Craft pivovare u Osijeku
U posljednjih godinu dana Hrvatska je dobila desetak malih ‘craft’ pivovara – nezavisnih, inovativnih pivovara – u kojima se maksimalna briga posvećuje kvaliteti proizvoda, a nakon njihova brzog uspjeha, planira se i otvaranje novih.
Craft pivovare su vratile hmeljne arome i mirise u pivo, donijele su voće i začine i razvile posebne kvasce, sve kako bi pokazale da pivo može biti 10 minuta užitka i sreće u čaši.
Osječka scena ‘craft’ pivarstva se brzo budi jer su se u posljednje vrijeme otvorile dvije male pivovare. Uz to, u Osijeku i Hrvatskoj ima i nekoliko tzv. homebrewera, što u kućnoj radinosti kuhaju kvalitetno pivo, dvadesetak litara mjesečno, za osobne potrebe. Craft Pivovare Legionar i Black Hat predstavljamo ovom prilikom.
CRAFT PIVOVARA LEGIONAR
Osnivači pivovare su Ante Drmić (32), inženjer strojarstva i Marko Tokić (32) , dipl.ing. prehrambene tehnologije. Prijatelji iz djetinstva, obojica zaposleni u struci, a od 2011. imaju zajednički hobi – kuhanje piva.
Zašto ste pokrenuli craft pivovaru?
Nakon od prilike dvije godine kuhanja i puno isprobanih recepata i stilova piva uvidjeli smo da imamo dobre proizvode, upoznali smo se dosta s tehnologijom kuhanja i odlučili da bismo od hobija mogli pokrenuti posao. Tada smo počeli intezivno sa studioznim pristupom kuhanju, proučavanje literature, mjerenje i zapisivanje svih parametara u proizvodnji piva, ponekad smo čak i odvojiti neku manju količinu i namjerno izazvati neku pogrešku, kako bismo ju znali prepoznati ako nam se ista slučajno pojavi.
U 2014. godini počeli smo s konstruiranjem i izradom opreme za proizvodnju, a u prosincu 2014. godine osnovali smo poduzeće ‘Pivovara Legionar’ d.o.o. Tako smo kombinacjom naših inženjerskih struka i hobija zaokružili cijeli proces, izrada opreme za proizvodnju piva i naravno tehnologiju proizvodnje piva. Usput, probajte naći još jednan posao gdje na radnom mjestu smijete legalno konzumirati pivo – posao za poželjeti.
Mislite li da je to dobar poslovni plan/niša?
Da, naravno. Da ne mislimo tako, ne bismo ni počeli.
Od kud ime Pivovara Legionar?
Budući da pivo proizvodimo u Osijeku, mi smo iz Osijeka, htjeli smo da ime bude na hrvatskom jeziku. Bez korištenja engleskih riječi ko što su Craft (obrt), Brewery (pivovara) i sl. jer za te pojmove postoje hrvatske riječi. Riječ legionar smo izabrali jer je poznata i nama, a i na drugim jezicima ima isto značenje, ipak smo turistička zemlja, moramo misliti i na goste. Proizvodit ćemo jaka piva, pa neka i ime bude ‘jako’.
Kada počinjete s komercijalnim radom i koliki je kapacitet proizvodnje?
Probna kuhanja za testiranje opreme smo odradili, tako da za dan-dva počinjemo s proizvodnjom za tržište. Kapacite proizvodnje je oko 7.000 litara/mjesečno, ali počet ćemo s 3 -4.000 litara/mjesečno.
Kada izlazi prva serija na tržište?
Ovisno o vrsti piva i potrebnom vremenu odležavanja, od kuhanja je potrebno 20 – 25 dana. Dakle, prije Božića će prve serije biti na tržištu.
Koje sve stilove planirate?
Za početak smo se odlučili za dvije vrste, koje su međusobno potpuno različite po boji, okusu, mirisu, gorčini…
Prvo je India Pale Ale, pivo bakreno crvene boje, povišene gorčine i slatkoće, s izraženim cirtusnim i cvijetnim aromama i mirisima te srednje visoke gaziranosti. Jako popularno u SAD-u, a sve više i u Europi. Drugo je Belgian Blond Ale, pivo koje je već poznato u Hrvatskoj, zlatne boje, blage gorčine i arome te srednje visoke gaziranosti.
Stilove piva ipak ne možemo prevesti na hrvatski, oni su poznati pod ovim nazivima.
Do sada imamo isprobanih preko 20 dobrih recepata, tako da ćemo pomalo na tržište uvoditi i druge vrste. Napomenuo bih još da oba piva koja proizvodimo, radimo prema tzv. ‘Njemačkom Zakonu o čistoći piva iz 1516. godine’ (njem. Reinheitsgebot), koji za proizvodnju piva odobra korištenje samo vode, ječmenog slada, hmelja i kvasca. Dakle,nema korištenja aditiva, a neće biti ni filtrirano ni pasterizirano.
