Wikipedia preživjela rezultate istraživanja

Britanski časopis Nature je istražio čitav niz znanstvenih unosa u obje enciklopedije i pronađeno je samo nekoliko razlika u točnosti.
Wikipediju stvaraju volonteri koji stvaraju enciklopedijske unose i editiraju već postojeće stranice, no kritizirana je za točnost unosa.
Wikipedia je osnovana 2001. godine i dosad je njezina baza narasla na više od 23 milijuna članaka na 285 jezika. Oko 4 milijuna unosa je napisano na engleskom jeziku.
Kako bi testirali pouzdanost, časopis Nature je proveo istraživanje znanstvenih unosa na Wikipediji i Encyclopedia Britannici. U istraživanju su stručnjaci provjeravali članke u potrazi za greškama, ali nisu znali izvor informacije kako bi istraživanje ostalo nepristrano.
Pronađeno je samo 8 ozbiljnih pogrešaka – kao šo su krive interpretacije važnih koncepata – 4 u Wikipediji te 4 u Britannici.
Osnivač Wikipedije Jimmy Wales je pozdravio istraživanje uz riječi: Nadamo se da će ljudi fokusirati svoju pozornost na ukupnu razinu našeg rada – koja je prilično dobra.
Idućeg mjeseca Wikipedia uvodi novi mehanizam koji će provjeravati točnost članaka.
Zaključak: ne trebate se posebno brinuti pri copy/pasteanju referata, seminara i znanstvenih radova – Wikipedia zna svoj posao. I to posve besplatno, ali ako više volite bacati novac u vjetar i graditi police za knjige – možete ovdje naručiti globalnu ediciju Britannice za samo 695 dolara.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?