ŽIVOT

[FOTO] 5. Plantida – Osijek je vodeći u Hrvatskoj po očuvanju okoliša, a edukacija djece ključ je uspjeha

Festival, koji je u proteklom desetljeću prerastao u prepoznatljiv brend zelenih inicijativa u gradu, okupio je izlagače, udruge i posjetitelje iz cijele Hrvatske, a glavna tema ovogodišnjeg izdanja bila je “Kreiraj, održi, poveži”

Objavljeno 15.09.2025
Darija Kovačić

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin posjetio je u subotu peto izdanje ekološko–kreativnog festivala Plantida, održanog u Parku kralja Držislava u organizaciji osječke udruge PLANTaža.

Festival, koji je u proteklom desetljeću prerastao u prepoznatljiv brend zelenih inicijativa u gradu, okupio je izlagače, udruge i posjetitelje iz cijele Hrvatske, a glavna tema ovogodišnjeg izdanja bila je “Kreiraj, održi, poveži”.

– Prije svega želim čestitati udruzi PLANTaža na organizaciji ovog, već tradicionalnog, festivala. Plantida promiče vrijednosti koje su usklađene s našim gradom – brigu za okoliš, recikliranje i edukaciju najmlađih. Podsjećam kako je Osijek već tri puta zaslužio prestižnu nagradu Eko City, a s gotovo 58 posto odvojeno prikupljenog otpada prošle godine prednjačimo među velikim hrvatskim gradovima. U protekle četiri godine zasadili smo više od 6000 stabala, čime smo povećali fond drveća za više od petine. Ipak, najvažnije je što zajedno stvaramo generacije sugrađana koji razumiju vrijednost prirode i održivog načina života – istaknuo je zamjenik gradonačelnika Vulin.

Dodao je i primjer promjene društvene svijesti posljednjih desetljeća:

– Nekada je neodgovorno bacanje otpada iz automobila bilo uobičajena pojava, dok je danas potpuno neprihvatljivo. To je rezultat dugogodišnje edukacije i napora, a upravo zato su ovakve manifestacije iznimno važan doprinos našoj zajednici – rekao je.

Predsjednica udruge PLANTaža, Darija Walter, naglasila je kako je ovogodišnja Plantida potvrdila svoj rast i značaj u zajednici.

– Festival svake godine bilježi sve veći broj posjetitelja i sudionika. Ove smo godine imali suradnike iz cijele Hrvatske, od Slavonskog Broda i Donjeg Miholjca pa sve do Dubrovnika. Posebno smo ponosni na udrugu Maritimo Recycling iz Dubrovnika koja je oduševila publiku recikliranim naočalama – kazala je Walter.

Festival je trajao tri dana i program je bio raspoređen na tri osječke lokacije. Glavno festivalsko događanje održano je u Parku kralja Držislava, gdje su posjetitelji mogli sudjelovati u kreativnim radionicama, dječjem kutku, predstavama, modnoj reviji second-hand i redizajnirane odjeće te razgledati štandove lokalnih OPG-ova i kreativnih izlagača.

– Ove godine predstavilo se više od 30 izlagača, među kojima 12 poljoprivrednih proizvođača i 20 kreativnih dizajnera. Plantida je mjesto susreta generacija jer možemo učiti jedni od drugih – najmlađi od starijih i obratno. Klimatske promjene ne pogađaju samo određene skupine, one dotiču sve nas. Zato želimo zajednički graditi održiviji svijet i ostaviti zdraviji okoliš generacijama koje dolaze – zaključila je Walter.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Pripremite dekice, društvo i dobro raspoloženje jer vas ove nedjelje, 7. rujna 2025., od 12 sati pa sve do ponoći u Kući u prirodi Zlatna Greda čeka još jedna Čudesna šuma

Čudesna šuma: Festival za sve generacije ove nedjelje u Zlatnoj Gredi

Pripremite dekice, društvo i dobro raspoloženje jer vas ove nedjelje, 7. rujna 2025., od 12 sati pa sve do ponoći Više…

Festival okuplja kreativne, ekološki osviještene i društveno angažirane pojedince i organizacije civilnog društva koje svojim radom i primjerom promiču važnost očuvanja okoliša i održivog načina života

[NAJAVA] PLANTida 2025

Od svog osnutka do danas, Udruga PLANTaža je uspješno provela više od 500 aktivnosti i 80 projekata usmjerenih na promicanje Više…

Ovaj jedinstveni događaj okuplja gotovo sva najveća imena iz Hrvatske i regije – čak deset vrhunskih komičara stiže u Osijek

U Osijeku se sprema prvi veliki stand-up spektakl: “Ništa ozbiljno” koji okuplja gotovo svih 10 najboljih hrvatskih komičara

Osijek se priprema za povijesni trenutak – 5. i 6. prosinca 2025. godine u dvorani Jug 2 održat će se Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Održati će se projekt Roadpol Safety Days - Dani sigurnosti u prometu pod geslom „Be a positive Example - Budi pozitivan primjer“

ROADPOL – Dani sigurnosti u prometu

Tijekom konferencije poznati stručnjaci i inspirativne gošće otvoreno su govorili o temama koje često prate predrasude i koje su u javnosti još uvijek nedovoljno zastupljene

dm ženska konferencija u Čepinu – Menopauza, seksualnost i stres u fokusu pete dm ženske konferencije

Po prvi puta u treningu sigurne vožnje sudjelovat će i motociklisti PU Osječko-baranjske

Trening sigurne vožnje – osnovni tečaj ponovno u Osijeku od 19. do 21. rujna!