Učenice nude razgolićene fotografije u zamjenu za bonove za mobitele i novac
Uz to, i druge suvremene tehnologije dostupne su predškolcima. Potvrđuje to istraživanje koje je u dječjem vrtiću ‘Zvončić’ u Našicama proveo Darko Ćorković, policijski službenk za prevenciju PU osječko-baranjske.
– Čak 73 posto od 232 anketirane djece ima vlastiti mobitel, 35 posto ih ide samo na internet, a ‘samo’ šest posto anketirane djece ima otvoren Facebook profil. – objašnjava Čorković.
Da bi pristupila Facebooku, djeca moraj napraviti lažni profil, a kako to u praksi izgleda opisuje naš sugovornik – Djevojčica od deset godina našminkana je i predstavlja se kao da ima 19. Zbog takvog neozbiljnog i neodgovornog ponašanja djeca postaju žrtve pedofila, a takvih je slučajeva sve više.
Premda broj kaznenih djela na štetu maloljetnika od 2007. do 2011. varira, bilježi se konstantan porast dječje pornografije na računalnoj mreži, a time i pedofilije.
– Djeca su šokirana kada saznaju da je nepoznati ‘prijatelj’ s kojime se dopisuju i koji se predstavlja kao mladić od 15 godina, zapravo muškarac od 50 godina koji im šalje lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju. – kaže Ćorković.
Odsjek za prevenciju u kojemu radi policijski službenik Darko Ćorković redovito obilazi škole i vrtiće na području PU osječko-baranjske, ali i šire. Ćorković je i predavač na stručnim skupovima Agencije za odgoj i obrazovanje.
– Zlouporabe na društvenim mrežema te cyberbulling sve raširenije su pojave među učenicima. U vrijeđanju i zlostavljanju vršnjaka preko interneta ili mobitela prednjače djevojke. Njihove su poruke često (pre)žestoke i vulgarne. – kaže Ćorković.
Česta je pojava da djevojke mladićima u koje su zaljubljene šalju svoje izazovne i obnažene fotografije, misleći da će im se tako svidjeti. Često te fotografije budu zlorabljene, završe na Facebooku i drugim društvenim mrežema i postanu predmet izrugivanja, emocionalnih ucjena i prijetnji.
– Zabrinjava pojava da djevojke prodaju SMS-om ili preko interneta svoje izazovne fotografije za bon za mobitel ili za novac, nesvjesne u kakve se opasnosti dovode. Takvu pojavu, a riječe je o sextingu ili sekstanju, uočili smo doslovce u svakoj srednjoj školi koju smo obišli. – upozorava Ćorković.
Takvo ponašanje pojavljuje se već u osmom razredu, a učestalo je u prvom razredu srednje škole.
Problem je što djeca uopće ne razmišljaju o posljedicama takvog ponašanja i nisu svjesna da čine kazneno djelo, zaključuje Ćorković.
Vesna Latinović – Glas Slavonije
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?