanovnicima Retfale i Višnjevca izlazak na promenadu, kao što su to nedavno ostvarili i stanovnici Donjeg grada – dodao je.
Govoreći o promjenama u funkcioniranju gradskih tijela, gradonačelnik Radić podsjetio je na smanjenje broja upravnih odjela i zaposlenih u gradskoj upravi, s 220 na 183, te istaknuo prebacivanje nadležnosti mjesne samouprave na Ured Grada.
– Uveli smo i simbolične naknade za članove i predsjednike vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora radi bolje suradnje s građanima, dok je EU odjel prebačen u Odjel za gospodarstvo radi veće učinkovitosti – pojasnio je gradonačelnik.
Osvrnuo se i na ulaganja u predškolski odgoj, naglasivši kako je u posljednje četiri godine izgrađeno ili dograđeno pet vrtića, a osigurana su sredstva i za dva nova, u Centru i Podravlju, uz više od milijun eura bespovratnih sredstva Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Snimka sjednice s dnevnim redom i pripadajućim materijalima dostupna je na https://www.osijek.hr/prijenos-sjednice/ .
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?