Osječko Sveučilište dobit će 16 milijuna kuna
Plan potrebnih sredstava za plaće i materijalne troškove u okviru osiguranih sredstava u državnom proračunu do kraja ožujka ukupno je ‘težak’ više od 16 milijuna kuna, što, naravno, ne uključuje kapitalne investicije koje se trenutačno provode.
‘Ovaj plan donesen je na osnovu pokazatelja potreba i troškova znanstveno-nastavnih sastavnica i ustanova iz prethodnih godina, ponajviše 2011. godine. Vjerujemo da je on realan i da će biti usvojen, a uskoro i zamijenjen trajnim, godišnjim rješenjem. Do tada, privremeno financiranje obavljat će se razmjerno prihodima ostvarenim u istom razdoblju prema proračunu za prošlu godinu, a najviše do četvrtine ostvarenih prihoda’, kazao je Vladimir Sigmund, prorektor osječkog Sveučilišta za financije i poslovne odnose.
Najviše novca, oko 9,88 milijuna kuna bit će utrošeno za plaće zaposlenicima fakulteta, odjela i drugih sveučilišnih ustanova. Na troškove poslovanja otpada 4,23 milijuna kuna, za naknade za prijevoz, rad na terenu i odvojeni život osigurano je 1,618 milijuna kuna, dok će za materijalna prava zaposlenika (jubilarne nagrade, otpremnine, regres i slično) biti izdvojeno gotovo 400 tisuća kuna.
‘U razdoblju privremenog financiranja korisnici proračuna ne smiju plaćati nove programe, povećavati broj zaposlenih u odnosu na stanje zatečeno 31. prosinca 2011. godine niti preuzimati nove financijske obveze. Nakon proteka privremenog financiranja, u tom razdoblju ostvareni prihodi i primitci te provedeni rashodi i izdatci uključuju se u proračun za 2012. godinu’, upozoravaju iz Rektorata pa je jasno zašto je Sveučilištu i fakultetima u interesu da ovo razdoblje završi što prije.
Inače, za isto razdoblje od tri mjeseca Studentskom zboru dodijeljeno je 70.800 kuna. U planu privremenog financiranja uočili smo jednu zanimljivost pod stavkom ‘troškovi poslovanja za siječanj – ožujak 2012.’.
Naime, predviđenih 4,23 milijuna kuna raspoređeno je na ukupno 19 sastavnica i ustanova, ali na prvi pogled – neravnomjerno. Naime, primjerice, veliki Ekonomski fakultet, s puno studenata, za svoje potrebe dobit će samo 121.500 kuna, dok će malim odjelima za fiziku, kemiju, biologiju, matematiku i kulturologiju pripasti između 94.500 i 162 tisuće kuna. Kako je to moguće?
‘Čini se nelogično, ali razlika je u tome što Ekonomija ima dosta tzv. vanjskih prihoda, od školarina i slično, a ovi odjeli nemaju. Zato i oni dobivaju solidna sredstva’, objašnjeno je u Rektoratu.
Tomislav Levak – Glas Slavonije
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?