Laslovačka sarma na Festivalu sarme i kupusa u Rumunjskoj
Ovaj festival održava se već sedamnaestu godinu zaredom, a laslovčani su ondje boravili po prvi puta predstavljajući Laslovo, Slavoniju i Hrvatsku. Naime festival je natjecateljskog karaktera stoga se tridest i šest natjecatelja iz Rumunjske, Mađarske i Hrvatske natjecalo u spremanju sarme.
– Sarma se pripremala na stotine načina, na načine kakve mi doista nikada ranije nismo vidjeli, jedan natjecatelj je čak napravio sarmu dugu 28 centimetara. Pet iskusnih laslovačkih kuharica Ester Gajnok, Šarika Paliž, Mancika Mioca, Marija Tunić i Zlata Dežo, uz pomoć Milice Deže i Jolanke Ember pripremalo je laslovačku sarmu s „geršlom“. No s obzirom da smo ondje bili po prvi puta nismo niti očekivali pobjedu, ali smo nagrađeni za najbolji ukupni dojam odnosno najbolju prezentaciju. Organizatorima i posjetiteljma je posebno atraktivno bilo to što smo cijelo vrijeme bili odjeveni u naše tradicionalne nošnje „kebel“, koje su stare gotovo stotinu godina, i sve su izređane rukom. – rekla je laslovčanka Valika Kelemen. – S nama smo ponijeli i naše domaće kolače, ajvar, suvenire, koje smo dijelili posjetiteljima, i koji su doslovce razgrabljeni – kaže Valika.
U gradiću Parajdu, koji je smješten u Karpatima i gotovo dvadeset sati vožnje udaljen od Laslova, stanuje pretežno mađarska nacionalna manjina u Rumunjskoj, a sam gradić je u potpunosti posvećen kontinentalnom turizmu. Mjesto je ispunjeno starim uređenim kućama, s okućnicama u cvijeću, i u potpunosti prilagođeno boravku turista željnih kontinentalnog turizma. Neke od turističkih atrakcija Parajda su rudnik soli smješten oko 300 metara ispod zemlje, ispunjen statuama izrađenim od soli, i dvorac „zloglasnog“ grofa Drakule.
-Vi ste za nas Amerika – to su bili komentari lokalnog stanovništva kada su čuli odakle dolazimo, kaže laslovčanin David Kelemen – Iako je Rumunjska članica Europske unije, pojam autoceste za taj dio zemlje je još uvijek velika nepoznanica. Posebno je zanimljivo kako je u okolici Parajda registrirano čak sedam stotina konjskih zaprega, koje sasvim normalno sudjeluju u prometu tijekom dana i noći, i doslovce se mogu vidjeti na svakom uglu, što je za nas bila atrakcija. – ističe David.
Laslovčani su u Parajd otputovali posredstvom Demokratske zajednice Mađara Hrvatske (DZMH) i Visoke škole turizma iz Budimpešte. – Ukazala nam se prilika predstaviti Laslovo na ovaj način, stoga smo se odvažili na tako dalek put, a na koncu smo jako zadovoljni našim predstavljanjem. Nadamo se odlasku u Parajd i slijedeće godine.– kazala je Zorica Paliž-Toth ispred DZMH-a. U sklopu festivala održana je i Međunarodna konferencija o turizmu na kojemu je Zorica održala predavanje i na kojemu je predstavljeno Laslovo.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?