Gdje će se moći prvo kupiti i/ili konzumirati, hoće li se moći naručiti?
Trenutno dogovaramo s nekoliko ugostiteljskih objekata u Osijeku, Đakovu, Baranji, Splitu i naravno u Zagrebu gdje je tržište već prihvatilo ovakve vrste piva. Za sada će biti dostupno samo u ugostiteljskim objektima, ali ćemo sigurno uskoro imati i opciju naručivanja.
Nekoliko riječi o konkurenciji, smatrate li da je tržište dovoljno veliko za sve Craft pivovare?
Kako bi amerikanci rekli: ‘najbolje što ti se u poslu može dogoditi je konkurencija’. Upoznao sam nekoliko kolega koji su počeli s proizvodnjom piva, većinom iz Zagreba i okolice. Svi oni rade kvalitetna piva, stvar je osobnog ukusa koje odabrati za favorita. Uglavnom među svima vlada kolegijalnost i prijateljsko raspoloženje, međusobno se razmnjenjuju informacije, savjeti i sl. Tržište je sigurno dovoljno veliko i siguran sam da će u narednim godinama biti otvoreno još malih pivovara. A kad se skupi kritična masa, kao i inače u poslu, započeti će selekcija onih koji su avanturistički ušli u posao ili onih koji planiraju nabrzinu zaraditi.
Planirate li raditi edukacije, seminare, radionice o vašem pivu kako bi upoznali građane o prednostima i kvaliteti vašeg piva?
Da, sigurno ćemo raditi neku vrstu edukacija o našim pivima i proizvodnji. Također, u planu imamo i radionice za one koji žele naučiti kuhati pivo kod kuće s opremom koju najvjerojatnije već posjeduju. Jednodnevna radionica u kojoj prođemo teorijske osnove i zajedno skuhamo jednu manju količinu u ‘veš loncu’, a poslije imaju hobi za cijeli život i svatko si može izraditi pivo po svojim željama. Hobi i za grad i za selo. Zašto bi na selu proizvodili samo rakiju i vino? Realno, mi ne pokrećemo ništa novo, samo oživljavamo tradiciju koja je postojala u Slavoniji do 1. svjetskog rata. Evo za informaciju, prije se pivo proizvodilo na selu, nije bilo pivo kakvo danas poznajemo, ali je bilo pivo.
WEB: www.legionar.net
Facebook: Pivovara Legionar
CRAFT PIVOVARA BLACK HAT
[singlepic id=11555 w= h= float=none]
Još neotvorena ali uskoro u pogonu, u Osijeku je i craft pivovara Black Hat. Oni su se također sami predstavili:
Ideja za pokretanjem craft pivovare se javila prije gotovo godinu dana kada smo željeli hobi s kojim se bavimo prebaciti u posao. U Hrvatskoj postaje sve veći interes za craft pivima, te smo se vidjeli u tom dijelu priče. Otvorenje pivovare Black Hat je planirano početkom Prosinca kada će izaći i prva serija piva na tržište.
Prvo pivo koje ćemo proizvoditi je Blond Ale, koji je najsličniji pivima na koja su ljudi na našem području naviknuti. Znači lagano pivo zlatne boje, s blagom aromom hmelja. Sva naša piva će biti od 4 osnovna sastojka: ječmeni slad, voda, hmelj i kvasac, a ovisno o stilu piva tu će se naći i neko začinsko bilje ili slično. U planu nam je praviti manje serije piva koja ćemo ovisno o interesu kupaca ubaciti u proizvodnju u većim količinama.
Paralelno s otvorenjem pivovare kreće s radom Kušaona piva Gajba u Sunčanoj 3, gdje će se moći kušati odmah nakon otvorenja i prvo pivo.
Pivo mislimo distribuirati ugostiteljskim objektima na području Osijeka, te ćemo svakako imati i dostavu. Tako da bi ovom prilikom zamolio sve zainteresirane ugostitelje da nam se obrate na telefone (098682508 ili 0996571301) ili putem emaila ([email protected]). Pivo će se moći naručiti putem našeg weba, mailom ili pozivom na telefon.
Smatramo da je tržište dovoljno veliko te da ima dovoljno mjesta za male craft pivovare, što govori i činjenica da nam se prije samog otvorenja javio veliki broj upita za distribucijom piva. Što nas razlikuje od konkurencije je to da će se kod nas moći naručiti pivo po željama naručitelja (po okusu, designu, pakiranju…)
Kako smo mi ovo počeli iz hobija planiramo povremeno organizirati radionice i okupljanja craft i kućnih pivara u Osijeku i okolici.
Facebook: Black Hat Craft Brewery Osijek
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?