Povijest Osijeka

Osijek kakvog danas poznajemo nastao je spajanjem tri gradske četvrti: Donjeg grada, Gornjeg grada i Tvrđe u jedinstvenu cjelinu. Dogodilo se to 2. prosinca 1786. godine.
Ujedinjene u jedinstvenu cjelinu bilo je preduvjet za proglašenje Osijek slobodnim kraljevskim gradom 28. kolovoza 1809. godine. No, Osijek je zapravo puno stariji. Stara keltska Mursa postojala je na prostorima današnjeg osječkog Donjeg grada Osijek još prije dva tisućljeća.
Nakon propasti Rimskog carstva i rimske Murse, na tom prostoru položeni su u 10. stoljeću temelji Osijeka, a prvo spominjanje imena Osijeka, mađarski Eszek, datira iz 1196. godine, što bi značilo kako je prvi pisani trag o Osijeku star 818 godina.
Okupiran od Turaka 1526. godine Osijek se pretvara pravi orijentalni grad. Turci su Osijekom upravljali 161 godinu. Nakon oslobođenja od Turaka Osijek postaje političko, upravno, gospodarsko i kulturno središte čitave Slavonije. Tu titulu zadržao je i do današnjih dana.
Jedna od prepoznatljivosti, vizura Osijeka, je njegova Tvrđa. Podignule su je austrijske vojne vlasti nakon oslobođenja od Turaka, kao sjedište generalata i važnu obrambenu točku jugoistočnog dijela carstva. Pripreme za gradnju Tvrđe trajale su godinama, a prvi radovi započeli su 1712. godine pod nadzorom generala Johanna Stefana von Beckersa.
Već sredinom 18. stoljeća Osijek je imao gimnaziju, tiskaru, kazalište, vodovod i kanalizaciju. U zamahu graditeljstva tijekom 19. i početkom 20. stoljeća podižu se mnoge zgrade i cijele ulice koje bitno mijenjaju izgled grada na Dravi. Posebno se ističu primjerice mnoge secesijske zgrade u središtu grada, u današnjoj Europskoj aveniji. U to je doba Osijek poslije Zagreba gospodarski najrazvijeniji grad Hrvatske. Godine 1870. dobiva prvu željezničku prugu, a prostorno razjedinjeni grad povezao je 1884. konjski tramvaj, tada prvi na jugoistoku Europe.
Najteži dani za Osijek zasigurno su bili oni tijekom Domovinskog rata, kada je grad razrušen, a njegovo brojno stanovništvo stradalo. Zahvaljujući hrabrim braniteljima Osijek je bio i ostao nepokoren grad.
Osijek je poznat po brojnim parkovima, šetnicama i trgovima a danas i po neprekidnom širenju mreže biciklističkih staza. Osim što je gospodarsko središte Slavonije i Baranje Osijek je oduvijek bio i grad studenata, pa tako osječko sveučilište Josipa Jurja Strossmayera broji više od 20 tisuća studenata.
Jedno od obilježja današnjeg Osijeka je promjena iz industrijskog središta u trgovačko-shopping središte.
OsijekOnline.hr