Udruga inovatora OBŽ: Inovacijom do zaposlenja
Između ostaloga bavit će se razvitkom i unapređenjem inovatorskog pokreta i inovacijskog sustava, promicanje inovatorske djelatnosti, intelektualnog vlasništva, te raditi na boljem općem statusu, vrednovanju i nagrađivanje inventivnog rada.
Čelni ljudi udruge su mr.sc. Lara Liović-Nadaždi, predsjednica Udruge inovatora OBŽ-e te Goran Nikolašević, tajnik Udruge inovatora OBŽ-a
Udruga inovatora predstavila je i svoj program za predstojeću godinu:
– projekt: „Inovacijom do zaposlenja“ – Cilj projekta: spojiti inovatore i buduće managere kako bi zajednički krenuli u poduzetničke projekte, čime bi se oživjeli proizvodnja i zapošljavanje, na praktičnom primjeru saznati kako stvari funkcioniraju u praksi.
– projekt: „Tryple Helix Synoptic“ – sustavna suradnja Vlade RH, akademske zajednice i hrv.gospodarstva
– nastupanje 04.-06.svibnja 2012. na Agro Arca 2012 u Slatini na 5. Međunarodnom sajmu inovacija, eko ideja, proizvoda i tehnologija u poljoprivredi i prehrambenoj industriji (u suradnji s poljoprivrednim srednjim školama OBŽ-e)
– upisivanje članova za 2012.godinu (godišnja članarina za fizičke osobe iznosi 120,00 kuna, a za pravne subjekte (dionička društva, trgovačka društva, obrte) 2.500,00 kuna.)
– predstavljanje Udruge inovatora široj javnosti – štandom na osječkom Trgu Ante Starečevića u subotu 31.03.2012. od 10:00 do 13:00 sati
– pokretanje razvoja suradnje na istraživanjima za potrebe NASA-e
– anketiranje studenata na temu inovativnosti
– obilazak svih gradova i općina na području Županije sa svrhom upoznavanja sumještana s radom Udruge i predstavljanje mjerodavnim predstavnicima istih.
Kao najznačajnij ističe se projekt Inovacijom do zaposlenja
Cilj projekta je spojiti inovatore i buduće managere kako bi zajednički krenuli u poduzetničke projekte, čime bi se oživjeli proizvodnja i zapošljavanje, na praktičnom primjeru saznati kako stvari funkcioniraju u praksi.
Projekt se sastoji od 3 komponente: tehnička, edukativna i komercijalna.
1. Tehnička komponenta se sastoji od razvoja inovativnog proizvoda (projektni zadatak: Digitalno optički reklamni indikator slike) od ideje, zaštite intelektualnog vlasništva, izrade prototipa i pripreme za serijsku proizvodnju.
U tehničkoj komponenti sudjeluju profesori i djeca različitih uzrasta – članovi CTK Osijek i UIOBŽ. Komponenta je krenula s radom.
2. Edukativna komponenta se sastoji od serije predavanja studentima fakulteta-članica Sveučilišta J.J. Strossmayera iz Osijeka, npr. EFOS, PTFOS, ETFOS, FFOS…) o važnosti inovacija kao početnog elementa proizvodnje i zapošljavanja, procesu zaštite intelektualnog vlasništva, vođenju projekata komercijalizacije inovacija (izlasku na sajmove inovacija, organizaciji serijske proizvodnje, izlasku na tržište), odnosima s javnošću (PR u užem smislu i marketing).
Edukativna komponenta će imati međunarodni karakter uključivanjem studenata iz Mađarske.
3. Komercijalna komponenta se sastoji od predstavljanja novog proizvoda javnosti, izlaska na sajmove inovacija, izlasku proizvoda na tržište, osnivanja poduzeća nositelja komercijalizacije i zapošljavanja mladih sudionika u projektu te komercijalnih seminara na temu INOVACIJOM DO PROFITA za male, srednje i velike poduzetnike.
Projekt manageri (za cijeli projekt) su mr.sc. Lara Liović-Nadaždi i Goran Nikolašević.
Institucije koje bi bile angažirane na podrški projektu: Grad Osijek, Osječko-baranjska Županija (putem Agencije za razvoj OBŽ), Zajednica tehničke kulture Hrvatske-Centar za tehničku kulturu Osijek, Udruga inovatora Hrvatske, Ministarstvo obrazovanja i športa, Ministarstvo gospodarstva.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?