ŽIVOT

Gradonačelnik Radić u OŠ Retfala na prvi dan nastave: Slijede najveća ulaganja u osnovne škole u proteklih 30 godina

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić obišao je u ponedjeljak ujutro Osnovnu školu Retfala povodom početka nove školske godine, gdje je učenicima, učiteljima i roditeljima zaželio uspješan i radostan početak nastave

Objavljeno 08.09.2025
Darija Kovačić

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić obišao je u ponedjeljak ujutro Osnovnu školu Retfala povodom početka nove školske godine, gdje je učenicima, učiteljima i roditeljima zaželio uspješan i radostan početak nastave te najavio nova ulaganja u obrazovanje i školske objekte.

Tom prigodom podsjetio je kako je u ovoj školi Grad Osijek nedavno obnovio malonogometno odnosno rukometno igralište, dok su ranije u suradnji s obitelji Vekić otvoreni javni teniski tereni.

– Pripremljena je i projektna dokumentacija za energetsku obnovu škole te će se ovdje graditi i nova školska sportska dvorana. Time će se steći uvjeti da učenici prijeđu na cjelodnevnu nastavu, jer trenutačno pohađaju nastavu u dvije smjene. Naš plan je da sve osnovne škole u Osijeku idu u cjelodnevnu školu – naglasio je gradonačelnik Radić.

Dodao je kako će predstojeće četiri godine obilježiti najveća ulaganja u osnovne škole u posljednjih 30 godina, uključujući dogradnje škola i izgradnje novih školskih sportskih dvorana, posebno istaknuvši izgradnju potpuno nove škole u Retfali.

Gradonačelnik je podsjetio i na mjere kojima Grad Osijek pomaže roditeljima, među kojima su besplatne radne bilježnice, atlasi, mape i kutije za tehnički pribor za sve osnovnoškolce, za što je ove godine izdvojeno milijun eura.

– Osim toga, sufinanciramo produženi boravak u svim osnovnim školama, financiramo 148 pomoćnika u nastavi za 160 djece, dodjeljujemo stipendije, a prošle godine uveli smo i mjeru plaćanja vozačkih ispita za 50 najboljih maturanata – rekao je gradonačelnik Radić.

Dodao je kako svaka škola ima Školsku shemu voća, povrća i mlijeka, a najavio je i pilot-projekt školske kuhinje koja bi pripremala 15 000 obroka dnevno za sve osječke osnovnoškolce i vrtićarce – prvi takav projekt u Hrvatskoj.

Osnovna škola Retfala ove godine upisuje 538 učenika, među kojima je 62 prvašića. Ravnatelj OŠ Retfala Igor Kopić naglasio je kako je riječ o najvećoj osnovnoj školi u Osijeku, u kojoj svake godine upisuju tri do četiri razreda prvašića.

– Nova školska godina donosi nove izazove i svi se nadamo da ćemo što prije doći do nastave u jednoj smjeni jer nam je organizacija u dvije smjene vrlo zahtjevna. Trenutačno u produženom boravku imamo 140 učenika – rekao je ravnatelj Kopić.

Dodao je i da je škola već od prvog dana nove školske godine angažirala dva zaštitara, a osvrnuo se i na upotrebu mobitela rekavši kako je praksa odložiti mobitele na početku nastave na predviđena mjesta.

Nastavu u osječkim osnovnim školama u školskoj godini 2025./2026. pohađa 7184 učenika, a prvašića je 835. Od ukupno 21 osnovne škole, 12 škola u Osijeku provodi jednosmjensku nastavu, dok je devet škola zasad organizirano u dvosmjenskoj nastavi.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Ovo je priznanje, prije svega, za Grad Osijek, sve Osječanke i Osječane koji svojim radom, znanjem i predanošću doprinose tome da se naš grad iz dana u dan sve više razvija i napreduje“, rekao je gradonačelnik Radić

Osječkom gradonačelniku Ivanu Radiću uručeno priznanje “Europski najgradonačelnik“

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić primio je u četvrtak u Sarajevu priznanje “Zlatna plaketa – Europski najgradonačelnik”, koje mu je dodijelila Više…

Riječ je o forumu koji okuplja vodeće stručnjake i lidere koji zajedno promišljaju budućnost urbanih središta, kako ih učiniti održivijima, zelenijima i inovativnijima te ugodnijima za život

Gradonačelnik Radić na 3. Europskom forumu o gradskim središtima u Parizu

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić sudjelovao je na 3. Europskom forumu o gradskim središtima u Parizu, gdje je bio pozvani govornik Više…

Za odličnu atmosferu pobrinuo se Parni valjak, a svojim se sugrađanima kao i brojnim gostima u ponoć obratio i osječki gradonačelnik Ivan Radić poželjevši im sretnu i uspješnu 2024. uz obilje zdravlja, sreće, ljubavi i mira

Osječani dočekali Novu godinu na Trgu Vatroslava Lisinskog u Tvrđi

Na prepunom Trgu Vatroslava Lisinskog u obnovljenoj Tvrđi Osječani su ispratili Staru i dočekali Novu godinu. Za odličnu atmosferu pobrinuo se Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Ljeto u Portanovi i dalje donosi pregršt razloga za posjet! Dok je u tijeku vrhunac sezonskih sniženja i posjetitelje očekuju još povoljnije cijene u omiljenim trgovinama, tu je i zadnja prilika za osvojiti vrijedne ljetne nagrade u sklopu Portanova Summer Passport nagradne igre

Drugi, pa čak i treći krug sezonskih sniženja u punom je jeku – pravo je vrijeme za shopping u Portanovi!

ROOTS Centar pokreće online edukacije za odgojitelje i stručnjake, a prvi seminar o suvremenom roditeljstvu održat će se 21. kolovoza

ROOTS  Centar pokreće ciklus stručnih edukacija za odgojitelje i druge stručnjake koji rade s djecom

Vodostaj Drave u Osijeku je pao na povijesno niske razine, plovni put je prekinut, a veliki pješčani sprudovi svjedoče o rekordnoj suši

[FOTO/VIDEO] Drava na povijesno niskoj razini: Sprudovi presjekli plovni put, prizori iz Osijeka upozoravaju na ozbiljnost suše