Sapunica pobudila zanimanje za most Sulejmana Veličanstvenog u Osijeku

Osvajači Osmanskog Carstva u grad su stigli 14. kolovoza 1526. Osijek je ostao pod Turcima više od 150 godina u sklopu Požeškog sandžakata, a oslobođen je 29. rujna 1687. 1690. grad je ponovo bio pod turskom opsadom, no ovoga puta nije bio osvojen.
Između 1566. i 1686. od Osijeka do Darde godine postojao je “Sulejmanov most”. Veliki građevinski podvig na pilonima preko baranjskih močvara u dužini od 8000 metara gradilo je više od 25 000 ljudi.
Od toga se mosta danas kod Osijeka ne mogu vidjeti nikakvi ostatci. A za ono što mnogi pretpostavljaju da su tragovi mosta, zapravo je riječ dijelu tvrđavskog vodovoda koji se pruža se od vodotornja do polovice rijeke u smjeru katakombi.
Razlog gradnje tako veličanstvenog mosta bio je Sulejmanov vojni pohod prema Beču, ali na putu za Beč stajao je Siget u Mađarskoj, te je najbolji put do Sigeta bio upravo preko neprohodne baranjske močvare. Most je bio dug oko 8000 metara, a širok i do 10 metara.
3. listopada 1686. most je vojno-strateški zapaljen, na taj način zauvijek je nestala ta jedinstvena i veličanstvena građevina, koja je punih stotinu i dvadeset godina privlačila pozornost cjelokupne Europe.
Unazad nekoliko godina, prilikom čišćenja ribnjaka i rukavaca uz barokni dvorac Esterházy u Dardi, te prilikom istraživanja ribnjak Mala Đola, pronađeni su stupovi tj. piloni Sulejmanova mosta.
Turistički vodiči u Osijeku smatraju priču o Sulejmanovom mostu jednom od najzanimljivijih dogodovština vezanih uz grad, te je ona nezaobilazna na njihovom programu, a prije godinu dana je na mjestu gdje je nekada počinjao Sulejmanov most postavljena “info ploča” na kojoj se nalazi ilustracija mosta.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?