VIDEO Osječki powerlifting team `Overload Strength`
Za razliku od „uobičajnog“ dizanja utega powerlifting sadrži tri discipline – čučanj, bench i mrtvo dizanje. Powerlifting nije nov sport, poznat je još od 1950.-ih godina, a u Osijeku se prije tri godine ovim zahtjevnim sportom prvi počeo baviti Filip Mamić.
Powerlifting je prvi puta došao u Hrvatsku prije četiri godine, i to u Zagreb, a potom ga u Osijeku počinje trenirati i Filip. To što je bio pojedinac u ovom sportu nije ga spriječilo sudjelovati u natjecanjima i naporno trenirati. Prošle godine Filipu se u treniranju i natjecanju priključuju Dejan Jelošek, Vjekoslav Tokić i Zoran Đukić, kad se formalno i osniva tim Overload Strength.
U planu je i skoro osnivanje osječkog powerlifting kluba, a ove jake dečke posjetili smo na treningu u osječkom XXL fitness centru. Zoran zbog obveza nije mogao prisustvovati treningu, stoga su svoje mišiće pokazali Filip, Dejan i Vjeko.
Bez obzira što se tako ne čini powerlifting je zbog svoje zahtjevnosti svrstan u kategoriju ekstremnih sportova. Naime, ozljede u vidu istegnuća mišića i tetiva zglobova i koljena su prilično česte.
– To nisu neke složene ozljede, ali ometaju normalno izvođenje vježbi, ali i svakodnevne aktivnosti. – kaže Filip. – Osim mnogo treninga, ovaj sport iziskuje i mnogo odmora. Tijelo se nakon iznimno napornih treninga mora odmoriti kako bi povratilo svoje funkcije u normalu. – ističe.
Filip se ovim sportom nije počeo baviti kako bi fascinirao djevojke, nego da bi testirao svoje fizičke mogućnosti.
– Mislim da sam se našao u ovom sportu jer svakim novim treningom podižem neke nove ljestvice i dokazujem sebi koliko mogu, odnosno koliko najviše mogu dati od sebe i opteretiti svoje tijelo. – priča Filip – Koliko god se činilo da je ovo individualan sport to zapravo nije, jer pojedinac bez timskog rada ne bi mogao napredovati. Pomažemo si na treninzima i natjecanjima, a podrška tima vrlo je važna. Jer koliko god daješ sve od sebe, daješ i za svoj tim. – ističe.
Ovi snažni momci treniraju tri do pet puta tjedno, ovisno o programu, a svaki od njih u dva sata treninga podigne i tonu utega. Stoga bi se većini od konačne računice koliko je tona „preko svojih leđa“ prevalio Filip u protekle tri godine zasigurno zavrtjelo pred očima.
Natjecanja u powerliftingu svrstavaju se u kategorije po dobi (juniori i seniori), po kilaži natjecatelja, te u tri kategorije izvođenja – bench, čučanj te mrtvo dizanje. Svaki natjecatelj ima pravo na tri pokušaja, a osim bodovanja podizanja težine, boduje se i način izvođenja.
Filip je prvo natjecanje odradio još prije dvije godine u Zagrebu, te nakon toga još nekoliko diljem Hrvatske. U siječnju ove godine osječki tim sudjelovao je na državnom natjecanju u Zagrebu, gdje je Filip osvojio prvo mjesto u seniorskoj kategoriji do 110 kilograma, Dejan drugo mjesto u kategoriji do 75 kilograma, Vjeko četvrto mjesto u kategoriji do 90 kilograma, a Zoran peto mjesto u kategoriji do 100 kilograma. U ovoj godini očekuju ih natjecanja u Bjelovaru, Virovitici i Zagrebu, a vjerojatno i u Rijeci.
Onaj tko bi se htio baviti ovim sportom ne mora biti „terminator“ – Najvažnije je biti uporan, odnosno imati želju za vježbanjem, a snaga će doći s vremenom. – kaže Filip.
– Svi koji bi se htjeli baviti ovim sportom dobrodošli su pridružiti se našem timu, a mogu nas pronaći u XXL fitness centru u Gundulićevoj ulici, ili kontaktirati mene putem Facebooka. – dodao je Filip.
O zahtjevnost ovog sporta uvjerili smo se i osobno posjetivši ih na treningu, te snimili i kratki video kako bi vam što bolje prikazali ove snažne osječke dečke.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?