Županija daje 2,6 milijuna kuna za riječno pristanište u Aljmašu
Naime, čelnici Osječko-baranjske županije početkom ovoga tjedna na Kolegiju župana dr. Vladimira Šišljagića i pročelnika, usvojili su Prijedlog sporazuma s Lučkom upravom Vukovar o financiranju gradnje putničkog pristaništa u Aljmašu. Prema tome sva bi sredstva za tu namjenu bila izdvojena iz županijskog proračuna.
Kako je rečeno, ukupna procijenjena vrijednost izgradnje je 2,6 milijuna kuna, pa je Osječko-baranjska županija pristala osigurati novac maksimalno do navedenoga iznosa – 2,53 milijuna kuna za same radove i 70 tisuća kuna za usluge stručnog nadzora. Točna cijena znat će se nakon što se provede i okonča postupak javne nabave, a što će biti učinjeno uskoro.
Predsjednik MO Aljmaš Ivica Stanković cijeni da će luka u Aljmašu, odnosno pristanište, značiti mnogo za sam Aljmaš, ali i za općinu Erdut i cijelu županiju. “Plovni put Dunava prolazi kroz teritorij općine Erdut dužinom od 34,825 km, a plovni put Drave dužinom 5,6 km i oni su uvršteni i u međunarodni plovni put Dunav oznakom E-80, i Drava E-80-08. Plovni put Dunava je VI. klase, što znači da omogućava plovidbu plovila i standardnih sastava tijekom cijele godine. Izgradnjom luke u Aljmašu, odnosno svojom blizinom graničnom prijelazu Erdut-Bogojevo, kao i blizinom Osijeka na 24 km, te Vukovara na 18 km, pridonijet će privrednom i prometnom razvoju cijelog kraja. S druge pak strane sigurno će poboljšati uvjete za turizam kao jednu od odrednica razvoja Aljmaša i cijele općine, a što će zasigurno obogatiti turističku ponudu i pridonijeti povezanosti podunavskih zemalja, što je do sada slabo iskorišteno, kaže Stanković.
– Budući da je vodeni prijevoz slabo zastupljen, kako transportni tako i turistički, mada je još uvijek najjeftiniji, također se nadamo da će potaknuti i privredni razvoj otvaranjem radnih mjesta i tako zaustaviti odlazak mlađih u urbane sredine. Time bi Aljmaš, uz vjerski turizam, dobio i tzv. plovidbeni turizam i na taj način bio dostupan gostima na krstarenju kruzerima Dunavom, kakvih je već sada nemali broj, zaključuje Ivica Stanković.
Aljmaš i Osijek, između dva svjetska rata, povezivala je ‘lađa Bedara’ ploveći na toj liniji dva puta dnevno. Podsjećam i da je na brodu u Aljmašu bila prikazana i prva kinopredstava. Nekada je i većina Aljmašana i svoju egzistenciju nalazila ploveći dunavskim brodovima, što govori o tome da su Aljmašani i kroz povijest navikli na život od Dunava, uz Dunav i s Dunavom”, podsjeća Stanković.
Darko Pejić / Tomislav Levak – Glas Slavonije
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?