Stiže nam toplinski udar – kako se zaštititi
Pretposljedni tjedan u lipnju bit će obilježen iznimno visokim temeraturama, do čak 35 stupnjeva celzijusa, stoga je potrebno kloniti se jakog sunca i piti mnogo tekućine.
Dolje navedene preporuke za zaštitu od vrućine Ministarstva zdravlja posebno se odnose na starije osobe, djecu, trudnice i bolesnike.
– Klonite se vrućine – izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana od 10 do 17 sati, izbjegavajte naporan fizički rad, potražite sjenu, ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu
– Rashladite tijelo (tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi., nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale)
– Pijte redovito i dovoljno tekućine i izbjegavajte alkohol i napitke s previše kofeina i šećera. Jedite češće manje obroke. Izbjegavajte hranu bogatu bjelančevinama
– Rashladite svoj dom – sobnu temperaturu držite ispod 32°C danju i ispod 24°C noću, koristite hladniji noćni zrak, smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana, objesite mokre ručnike, uz uključen uređaj za rashlađivanje zatvorite vrata i prozore
– Objesite mokre ručnike kako bi rashladili zrak u prostoriji. No, nemojte zaboraviti dase time povećava vlažnost
– Električni ventilatori mogu pružiti olakšanje i osvježenje, ali ako je temperatura iznad35 °C neće spriječiti bolesti vezane uz velike vrućine. Važno je piti dovoljno tekućine.
Pomognite drugima. Nazovite i posjetite obitelj, prijatelje i susjede koji većinu vremena provode sami. Razgovarajte o toplinskom udaru s Vašom obitelji. Ako je netko koga Vi poznajete pod rizikom pomognite mu da dobije savjet i podršku.
Tražite savjet liječnika ako imate neku kroničnu bolest. Ako uzimate lijekove, provjerite s liječnikom koji Vas liječi kakav utjecaj ti lijekovi mogu imati na termoregulaciju i ravnotežu tekućine u tijelu.
Ako se Vi ili drugi oko Vas osjećaju loše
– Tražite pomoć ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni iimate jaku glavobolju; što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu.
– Popijte vodu ili voćni sok da nadoknadite tekućinu
– Smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće unogama, rukama ili trbuhu, često nakon provedenog rada ili vježbe u vrlo vrućemvremenu, pijte tekućinu koja sadrži elektrolite, a u slučaju da grčevi ostanu prisutni dužeod jednog sata potrebna je medicinska pomoć
– Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju
Ako neki član Vaše obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovaraju i nemirni su), grčeve i/ili su bez svijesti odmah zovite liječnika/hitnu pomoć.
Dok čekate na liječnika/hitnu pomoć smjestite njega/nju u hladnu prostoriju uvodoravan položaj, podignute mu/joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskimhlađenjem, kao što su hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz ventilator i špricanje koževodom temperature 25–30°C.
Mjerite temperaturu tijela. Nemojte dati acetilsalicilnukiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?