Ovacije Brevisima u New Yorku

Avantura koju će pamtiti godinama započela je sasvim slučajno. Fantastična izvedba skladbe Adiemus Karla Jenkinsa na Osječkom ljetu kulture 2010. godine osigurala im je pozivnicu u New York i nastup u najprestižnijoj koncertnoj dvorani na svijetu.
O nastupu u Carnegie Hallu sanjaju brojni glazbenici diljem svijeta. Od prijave za koncert, organizacije i priprema prolazi i nekoliko godina, ali Brevisice su sve to odradile u periodu od nekoliko mjeseci. Od pozivnice koja je stigla u lipnju do odlaska u New York proteklo je samo šest mjeseci.
U tom periodu članice zbora morale su prikupiti iznimno velika financijska sredstva. Naime, morali su platiti vize, avionske karte i mnoštvo drugih troškova, a kad se iznos pomnoži s brojkom od 45 dolazi se do brojke od nekoliko stotina tisuća kuna. Prodavale su muffine, bedževe, kiflice, skupljale svaku kunu, pjevale, a ujedno intenzivno vježbale i pripremale scenski nastup.
Predvođene dirigenticom Antoanetom Radočaj – Jerković Brevisice su na poziv Koncertne agencije Distinguished Concerts International New York, kao posebne gošće koncerta, na put krenule nekoliko dana ranije. Naime, potrebno je bilo održati još nekoliko proba, ali i razgledati ‘grad koji nikada ne spava’.
U koncertnoj večeri, koja je bila posvećena skladateljskom opusu Karla Jenkinska, Brevisice su zapjevale dva puta. U prvom dijelu koncerta u suradnji s međunarodnom zborskom postavom iz Australije i Amerike te uz pratnju simfonijskog orkestra DCINY, Brevis je izveo skladbu Karla Jenkinsa: The Armed Man, A Mass for Peace (dirgent: dr. Jonathan Griffith).
U drugom dijelu koncerta, uz laskavu najavu special appearance, nastupile su samostalno pod dirigentskim vodstvom Antoanete Radočaj – Jerković i uz klavirsku pratnju Davora Dedića, s repertoarom hrvatskih zborskih skladbi.
Program se sastojao od dijela skladatelja Josipa Hatzea, Borisa Papandopula i Slavka Zlatića. Također, zbor je izveo i skladbu Adiemus, Karla Jenkinsa koja je ujedno i bila razlogom poziva za sudjelovanje na ovom koncertu.
Sasvim očekivano Brevisi su za svoj nastup nagrađeni ovacijama publike. Tako su na najbolji mogući način, prekrasnom pjesmom, predstavili svoj grad Osijek i svoju zemlju.
Riječi hvale preplavile su medije, a posebno se ističe komentar glazbenog kritičara Jeffreya Williamsa koji je za New York Concert Review napisao:
Vokalni ansambl Brevis, djevojački zbor iz Hrvatske svojim nastupom otvorio je drugi dio koncerta. Predvođeni dirigenticom Antoanetom Radočaj – Jerković predstavili su skladbe hrvatskih skladatelja Josipa Hatzea (1879-1959) i Slavka Zlatića (1910-1961).
Hatzeov Ljuven Sanak (Pjesni ljuveni) zvučao je osobito prikladno nakon emocionalno zahtjevnog prvog dijela koncerta. Zlatićeve Varijacije na nardonu temu su zanimljiva kompozicija koja svakako zaslužuje priznanje i bolje poznavanje u široj glazbenoj javnosti. Ražalostilo nas je što su u programskoj knjižici izostavljeni podaci o izvedenim skladateljima, skladbama i ansamblu.
Ovaj izvrstan ansambl zaslužio je dostojno priznanje. Za kraj svog nastupa ansambl je sjajno i s puno energije izveo skladbu Adiemus Karla Jenkinsa kao svojevrstan prijelaz na ostatak programa.
Svakako je potrebno naglasiti da put u New York ne bi bio moguće bez pomoći Grada Osijeka, Ministarstva kulture, INA-e, vodovoda Osijek, Županije osječko-baranjske, Turističke zajednice Grada Osijeka i brojnih drugih pokrovitelja i donatora.
O događajima u New Yorku svakodnevno je za Glas Slavonije detaljno i slikovito pisala članica zbora Dorotea Zovko. Sve članke pogledajte u sljedećim poveznicama, posložene kronološkim redosljedom:
- Osijek – Budimpešta – Amsterdam – New York
- U oblacima, doslovce i u prenesenom značenju
- Cikom i vikom kroz vrevu Velike Jabuke
- Najmlađi se brevisi provode kao u filmu
- Brevisice nagrađene ovacijama u Carnegie Hallu!
- Kip slobode, mjuzikl, pakiranje… i kući
Antoaneta Radočaj-Jerković, skladatelj Karl Jenkins i Davor Dedić
Skladba koja je Brevise odvela u New York